Německu chybí léky na HIV. Ohrožené jsou desítky tisíc pacientů i zdravotní prevence. Situace může trvat měsíce
Zásadní lék v boji proti HIV, tableta s kombinací antiretrovirotik Emtricitabin a Tenofovir disoproxil známá pod obchodním názvem Truvada, začala být v Německu nedostatkovým zbožím. Kritická situace má trvat do března, podle některých zdrojů až do dubna.
Truvada je klíčový lék v boji s HIV, používá se totiž nejen jako medikament pro lidi, kteří s HIV žijí, ale také formou PrEP v prevenci této nemoci. Když ji berou HIV negativní lidé, nemůže se na ně HIV přenést ani při nechráněném sexu s HIV+ člověkem. V Německu ale nyní její uživatelé musí preventivní léčbu přerušovat nebo volit nestandardní léčebné režimy. Tablety totiž v lékárnách chybí. Preventivní léčbu užívá v Německu asi 40 000 lidí.
„Šel jsem do čtyř lékáren a ani v jedné [Truvadu] neměli. Nakonec jsem našel lékárnu, která ještě jednu krabičku měla, ta mi ale bude stačit jenom na měsíc,“ popisuje Daniel, mladý gay z Berlína. PrEP je v Německu na předpis, typicky si ale pacienti vyzvedávají zásobu na tři měsíce, pak si musí recept obnovit. Teď to ale není možné „Doktor mi řekl, že ji mám teď brát, jenom když potřebuju. Nemám ji užívat denně, protože nedostatek bude pravděpodobně trvat až do dubna.“
Kritický dopad na veřejné zdraví
Ne všichni ale mají možnost tak snadno užívání omezit. U těch, kdo léky neberou preventivně, ale potřebují je pro léčbu už přítomného HIV, je situace mnohem závažnější. V některých případech už lékaři hlásí, že museli svým pacientům změnit léčbu na jiný preparát, takový přechod ale není ideální. Ačkoliv je HIV možné léčit různými antiretrovirotiky (typicky v kombinaci tří najednou), mnohé mají nepříznivé vedlejší účinky, což HIV+ snižuje kvalitu života.
Truvada je ovšem také lékem pro tzv. záchrannou terapii („savage therapy“) a v některých případech ji nelze nahradit. Jde například o situace, kdy je vir HIV na jiné přípravky rezistentní. Nedostatek léku tak může mít kritický dopad na veřejné zdraví.
Příčina a řešení
Důvodem nedostatku je způsob, jakým funguje německý trh s léky. Daný medikament vyrábí řada firem, v německém zdravotním systému má nárok na smlouvu se státem, která garantuje, že lék budou proplácet zdravotní pojišťovny, ale jen firma nabízející nejnižší cenu. Kvůli tomu zásobují německý trh s Truvadou asi ze 70 % jen tři výrobci. Jakmile u některého nastane problém, ostatní nejsou schopní poptávku saturovat.
Což se přesně stalo. Dva hlavní dodavatelé hlásili problémy na konci roku 2023, ten třetí a největší zároveň v prosinci uvedl, že nedostatek dorovnat nedokáže.
Odborníci a organizace fungující v Německu v oblasti HIV kritizují úřady, že o problému věděly měsíce, a přesto nechaly situaci zajít tak daleko. Zároveň ale státu pomáhají najít nejlepší řešení. U kulatého stolu se domluvily na tom, že Spolkový ústav pro léčiva a zdravotnické prostředky neodkladně začne poptávat i léky výrobců, kteří nabízí medikamenty, na něž nemají uzavřené se státem smlouvy, ale které mají identickou účinnou látku. V rámci výjimek by je mohlo ministerstvo zdravotnictví povolit k použití.
Z dlouhodobého hlediska se pak jedná o tom, zda by daný lék neměl být znovu zařazen na seznam účinných látek s kriticky důležitým zásobováním. To by mělo úřadům umožnit změnu cenové politiky a nákupy i za vyšší částky, což otevře cestu dodávkám i od výrobců, pro které to nyní nedává smysl.