
Gayové a lesby budou mít obřady v kostelech. Anglikánská církev schválila žehnání sezdaným stejnopohlavním párům
Generální synod Anglikánské církve, nejvyšší orgán této instituce, ve středu těsně odhlasoval, že její kněží smějí dát stejnopohlavním párům požehnání k jejich manželskému svazku. A to včetně samostatného obřadu v kostele. Ačkoliv nepůjde o církevní svatbu, svatebnímu obřadu by požehnání mohla být velmi podobná. Smí se jich zúčastnit rodina a přátelé a mohou obsahovat hudbu, proslovy, konfety a další prvky.
Oficiálním učením Anglikánské církve je, že manželství smí být pouze mezi jedním mužem a jednou ženou. Ve Spojeném království ovšem mohou stejnopohlavní páry uzavírat manželství státní – v Anglii, Walesu a Skotsku od roku 2014, v Severním Irsku od roku 2020.
Svatby ne, požehnání ano
Už dříve během letošního roku měli anglikánští biskupové na stole návrh, aby církev umožnila stejnopohlavním párům přímo svatby, ten ale odmítli a místo toho řekli, že by umožnili, aby se za stejnopohlavní vztahy mohlo modlit a vykonávat požehnání během bohoslužeb.
Že by se nakonec podařilo prosadit požehnání formou samostatného obřadu, se nepředpokládalo. Přesto nakonec ve středu návrh při hlasování generálního synodu prošel o jeden hlas. Tato možnost je ovšem zatím schválená v dočasném zkušebním režimu a není ani pevně stanovené, kdy se začne uplatňovat. Očekává se, že by tento „zkušební provoz“ mohl být autorizován během následujících týdnů a první obřady by se mohly konat v novém roce. Úplný formální proces autorizace ovšem může trvat až dva roky a bude probíhat paralelně se zkušebním režimem.
Strach z církevních šarvátek
Jayne Ozanne, církevní aktivistka za rovné manželství v Anglikánské církvi a členka generálního synodu, uvedla, že středeční rozhodnutí je „malým střípkem naděje pro LGBT+ lidi.“ Dodala ovšem také, že „Anglikánská církev zůstává těžce homofobní, ať si biskupové a arcibiskupové říkají, co chtějí. Bojím se, že většina národa Anglikánskou církev odsoudí jako urážlivou, pokryteckou a nelaskavou. – A budou mít, bohužel, pravdu.“.
Konzervativní duchovní ovšem rozhodnutí označili za „přelomové“, nikoliv však v pozitivním smyslu. Reverend kanovník John Dunnett, ředitel Evangelického koncilu Anglikánské církve, se dal slyšet, že se z tohoto rozhodnutí „cítí smutný a zarmoucený“. „Rozdělí to místní farnosti, poškodí vztah mezi velkým počtem duchovních a jejich biskupy a způsobí, že církve v diecézích budou mít pocit, že je jejich pastýři opustili,“ řekl.