
Časté používání mobilu může mít negativní dopad na kvalitu spermií, zjistila nová švýcarská studie. Měli byste si dát pozor?
Kvalita mužského semene během posledních padesáti let celosvětově klesla o více než 50 % a vědci si lámou hlavu proč. „Musí to být ty zatracené telefony,“ řekli si nejspíš výzkumníci z Ženevské univerzity, kteří mezi lety 2005 a 2018 vedli studii, jež právě vliv mobilů na sperma sledovala.
Podle výsledků, které nedávno univerzita zveřejnila, skutečně může existovat vazba mezi častým používáním mobilu a kvalitou ejakulátu. U mužů ve věku od 18 do 22 let, kteří používali mobil více než dvacetkrát denně, bylo o 21 % větší riziko, že budou mít nízký celkový počet spermií. Tito muži měli zároveň o 30 % vyšší pravděpodobnost nízké koncentrace spermií, tedy ukazatele toho, kolik jednotlivých pohlavních buněk je v mililitru jejich semene.
Elektromagnetické záření
Vliv na sperma má s největší pravděpodobností elektromagnetické záření, které mobily neustále produkují. Je jejich nedílnou součástí, jde o radiové a další signály, díky nimž jsou mobily tím, čím jsou – mobilními telefony. Pozitivní ovšem je, že se situace s pokrokem ve vývoji elektroniky zlepšuje. „Zaujalo mě zjištění, že větší efekt na sperma byl pozorován u starších 2G a 3G telefonů v porovnání s moderními 4G a 5G modely,“ okomentoval pro CNN studii Allan Pacey z fakulty biologie, medicíny a zdraví na Manchesterské univerzitě.
Mobily neustále přijímají a vysílají signály, tím více, čím více je používáme. Nejmenší množství dat a tudíž nejmenší produkce záření je při poslání SMS zprávy na dobrém signálu, největší produkce záření je naopak při špatném připojení (jedna a dvě čárky) a při posílání velkých objemů dat, jako je např. streamování videa.
Je nicméně otázka, nakolik dokáže toto elektromagnetické pole skutečně poškodit sperma. Víme, že při vysoké intenzitě dokáže zářením mobil své okolí ohřát až o 0,5 stupně Celsia a že sperma nemá rádo příliš vysokou teplotu – proto jsou varlata umístěna mimo hlavní horké tělo, v „sáčku“, který se dokáže sám lépe ochlazovat. Jak moc ovšem vadí např. to, že mobil nosíme v kapse a tudíž relativně blízko rozkroku, není úplně jasné.
Výsledky berte s rezervou
Místo paniky by tak měla provedená studie spíš zvýšit zájem o toto téma a posunout vědce dále ve výzkumu. „Mají mikrovlny vyzařované mobilními telefony přímý nebo nepřímý vliv? Způsobují výrazné zvýšení teploty ve varlatech? Mají vliv na hormonální regulaci produkce spermií? To vše je třeba ještě zjistit,“ vysvětlila Rita Rahban, spoluautorka výzkumu. Studie zároveň nezjistila žádnou konkrétní souvislost mezi používáním mobilů a hybností a zdeformovaností spermií. Data o používání mobilu navíc účastníci poskytli na základě sebepozorování, mohlo tedy jít o informace zkreslené.
„Muži, kteří se pokoušejí o početí, nebo kteří chtějí zlepšit kvalitu svého spermatu, by měli cvičit (ale ne tak, aby si přehřívali rozkrok), jíst vyváženou stravu, udržovat si zdravou tělesnou váhu, vyhnout se kouření a omezit příjem alkoholu,“ doporučuje pro CNN Alison Campbell z reprodukční kliniky Care Fertility. Plašit s používáním mobilu není potřeba.