Zmlácení muže s duhovou vlajkou v Budějovicích policie šetří jako výtržnictví. Podle právničky je v Česku nedostatečná legislativa
O útoku informovala na svém Instagramu LGBT+ platforma BUDQueer. „V sobotu v ranních hodinách (opraveno) byl napaden náš kamarád, který šel vyzvednout své přátele v centru Českých Budějovic. Důvod? Duhová vlajka, kterou měl uvázanou kolem krku. Byl v tu chvíli sám, a vyhlídli si ho 3 muži, kteří ho zasypali nejen nadávkami, ale došlo bohužel i na rány,“ píše organizace. Muž pomáhal pořádat akci Mezi náma, která se mimo jiné tématu předsudečně motivovaného násilí věnovala.
K útoku došlo asi ve 4 hodiny ráno v Piaristické ulici, jak v tiskové zprávě informovala Štěpánka Schwarzová, mluvčí jihočeské policie. „Muž utrpěl zranění a byl převezen k ošetření do českobudějovické nemocnice. Policisté případ prověřují od samého počátku. Právní kvalifikace byla stanovena jako trestný čin výtržnictví, její změnu však nevylučují.“
Špatná legislativa
Předsudečné násilí, tj. násilí motivované předsudky vůči oběti z důvodu její nezměnitelné osobností charakteristiky, je v Česku trestáno podle tzv. kvalifikované skutkové podstaty. Ta automaticky zajišťuje přísnější tresty. Takovou charakteristikou může být rasa, národnost, etnicita, víra nebo politické přesvědčení. LGBT+ identita ovšem v českém trestním právu takovou nezměnitelnou osobností charakteristikou není.
Násilí motivované skutečnou nebo domnělou sexuální orientací napadené osoby, jejím pohlavím či její pohlavní identitou tak může být trestáno jen podle základní skutkové podstaty, která soudům umožňuje uložit jen tresty výrazně nižší.
Přísnější sazby podporuje například i ministr vnitra Vít Rakušan. „Lidi se bohužel vzájemně napadají z různých příčin, pokud je ale důvodem jiná sexuální orientace, rasa, barva pleti, politické vyznání, věk, pohlaví nebo jazyk, považuju to za zvlášť odsouzeníhodné. Hnutí STAN i já osobně podporujeme takovou změnu trestního zákoníku, která by tresty za tyhle útoky zpřísnila,“ uvedl na svém X v souvislosti s budějovickým útokem.
Jak ale pro Deník N řekla právnička Klára Kalibová z organizace In Iustitia, snaha zpřísnit legislativu sice existuje, naráží ale na nečinnost zákonodárců. „Politici již rok váhají s přijetím právní změny a narovnání ochrany před předsudečným násilím v trestním zákoníku. Je to vědomá ignorace požadavků lidí, kteří jsou předsudečným homofobním a transfobním násilím ohroženi.“
Téma se přitom netýká jen lidí, kteří spadají do některé z ohrožených skupin, ale celé společnosti. „Člověk, který byl napaden, byl ‚ally‘, byl tedy napaden pouze kvůli domnělé sexuální orientaci. A to je podstata, na kterou dlouhodobě ukazujeme. Předsudečným násilím jsou ohroženi všichni," upozornila Kalibová.