„Bylo by lepší být mrtvej než tohle,“ shrnula náhradní žena v první trans Výměně manželek. Mění změna pohlaví i chápání rodiny a lásky?
Komentář
Zdroj: AdobeStock
<Path>

„Bylo by lepší být mrtvej než tohle,“ shrnula náhradní žena v první trans Výměně manželek. Mění změna pohlaví i chápání rodiny a lásky?

I když reality show Výměna manželek bývá často velmi obskurní podívanou, občas se produkci podaří využít mainstreamového dosahu pořadu i k tomu, aby dala nahlédnout do života rodin, jejichž každodenní realita se různě vymyká běžným „standardům“. Po výměnách s lesbickými a gay páry tak byla včera odvysílána historicky první epizoda, v níž vystupovala po boku partnerky Katky také Dominika (a zároveň také otec společných dětí) procházející tranzicí. A nebyla to zrovna pohodová podívaná (byť i za ni televizi patří díky, jelikož většinová populace o problematice obvykle „nemá ani páru“).
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
11. 1. 2024

„Je to prostě divný…“

Již od prvních záběrů v nové domácnosti bylo zřejmé, že rodina tvořená Kateřinou, jejím někdejším manželem, který podstupuje tranzici a již žije jako žena Dominika, a jejich dětmi, nebude pro (věřící) náhradní manželku Darinu „ideálním prostředím“. Chvíle prvního setkání pak jsou explicitní ukázkou toho, jak se řada těch, kteří se nikdy s žádným trans člověkem nesetkali, může při prvním kontaktu cítit – nevědí, jaká slova používat, na co a jak se ptát. Ovšem i když je Darina opakovaně požádána, aby o Dominice nemluvila jako o „taťkovi“, je evidentní, že se v celé situaci cítí naprosto diskomfortně. „Je to prostě divný,“ shrnuje tak již v úvodu.

Nepochopení a nesoulad pak mezi Darinou a Dominikou postupně narůstají a pomyslného vrcholu dosáhnou v momentě, kdy Dominika vysvětluje, proč v zájmu rodiny nezůstala mužem. „Bylo by lepší, abych byl mrtvej, nebo abych byla šťastná?,“ klade Dominika Darině otázku s tím, že má za sebou již i pokus o sebevraždu. A Darina by – dle následného posezení „Mezi osmi očima“ – raději volila smrt. Sama má totiž „jasno“ a v průběhu pořadu to dává také najevo. Pokud by ji totiž něco podobného potkalo, partnerovi by ultimátně vysvětlila, že buď ona a rodina, nebo změna pohlaví. A pokud změna pohlaví, tak by partnera prostě od sebe i dětí definitivně odřízla… „Jsou jeb*í, měli by jít od sebe,“ uzavírá. V konečném důsledku je až úsměvné, že celá výměna končí předčasně kvůli Darinině úzkosti, kterou ona nedokáže zvládnout, ale zároveň nedokáže pochopit, čím vším (nejen) v rovině psychické musela projít Dominika.

<Path> Rozchod, který bolí i po letech: „Věřila jsem, že za to nemůže,“ krčí rameny žena, která až roky po ukončení vztahu zacítila zraduZdroj: Anonymní respondentka, redakce

Tranzice, která není lehká pro nikoho

Proces tranzice rozhodně není snadný, a to ani pro ty, kdo ještě nemají utvořená žádná rodinná pouta. Zahrnuje – vedle samotného uvědomění si toho, kým člověk vlastně je – celou řadu návštěv odborníků, lékařských konzultací, užívání hormonů. V neposlední řadě pak, pokud má trans člověk zájem také o formální uznání této proměny, operativní odstranění reprodukčních orgánů. Nakolik je/či není tento legislativní požadavek problematický, nyní ponechme stranou. Sama Dominika několikrát opakuje, že se na operaci těší – a těší se, až bude ženou a bude moci nosit plavky a legíny. Co však rozhodně problematické je, je fakt, že české zákony nedokáží nijak na změnu pohlaví reagovat vzhledem k potomkům toho/té, kdo tranzicí projde (ale ani vzhledem k původní/mu manželovi/manželce). V konkrétním případě Kateřiny a Dominiky to znamená, že jejich manželství muselo být rozvedeno (veškerá manželská práva zanikla) a děti budou mít v rodném listě uvedeno stále jméno otce, který však po formální tranzici de facto přestává existovat. Nejenže tedy ztrácí na děti nárok, ale nemá ani vyživovací povinnost.

Po problémech formálních jsou tu ale samozřejmě i ty v ryze lidské a osobní rovině. Jak se s tím, že místo tatínka mají Dominiku, vyrovnají děti? A jak se s tím, že místo manžela má doma ženu, vyrovná (heterosexuální) Kateřina? A zcela obecně – jak se člověk dokáže popasovat s tím, že se jeho milovaná a nejbližší osoba fyzicky naprosto proměňuje? Na komplikované otázky samozřejmě jednoduchá odpověď neexistuje – a v žité praxi to ukazuje právě i vztah Kateřiny a Dominiky. Sama Kateřina se s nastalou situací snaží vyrovnat, ale vedle nevěry s mužem přiznává i sebepoškozování. Na druhou stranu ale tvrdí, že i když ve stávajícím vztahu není šťastná, Dominiku stále miluje. S překvapivou lehkostí pak celou situaci shrnuje „babička“ v Darinině rodině, když u kávy směrem ke Kateřině pronese: „Třeba to ustojíte a stanete se lesbou.“  To sice příliš pravděpodobné není, ale rozhodně tak do popředí vystává v podstatě naprosto zásadní otázka, která se vznáší nad celou výměnou: jak definovat lásku? Je podmíněna tělem, jeho fyzickou podobou (a naplněním sexuální touhy)? Nebo stojí a padá na duši?

Otázky bez jednoznačných odpovědí

Zkušenost a prožitky Kateřiny a Dominiky (a jejich dětí, byť na ně se, snad i s ohledem na citlivost celé situace, kamera příliš nezaměřuje) samozřejmě nelze nijak zobecňovat, ale jejich zachycený příběh jistě může posloužit jako ukázka obtížnosti cesty, po níž se trans lidé musejí vydat (a legislativa jim v mnohém zrovna vstříc nejde). Mnozí přijdou o vše, jiní to dávají všanc – a je jen a pouze na jejich blízkých, nakolik se dokáží s tak významnými změnami vyrovnat. I když zrovna tato Výměna manželek nejen na sociálních sítích, ale i v řadě diskusí pod články, ukázala, že značná část české společnosti stále myslí spíše jako Darina, na rázné odsudky v tomto případě není místo. Ostatně, zkuste si představit, že by podobná situace potkala vás. Jak byste reagovali a jaké by byly vaše volby? A pokud se alespoň pár lidí po zhlédnutí této výměny nad těmito otázkami zamyslelo, účel byl splněn.

Zdroj: Výměna manželek/TV Nova, Autorský text

Populární
články

Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Dokážete bez opory vstát?
TĚLO & MYSL

Zvednete se ze země bez pomoci rukou? Udržíte rovnováhu? Otestujte svou kondici a zjistěte, zda stárnete zdravě

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Erektilní dysfunkce trápí řadu mužů
HOT!

Jak souvisí oprava pneumatik s poruchami erekce? Seznamte se s překvapivým vynálezcem pumpy na penis, automechanikem Osbonem

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop