Transgender katolíci smějí být pokřtěni, oznámil Vatikán. Totéž platí také pro děti stejnopohlavních párů
Oznámení o možnostech křtu a účasti na dalších katolických ceremoniích vydal ve středu 8. listopadu vatikánský úřad známý jako Kongregace (též dikasterium) pro nauku víry, který byl zřízen, aby chránil církev proti herezi, a v současnosti dohlíží na dodržování katolické doktríny ve věcech víry a mravů.
Vyjádření úřad vydal jako odpověď na šestici dotazů, které mu v červenci zaslal brazilský biskup Jose Negri ze Santa Amara, v nichž se ptal právě na tyto potenciálně kontroverzní situace katolické praxe. Třístránkový dokument s otázkami a odpověďmi, pod kterým je podepsaný šéf kongregace argentinský kardinál Victor Manuel Fernández, schválil 31. října také papež František.
Otevřená církev, ale s podmínkami
86letý papež František se dlouhodobě zasazuje o to, aby církev byla k LGBT+ lidem přívětivější, zároveň se však snaží, aby tento přístup nebyl v rozporu s katolickým učením. Dal se tak například slyšet, že být přitahován stejným pohlavím není samo o sobě špatné, ale mít stejnopohlavní sex špatné je.
Podobně zaobalené je také nové vyjádření o trans lidech. Má totiž podmínku. Vatikánská Kongregace pro nauku víry totiž uvedla, že transgender osoby mohou být pokřtěny, „pokud nepanuje riziko, že by to způsobilo veřejný skandál nebo zmatení věřících“. Podle slov úřadu je na uvážení jednotlivých lokálních kněží, zda přítomnost trans osob jako kmotrů a kmoter na křtech umožní. Kongregace je zároveň vyzvala k tomu, aby při takovém rozhodování praktikovali „pastorační obezřetnost“.
Vstřícnost také pro stejnopohlavní páry
Jak již bylo zmíněno, vydaný dokument říká, že je v pořádku, aby transgender lidé zaujali roli kmotra nebo kmotry na katolickém křtu. Taky je v pořádku, aby byli sami pokřtěni, a rovněž není v rozporu s vatikánským právem jejich role jako svědků při církevních svatbách.
Kromě toho se úřad vyjádřil také ke stejnopohlavním párům. Takoví lidé mohou být také svatebními svědky. O něco méně jednoznačné vyjádření ovšem kongregace vydala, pokud jde o křtění jejich dětí, zejména pokud byly adoptovány nebo pocházejí z náhradního mateřství. Teoreticky pokřtění možné je, ale podle Vatikánu „musí být přítomná oprávněná naděje, že budou vzdělávány v katolické víře“. A podobná věc platí i pro ty lidi ve vztahu s osobou stejného pohlaví, kteří by chtěli být kmotrem nebo kmotrou. Mohou, ale musejí „vést život v souladu s vírou“.