Mezi muži a ženami: 8. listopad je mezinárodním Dnem solidarity s intersex lidmi. Po světě jich chodí víc, než si myslíte
News
Zdroj: Adobe Stock

Mezi muži a ženami: 8. listopad je mezinárodním Dnem solidarity s intersex lidmi. Po světě jich chodí víc, než si myslíte

Ani muž, ani žena, nebo tak trochu obojí? Intersex lidé se narodili s pohlavními znaky, které odpovídají oběma kategoriím. Lékaři je mnohdy považují za „chybné“ a po narození operují, aby je „opravili“. Na doživotní problémy, které jsou s tím spojené, poukazuje dnešní mezinárodní den.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
8. 11. 2023

Mezinárodní Den solidarity s intersex lidmi (Intersex Day of Remembrance) si klade za cíl zvyšovat povědomí o problémech, kterým čelí intersex osoby. Jsou to lidé, již se narodili s fyzickými znaky, které nelze jednoznačně určit jako typicky samčí nebo samičí. Může jít o podobu pohlavních orgánů, ale také například o netypické varianty genů, které neodpovídají běžným mužským chromozomům XY a ženským XX.

Datum 8. listopadu nebylo pro tento den zvoleno náhodně. Jde o narozeniny Herculine Barbin, francouzské intersex osoby žijící v 19. století, která byla po narození považována za dívku a vychovávána v klášteře, po pozdější aféře a lékařské prohlídce byla soudem překlasifikována na muže. Známá je díky svým memoárům, které popularizoval Michel Foucault.

Herculine byla sice klasifikována nejprve jako žena, ale v pubertě nezačala menstruovat a zachovala si plochý hrudník a mužský tvar těla. Také začala trpět bolestmi a lékař, který ji prohlédl, byl zděšen. Herculine měla sice vagínu, ale také varlata uvnitř těla a zároveň malý penis.

Rozhodovat o svém těle

Ačkoliv v případě Herculine soud rozhodl o tom, že má jiné pohlaví, než které jí bylo přisouzeno po narození, měla oproti mnoha dnešním intersex lidem výhodu – mohla o svém těle sama rozhodnout. Mnoho intersex lidí ale o tělesnou autonomii přichází, protože jsou po narození lékaři ihned „opravováni“, aby spadali do jim známých škatulek muž a žena. Většinou jde o chirurgické zákroky nebo hormonální terapii.

<Path> Muž se pokusil zabít své intersexuální dítě. Třikrát. Považoval ho totiž za monstrumZdroj:

Tyto zásahy probíhají, aniž by dítě mohlo samo na základě své identity určit, co se má s jeho tělem dít, zda si ho vůbec přeje změnit, či jakým způsobem. Někdy dokonce lékaři neinformují ani rodiče a „korektivní“ kroky provádějí automaticky. Mnozí intersex aktivisté a aktivistky s touto praktikou nesouhlasí.

Problematické totiž není jen to, že někdo jiný rozhoduje o těle druhého člověka, ale také to, že ne vždy je možné jen od pohledu určit, které pohlaví je pro danou osobu to „správné“. Lékaři se rozhodují jen podle svého uvážení, stává se tak, že jakmile dítě začne vnímat samo sebe a svou identitu, zjistí, že se neshoduje s tím, jaké mu bylo vytvořeno tělo, a trpí tak gederovou dysforií. Někteří intersex lidé nejsou o svém stavu dokonce ani v dospělosti informováni.

Tipy redakce

Intersex minorita

Podle odhadů existuje v populaci asi 1,7 % intersex lidí, toto číslo je ale jen těžko možné určit přesně, protože někdy intersexualita vlastně není poznat, např. v případě netypického genomu, který se ale neprojevuje výraznými změnami na těle daného jedince.

Nejznámějším symbolem intersex menšiny je žlutá vlajka s fialovým kruhem uprostřed, která je jako klín zařazená tak do progresivní vlajky LGBT+ hrdosti.

Zdroj: gender.fandom.com, internationaldays.co, wikipedia.org

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop