Náměstek ministra financí dostal obří šek od aktivistů. Jsme fér chce upozornit na zisky, které by Česku přineslo manželství pro všechny páry
Nerovné podmínky pro LGBT+ lidi znamenají finanční zátěž pro filmy a ušlé miliardové zisky pro celou společnost. Už v září o tom v otevřeném dopise adresovaném premiérovi Petru Fialovi informovalo 66 velkých firem a bank, které působí v Česku. Dnes, v den, kdy jde do druhého čtení státní rozpočet na příští rok, finanční přínos manželství pro všechny přišlo ministerstvu financí oznámit i hnutí Jsme fér, které rovné sňatky v Česku prosazuje.
Jako symbolické gesto předali aktivisté Jiřímu Valentovi, náměstkovi ministra financí Zbyňka Stanjury, obří fiktivní šek na částku „až 37 000 000 000 Kč“. To je podle nich hodnota, o kterou každý rok Česká republika díky absenci manželství pro stejnopohlavní páry přichází. Jak informoval Forbes.cz, Valenta šek přijal a slíbil ho předat ministrovi.
Desítky miliard
Jsme fér se ve vyčíslení finanční hodnoty opírá o analýzu společnosti Open For Business, která pod sebou sdružuje mezinárodní konzultační firmy. Data této organizace podle aktivistů ukazují, že kvůli diskriminaci LGBT+ lidí naše republika přichází ročně o 0,1 % až 0,7 % HDP, což je 5,0 miliardy až 37,6 miliardy korun.
Ekonomické ztráty a nevyužitý potenciál Jsme fér rozdělilo do tří oblastí. (A) Nerovnost v oblasti zdravotní péče a násilí stojí republiku 1,0 miliardy až 19,5 miliard korun a může za ni vyšší prevalence depresí mezi LGBT+ lidmi, která vede k ušlému zisku. (B) Ekonomická diskriminace, kterou aktivisté rozumí náklady vzniklé firmám diskriminací LGBT+ lidí na pracovišti, činí 3,3 miliardy až 15,4 miliardy korun. A (C) ušlé příjmy v souvislosti se svatbami nedovolují ekonomice získat dalších 0,6 miliardy až 2,7 miliardy korun.