Řecko schválilo stejnopohlavní manželství. V Česku ho tradicionalismus zbytečně blokuje pořád
News

Řecko schválilo stejnopohlavní manželství. V Česku ho tradicionalismus zbytečně blokuje pořád

Manželství pro všechny páry v Řecku prošlo hlasováním s pohodlnou většinou parlamentu, a to v zemi, která vyznává ortodoxní křesťanství, tradiční hodnoty a pro nový zákon byla jen slabá většina populace. V Česku, které je na tom v mnohém obráceně, se však stále hledají „kompromisy“.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
16. 2. 2024

„Dámy a pánové, kolegové, celkem hlasovalo 254 zákonodárců [z 300]. Podle pravidel hlasovalo pro návrh zákona 176 lidí ano a 76 hlasovalo ne,“ oznámil včera večer viceprezident řeckého parlamentu Thanassis Bouras. Návrh zákona, který v zemi legalizuje manželství pro všechny páry, tak prošel s pohodlnou většinou. A podle očekávání.

I když v zemi rovné sňatky podporuje jen o málo větší část veřejnosti, než kolik je odpůrců, a stát je pravoslavně křesťanský, stejně bylo předem velmi pravděpodobné, že návrh zákona senátoři schválí velmi jednoznačně.

Roli nepochybně hrálo i to, že velkým podporovatelem zákona byl i konzervativní premiér Kyriakos Mitsotakis. „Bavíme se o rozhodnutích týkajících se řeckého státu, která nesouvisí s náboženskými přesvědčeními,“ odpověděl na protestní hlasy Řecké církve, která se v lednu dala slyšet, že „dualita genderů a jejich komplementarita nejsou společenskými vynálezy, ale pocházejí od Boha“.

Podle George Demacopoulose, ředitele Centra pravoslavných křesťanských studií na Fordhamově univerzitě v New Yorku, je otázkou blízké budoucnosti, kdy bude nějaká forma státního svazku pro stejnopohlavní páry existovat ve všech pravoslavných východoevropských zemích.

„Co se týče civilních sňatků, myslím si, že v Evropské unii ho budou mít nakonec všechny země,“ uvedl pro agenturu AP. „Můj odhad zní, že seskupení biskupů budou v těchto zemích představovat určitý odpor vůči takovým změnám a podle toho, o jakou jde zemi, se jim je podaří nebo nepodaří pozdržet.“

<Path> „Za aktivisty považuji ty, kteří mi vydupali zákony a péči. Mám práva jako kterákoli heterosexuální žena,“ říká Nikol PavelčíkováZdroj: Nikol Pavelčíková

Průtahy po česku

Což je přesně případ Česka. Tedy až na to, že není. Manželství pro všechny, které mnoha lidem pomůže, nikomu neublíží a většina státu si ho jednoznačně přeje, tu totiž blokuje malá skupinka tradicionalistů. Ohánějí se náboženstvím a z nějakého důvodu jim tohle vztekání funguje, i když v populaci jejich církev tvoří výraznou menšinu.

Je to smutné, když vidíme, že v zemích, v nichž potenciálně mnohem konzervativnější a „drsnější“ většinová víra průchodu dobra nebránila. Zákon umožňující manželství pro všechny v Řecku dokonce navrhla konzervativní vláda, jak upozornila právnička hnutí Jsme fér Adéla Horáková na svém X. Ta zároveň dodala, že registrované partnerství země zavedla teprve v roce 2015 (u nás je od roku 2006) a stejnopohlavní sňatky tam podporuje jen něco málo přes 50 % lidí (u nás je to až 72 %, podle toho, jaká agentura dělala výzkum).

U nás se ale pořád obšírně jedná o tom, jestli je vůbec potřeba, aby se „to jmenovalo manželství“, a neustále se hledají kompromisy, jak vlastně za každou cenu manželství neumožnit. Smutné. Jeden by si pak mohl myslet, že jde jen o snahu udržet se co nejdéle na svém politickém místečku a neohrozit si přílišným liberalismem hlasy voličů.

Ale já věřím, že jednou ona změna nastane i u nás. Když to šlo v konzervativním Řecku, musí to jít také tady. Jen to asi bude trvat možná ještě pár let. Kolik? No, to záleží asi na tom, jak dlouho žije průměrný křesťansko-tradicionalistický politik-populista.

Zdroj: Martin Lyko, apnews.com, twitter.com, jsmefer.cz, seznamzpravy.cz

Populární
články

E-Shop