Stovky Čechů neví, že jsou HIV pozitivní. Evropský týden testování chce situaci změnit a nabízí bezplatné testy i poradenství
News
Zdroj: Adobe Stock

Stovky Čechů neví, že jsou HIV pozitivní. Evropský týden testování chce situaci změnit a nabízí bezplatné testy i poradenství

HIV lze dobře léčit. Pacienti na účinné medikaci mají normální kvalitu života a nemohou virus přenést dál. Přesto je v ČR až 1000 lidí, kteří nevědí, že jsou HIV pozitivní. Nikdy si totiž nezašli na test a kromě zhoršujícího se vlastního zdraví riskují, že ohrozí i okolí. Zlepšit povědomí o důležitosti testování na HIV a na další nemoci si klade za cíl Evropský týden testování. V jeho rámci si můžete anonymně a zdarma zajít na test či dostat odborné rady na míru. Začíná dnes 20. 11. a trvá do 27. 11.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
20. 11. 2023

HIV a žloutenka typu B a C, to jsou nemoci, na které se zaměřuje dnes začínající Evropský týden testování. Cílem této celoevropské akce je upozornit na důležitost včasného diagnostikování těchto chorob, protože čím dříve se u nich zahájí léčba, tím pro daného člověka lépe. Obě žloutenky lze vyléčit, HIV lze léčbou potlačit natolik, že pacient má kvalitu i délku života srovnatelnou s tou u lidí, kteří jsou HIV negativní.

Zatímco na žloutenku typu B existuje očkování, na „céčko“ ani HIV očkování není. Pokud si člověk sám nezajde na test, může se o infekci dozvědět až po několika letech, když teprve začne být poznat, co za tu dobu už napáchala v těle. HIV i žloutenka jsou nemoci, které se mohou přenášet krví a při nechráněném sexu, riziko nákazy tak existuje u většiny sexuálně aktivních lidí.

„Mnozí se mohou domnívat, že se jich testování na takové nemoci netýká, ale ruku na srdce. Víte jistě, že jste během života neměli ani jeden nechráněný sex? Víte jistě, že váš partner či partnerka měli čerstvý negativní test na pohlavně přenosné nemoci? Pokud ne, je lepší se ujistit,“ říká MUDr. Anna Kubátová, manažerka Národního programu HIV/AIDS v ČR.

Nechte se otestovat

Zajít si na test přitom není nic složitého. Můžete o to poprosit svého praktického lékaře, zajít si na venerologii (zdravotní obor zabývající se pohlavními nemocemi) nebo se stavit v některé z poraden, které najdete ve všech krajích ČR. Test není nic neobvyklého, dělá se z krve a výsledky se dozvíte do pár dní.

<Path> Vyléčil jsem 68 HIV pozitivních, tvrdí gambijský prezidentZdroj:

Během Evropské týdne testování na HIV a žloutenky, který dneškem (20. 11.) začíná a bude trvat až do 27. listopadu, mají navíc vybraná místa prodloužené ordinační hodiny a nabízí testování zdarma a anonymně. Stačí prostě přijít. Personál je profesionální a nikoho nesoudí a nikomu se nevysměje. Seznam testovacích míst zapojených do Evropského týdne testování najdete na tadyteď.cz.

Akce se letos koná už po desáté a zapojeny jsou do ní státní i nestátní organizace, zastřešující organizací je Státní zdravotní ústav.

Nene a nejen nemocné banány

„Nemocný banán pozná každý. HIV ale vidět není.“ Tak zní název kampaně, kterou při příležitosti Evropského týdne testování spustila společnost Gilead Sciences s.r.o. ve spolupráci s Českou společností AIDS pomoc. Pomocí atraktivního vizuálu, který vsází na dvojsmyslné smýšlení publika, upozorňuje na fakt, že některé infekce jsou vidět hned, HIV ale musíte otestovat, abyste měli jistotu, že ho nemáte.

Tipy redakce

Proto Gilead spolu s ČSAP pořádají také testovací den, který bude probíhat v pátek 24. 11. před pražským Hlavním nádražím od 8:00 do 20:00 a návštěvníci se zde budou moct nechat otestovat rychlotestem na HIV, žloutenku typu B a C a také syfilis, stejně jako dostat odborné poradenství.

Neméně zajímavou osvětovou kampaň těsně před ETT spustila také nezisková organizace Prague Pride. Jejím cílem je, aby lidé věděli, že efektivně léčený člověk s HIV nemůže virus předat dál. Kampaň k tomu využívá hlášku „nenajdeš, nepředáš“. Tato věta shrnuje fakt, že pokud má někdo v krvi díky lékům nedetekovatelnou virovou nálož HIV (tj. nejde ho v krvi najít), nemůže virus předat dál.

„Cílem bylo lidskou řečí a hezky česky předat celosvětově používaný anglický slogan undetectable = untransmittable, zkráceně U=U, který ale v češtině zní jako kostrbaté nedetekovatlný = nepřenositelný. S agenturou VMLY&R jsme našli hezké řešení, které tohle říká srozumitelně. Když to navíc zkrátíme do hashtagu #nene, odkazuje to na lidovou reakci na něco fasicujícího, čemu se lidi zdráhají uvěřit. Přitom je to pravda, že lidé žijící s HIV, kteří jsou s virem ‚na nule‘, ho nemůžou nikom předat ani během nechráněného sexu“ uvedl Marian Kramařík z Prague Pride.

Zdroj: szu.cz, hiv-prevence.cz, instagram.com, tadyted.cz, Marian Kramařík

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop