„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká
Komentář
Zdroj: Wikimedia Commons / Show Jana Krause / se svolením
<Path>

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Vadí mu gayové v reklamách, tlustí lidé, líní rodiče a pokrytectví. Tak bychom mohli shrnout postoj herce Michala Novotného, který vyjádřil v nedávném rozhovoru pro iDnes. Může si to dovolit říkat, sám totiž tlustý není, gaye nikdy nehrál a nevadí mu věnovat se svým dětem. Že ano? ŽE ANO? Kritiku, kterou schytal na sociálních sítích, si zaslouží, blbce ze sebe udělal sám a ani mu to nebylo blbé.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
21. 2. 2024

Až se vás někdo bude ptát, proč jsou bílí heterosexuální muži „utlačovanou“ společenskou skupinou, můžete mu ukázat rozhovor, který poskytnul Michal Novotný. Dokonale to v něm totiž demonstroval.

Ublíženecký postoj bílých hetero chlapů mě vždycky pobaví. V západní společnosti jsou doslova esencí společenské normy a správnosti, přesto mnozí z nich fňukají, jak je k nim ten svět nespravedlivý, že se musejí vyrovnávat s existencí LGBT+ lidí, žen, vegetariánů, nadváhy, hendikepů nebo třeba globálního oteplování. Dokonale naplňují schéma, že když celý život žijete v nadřazenosti, rovnost vypadá jako útlak. Protože to by tak hrálo, aby někdo chtěl to, co mají oni!

Samozřejmě, že takoví nejsou všichni heteráci. Mám mezi svými přáteli heterosexuály a jsou úplně v pohodě a vůbec nechtějí být hegemony společenské moci. Ale chudáci doplácejí na vztekání jiných, kteří jim na veřejnosti dělají špatné jméno. Jako to ukázalo povídání páně Michala Novotného ve zmíněném interview.

Když jsem ta slova četl, nevěděl jsem, jestli se víc smát, nebo plakat. Protože takové dětinské vztekání na společnost je prostě komické. Jenže pak mi došlo, že on to asi myslí vážně a fakt věří tomu, že zastává nějaké dobré společenské hodnoty, které prostě musí sdělit veřejnosti. Patrně, aby ji zbavil bludu diverzity nebo rovnosti.

<Path> Bláznivé teorie z LGBT historie: Proč selhal pokus změnit Hitlera v ženu pomocí mrkve a jak měla jízda na kole ovlivnit sexuální orientaci?Zdroj: queerarthistory.com, romeo.com, lgbtqnation.com, galva108.org, vice.com, ronconte.com, lui.cz, medium.com, cnbc.com, mentalfloss.com, telegraph.co.uk,

Stop tlustým a teplým

Nedej bože, aby bylo normální, že jsou ve společnosti různí lidé. Třeba ti při těle. „Mně to ale připadá odporné. Je to tak, že si to tihle tlusťoši, jako jsem já, vyřvali. Něco jako: jsem tlustá, ale mám právo být na titulce Vogue. Houby. Ta hubená modelka na sobě maká, drží dietu, aby mohla být modelka. A někdo, kdo má sto šedesát kilo, má pocit, že má to právo taky, jenže tak to není. A oděvní firmy, které zkusily modelky s nadváhou angažovat, od toho pomalu ustupují, protože to na lidi nefunguje. Vykřičená práva neplatí. Respekt a právo si musíte zasloužit,“ uvedl herec v rozhovoru.

Pozitivní je, že aspoň ví, jakou má sám postavu. Smutné ovšem je, že mu patrně nedochází, že ono makání a držení diet je výsledkem patriarchátu, který ženám prostřednictvím osob jako on sám diktuje, že jediná přijatelná verze ženy je ta vyhublá. Zatímco u nich, chlapů, je v pořádku, když na sobě „nemakají“, jak nám svou postavou Novotný sám ukazuje.

Jo a mimochodem, můj dojem ze směřování současného modelingu je přesně opačný. Firma, která (aspoň zdánlivě) nerozšiřuje vizuální reprezentaci o normální a tělnaté postavy, si zahrává o staré dobré cancelnutí.

Ještě absurdnější perlu Novotný ovšem vypustil, když se začal navážet do reprezentace gayů a leseb. „A nechci ani koukat na reklamu na oblečení, kde se objímají dvě ženy nebo dva muži nebo kde ani nepoznám, kdo je jakého pohlaví. Mám mezi homosexuály spoustu kolegů i kamarádů, ale nechci z toho dělat normu.“ Zní vám to jako homofobní vyjádření? Tak to se vám jenom zdá, protože tohle žádná homofobie rozhodně není! Herec nám to totiž obratem vysvětlil. „A říkám to s vědomím, že mě budou lidi mít za homofoba, ale kdo mě zná, ví, že to nejsem ani náhodou.“

Že je to stejné, jako když řeknu, že sprostě nemluvím a nemám rád emotivní vyjádření, ale takové kecy jsou totální p***vina, je myslím všem jasné. Uvozovací věta na sprostosti toho výroku vůbec nic nemění.

