
Řecko hlasuje o manželství pro všechny: I přes vliv církve se ortodoxní křesťanská země nerozhádala a zákon nejspíš projde
O schválení zákona, který umožní uzavírat manželství také stejnopohlavní párům, debatují řečtí zákonodárci od včerejška a podle informací agentury AP průzkumy mínění ukazují, že i většina veřejnosti rovné manželství podporuje – byť jen o malý kousek.
Zákon, který navrhla středopravá vláda premiéra Kyriakose Mitsotakise, má ovšem i podporu opozice, zejména hlavní opoziční strany Syriza. Její lídr Stefanos Kasselakis je gay a pohrozil disciplinárním řízením všem členům své strany, kteří by v hlasování nový zákon nepodpořili.
Očekává se schválení manželství
Kromě Syrizy a vlády podporují rovné manželství také čtyři další menší levicové strany. Budou-li opravdu všichni zmínění hlasovat „pro“, znamená to ve třísetčlenném parlamentu pro nový zákon pohodlnou většinu. Očekává se, že někteří zákonodárci se hlasování zdrží, stejně jako že tři menší krajně pravicové strany a Komunistická strana zákon odmítnou. Přesto by měl mít zákon dostatek hlasů pro schválení.
„My v této komoře o změně nerozhodujeme,“ řekl na začátek dvoudenních jednání konzervativní ministr Akis Skertsos. „[Změna] už se stala. Společnost se mění a vyvíjí, aniž by potřebovala svolení parlamentu.“ Poukázal tak na to, že je nesmysl brzdit neaktuálními zákony vývoj společnosti.
Církevní odmítnutí
Hlavním odpůrcem rovného manželství v Řecku je tradicionalistická Řecká církev. Ta ovšem odmítá také úřední heterosexuální manželství. Hlavním církevním argumentem je ohrožení tradičních rodinných hodnot a údajná možnost, že by změna mohla v budoucnu vést k rozšíření práva na náhradní mateřství také pro gay páry. Což je také jedna z věcí, kterou řecká společnost většinově odmítá.
Návrh zákona, o kterém se bude hlasovat pravděpodobně ve čtvrtek 15. února večer, ovšem toto neobsahuje. Naopak, gay párům přímo brání ve využívání náhradního mateřství. Zároveň ale oběma manželům přisuzuje stejná plná rodičovská práva k jejich dětem.