Ženu poslal soud do vězení za náušnice s duhou. Za fotky na sítích dostávají lidé pokuty. Nová homofobní legislativa má v Rusku první oběti
V Rusku se začaly objevovat první případy uplatnění extrémně homofobního rozhodnutí z listopadu minulého roku. Nejvyšší ruský soud tehdy stanovil, že „mezinárodní LGBT hnutí“ je „extremistická organizace“ a zakázal jakékoliv veřejné zobrazení LGBT+ symbolů. Jsou totiž prý extremistické. Formulace zákona je ovšem vágní a ochránci lidských práv okamžitě varovali, že může být záminkou pro stíhání kohokoliv s duhou.
A to se přesně začalo dít. Pokuty nebo vězení si od soudů odnesli podle nám dostupných informací už tři lidé. V pondělí 5. února rozhodl soud ve městě Saratov o pokutě 1 500 rublů umělkyni Inně Mosině za to, že její příspěvky na Instagramu ukazují duhové vlajky, jak uvedl nezávislý web Moscow Times. Argument, že je nevinná, protože fotky byly z doby před vyhlášením zákazu, soud neuznal.
Minulý týden zase ve městě Nižnij Novgorod udělil ženě jménem Anastasia Yershova 5 dní ve vězení za to, že měla na veřejnosti náušnice v barvách duhy, informovaly NBC News. A ve Volgogradu pak muž, kterého známe jen jako Arťoma P., dostal údajně pokutu 1000 rublů za to, že na internetu publikoval duhovou vlajku.
Duha jako záminka
Nařízení, na základě kterého padají tyto rozsudky, je vyvrcholením dlouhodobého potírání svobod a práv LGBT+ lidí v Rusku za vlády Vladimira Putina. Začaly tím, když v roce 2013 Rusko zakázalo LGBT+ „propagandu“ vůči nezletilým, před čtyřmi lety pak stát ústavně zakázal stejnopohlavní manželství. Nezákonná je také péče pro transgender lidi. V roce 2022 se zákazy „propagandy“ zpřísnily i na dospělé, takže jakákoliv podpora queer lidí je v praxi nelegální. Loňské rozhodnutí o „extremistickém hnutí“ (které není v nařízení nijak definováno, takže si soudy mohou formulaci vykládat podle potřeby), je tím nejpřísnějším z nařízení. Na seznamu Equaldex je Rusko na 130. místě ze 197 zemí. Čím větší číslo, tím horší.
Podle aktivistů je ale umlčování a potírání LGBT+ lidí jen „úhybný manévr“. „Je nám jasné, že z nás dělají domácího nepřítele, aby odvedli pozornost od ostatních problémů, kterých je v Rusku hromada,“ uvedla před pár měsíci Olga Baranova z moskevského Komunitního centra pro LGBT+ iniciativy.