
Slovenská ministryně kultury měla zakázat výstavu o queer lidech. Údajně proto, že jde o LGBTI+ propagandu
Na zakázané výstavě měly být mimo jiné vystaveny snímky ze série Neskrývaná láska fotografky Doroty Holubové, která o zákazu informovala a situaci potvrdila slovenskému zpravodajskému webu Aktuality.sk. Ve které instituci mělo k výstavě a jejímu zrušení dojít, fotografka nekonkretizovala.
Aktuality.sk se nicméně obrátily na slovenské ministerstvo kultury, které vyjádření odmítlo, a následně na tiskové oddělení Slovenského národního muzea, na které je ministerstvo odkázalo. Podle Jozefa Bednára, náměstka generálního ředitele pro úsek komunikace SNM tato instituce od ministerstva ovšem nedostala žádné nařízení týkající se aktivit s LGBT+ tematikou.
Podezřelé upřesnění
Bednár ovšem jako odpověď na otázky Aktualit poslal také vyjádření ředitele Historického muzea, jednoho z muzeí, které pod SNM spadá. Aktuality.sk ale prý předem neměly informaci o tom, že by se výstava měla konat pod patronátem této instituce a ani se na tuto instituci neptaly.
„SNM – Historické muzeum nevedlo žádnou oficiální komunikaci s fotografkou Dorotou Holubovou o realizaci výstavy jejích fotografií ze série Neskrývaná láska na Bratislavském hradě,“ uvedl ředitel SNM – Historického muzea Petr Bart. „Výstava není zahrnutá ve výstavním plánu SNM – Historického muzea na rok 2023, tzn. že ani nemohla být cenzurovaná.“
Nepřehledná situace
Podle svých slov měla být fotografka o zrušení výstavy informovaná jedním z pracovníků muzea. Ministryně Šimkovičová prý výstavu zakázala ústně a označila ji za LGBTI+ propagandu. Holubová to zveřejnila na svém Facebooku.
„Ahojte, dnes poprvé cenzurovali moje fotky ze série Neskrývaný láska a zakázali je vystavit ve veřejnoprávní instituci (protože podle nové ministryně kultury jde o LGBTI+ propagandu),“ napsala fotografka ve svém statusu. Jmenovat konkrétní instituci i na vyzvání Aktualit odmítla.
Jít mělo o výstavu věnovanou LGBT+ komunitě a kromě fotek Holubové měly být vystaveny i některé předměty z baru Tepláreň, kde loni došlo k vraždě z nenávisti. Aktuality se proto o další iformace obrátily také na jejího majitele Romana Samotného. „Oceňuji práci SNM, které reagovalo na loňský teroristický útok a do své sbírky převzalo i řadu předmětů, které jsou smutným mementem vraždy. Po zavření Teplárny opět vzali několik dalších předmětů do sbírky o diverzitě, které nám budou připomínat, že i LGBTI+ lidé byli součástí slovenské historie. Bohužel se ke mně dostala informace z prostředí SNM, že čelili a čelí tlaku, aby jako muzeum nevystavovali žádné předměty spojené s LGBTI+ lidmi. Situace je však poněkud nepřehledná,“ uvedl Samotný.