Tipy redakce

Na ještě větší pokrytectví hercova výroku ovšem upozornil Martin Bartkovský, který ve svém komentáři trefně poznamenal, že Novotnému sice vadí gayové v reklamách, rád ale parodii na jednoho hrál v seriálu Krejzovi. Očividně mu totiž předstírat homosexuála nevadí, když za to dostane zaplaceno. Sám je ale v televizi vidět nechce.

Proč mu vadí gayové a lesby v reklamách? Kolem Vánoc, kdy rozhovor pro iDnes vznikal, jich prý bylo v TV moc a on to musel vysvětlovat malým dětem. Což musí být hrůza, věnovat se potomstvu a mluvit s ním o tom, co vidí. Děs. Ani nechci domýšlet, jak těžké muselo být to „mají se rádi“ vyslovit. 

Digitální pohlavek

Přiznávám, že mi ale onen rozhovor v jedné věci radost udělal – tím, jak se na sociálních sítích okamžitě objevila vlna kritiky toho, co Novotný vypustil z úst. Herec a gay Filip Rajmont pro něj sdílel třeba toto kouzelné doporučení. Míšo, ale vždyť se na mě nemusíš dívat, stačí to přepnout… já to u Tebe dělám už léta…“.

Nikol Leitgeb se dala slyšet, že „pokud se budeme bavit o tom, co je v normě a co ne, tak zrovna tyhle homofobní kecy nejsou v normě,“ a kritikou nešetřili ani herci Daniel Bambas nebo Daniel Krejčík. Oprávněně, myslím si. Pokud se někdo chová jako blbec a ohrožuje tím dobré mravy a rovnoprávnost ve společnosti, je v pořádku ho na to upozornit. A když to není pěstí do nosu, je to ještě příjemná varianta.

Zdroj: Martin Lyko - autorský článek, idnes.cz, facebook.com, reflex.cz

Populární
články

Samci a samice nejsou jediná dvě pohlaví, která se vyskytují u lidského druhu
TĚLO & MYSL

Dvě pohlaví jsou překonaná, tvrdí věda. Argument s chromozomy X a Y je pouze voda na mlýn s důkazy

Autor: Martin Lyko
Darovat spermie mohou zdraví muži ve věku od 18 do 40 let
TĚLO & MYSL

Jak se darují spermie? Odběrů může být až deset, na finanční náhradu si počkáte půl roku

Autor: Martin Lyko
S barvou vlasů vám fenolový peeling nepomůže, odstranit hluboké vrásky a vrátit pleti část jejího napětí ale umí (ilustrační foto)
STYL

Jak na obličej mladší o 20 let? Nechte si ho sloupat kyselinou. Videa ze sociálních sítí ukazují neuvěřitelné výsledky chemického ošetření

Autor: Martin Lyko
Za toaletami v letadlech je velká věda
CESTOVÁNÍ

Unikátní záchodová věda aneb Co vše jste netušili o fungování toalet v letadlech a z nebe padajících „překvapeních“

Autor: Mirka Dobešová
Existuje něco jako "optimální počet" sexuálních partnerů/ek?
HOT!

Kolik sexuálních partnerů je až moc? Aneb lžeme a měříme dvojím metrem – co u mužů oslní, u žen a gayů pobouří

Autor: Mirka Dobešová
Ideální mužský zadek je vyrýsovaný směrem dozadu, není ovšem příliš široký do stran
STYL

Jak vypadá dokonalý mužský zadek? Kuriózní studie odhalila, jaká pozadí jsou nejatraktivnější

Autor: Martin Lyko
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Orgasmy jako takové jsou předmětem zkoumání vědců už mnoho let, a přesto o nich nevíme ještě úplně všechno
AKTUALITY

Věděli jste, že lesby mají více orgasmů než heterosexuální ženy? Nejnovější výzkum pomáhá vysvětlit, proč tomu tak je

Autor: Michal Černý
Vzdělání má jistě význam, ovšem o inteligenci často nesvědčí
LIDÉ

Blbneme. Vysoká škola již není záruka inteligence, ukazuje výzkum. Proč je dle vědců důležitost vzdělání pro dosažení úspěchu tatam?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop