Neuznáváním stejnopohlavních párů Polsko porušuje práva. Rozhodl tak Evropský soud ve Štrasburku
News
Zdroj: Adobe Stock

Neuznáváním stejnopohlavních párů Polsko porušuje práva. Rozhodl tak Evropský soud ve Štrasburku

Evropský soud ve Štrasburku rozhodl, že neuznáváním svazků stejnopohlavních párů Polsko porušuje právo na respektování soukromého života. Nový kabinet Donalda Tuska se tak ocitá pod tlakem, aby změnil zákony.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
13. 12. 2023

„Soud shledal, že polský stát selhal v plnění své povinnosti zajistit předkladatelům zvláštní právní rámec, který poskytne uznání a ochranu jejich stejnopohlavních svazků,“ uvedl v úterý Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Rozhodl tak v případě 10 Poláků, kteří se na soud obrátili s tím, že většina států v Radě Evropy poskytuje párům stejného pohlaví možnost uzavřít manželství nebo registrované partnerství, Polsko ale nikoliv. Upozornili také na to, že oni v Polsku jsou znevýhodnění v oblasti daní a sociálního a rodinného práva.

„Toto selhání vedlo k tomu, že předkladatelé nemohli regulovat základní aspekty svého života, a vyústilo v porušení jejich práva na respektování soukromého života,“ informoval dále soud.

Podle agentury Reuters, která o rozsudku informovala, sahá případ do doby, kdy v Polsku vládla nacionalistická strana Právo a spravedlnost (PiS), ta ale v pondělí na pozici vládnoucí strany skončila, protože parlament rozhodl tom, že novou vládu sestaví Donald Tusk, který vyhrál v říjnových volbách.

<Path> Naděje na uzákonění stejnopohlavního manželství v Severním Irsku opět mizí v dáli. Soud zamítl dva případy, které mu mohly otevřít dveřeZdroj:

Tuskova podpora LGBT+

Na rozdíl od předchozí vlády slibuje Tusk, že právní postavení LGBT+ lidí v Polsku zlepší. Dosavadní vládnoucí PiS zastávala názor, že by manželství stejnopohlavních párů a možnost, aby adoptovaly děti, ohrožovaly tradiční rodinné struktury a ubližovaly dětem. Také tvrdila, že vyučování o LGBT+ na školách znamená sexualizaci dětí.

Donald Tusk se ale naopak už v předvolební kampani zavázal, že v rámci svého boje proti diskriminaci zavede právní uznání stejnopohlavních párů, a dokonce to stanovil jako jednu z priorit jím nově sestaveného kabinetu. Aktuální rozhodnutí štrasburského soudu na něj vyvine ještě větší tlak, aby svůj slib splnil.

Tipy redakce

 

Zdroj: reuters.com

Populární
články

E-Shop