Začínají Gay Games. „Teplá olympiáda“ se poprvé koná ve dvou zemích současně, do historie se ale zapíše spíš rekordně nízkou účastí
News
Zdroj: Adobe Stock

Začínají Gay Games. „Teplá olympiáda“ se poprvé koná ve dvou zemích současně, do historie se ale zapíše spíš rekordně nízkou účastí

Mezinárodní teplé hry Gay Games se letos konají už po jedenácté. V jejich čtyřicetileté historii je to ale poprvé, co se bude soutěžit ve dvou městech, ba dokonce ve dvou státech. Čínský Hongkong a mexická Guadalajara ovšem hlásí rekordně nízkou účast.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
3. 11. 2023

Mezinárodní událost plná sportu, kulturních akcí, setkávání, radosti a hrdosti. A taky tisíců účastníků a návštěvníků. To jsou Gay Games, které se pořádají od roku 1982. Tedy měly by být, ty letošní (respektive loňské) mají účast ovšem mizernou.

Akci pořádanou stejně jako olympijské hry jednou za čtyři roky od začátku provází komplikovaná logistika a obavy o bezpečnost. Původně se měl 11. ročník šampionátu konat v Hongkongu už loni, ale kvůli tamním striktním proti-covidovým opatřením byl nakonec o rok posunut a organizující Federation of Gay Games rozhodla o spolupořadatelství Guadalajary v západním Mexiku.

Chybí tisíce lidí

Devítidenní festival diversity se sportovními soutěžemi a uměleckými a kulturními akcemi očekával hojnou účast. Podle odhadů mělo přijet asi 12 000 účastníků, 75 000 diváků a kolem 3 000 dobrovolníků ze 100 zemí světa. Na hry, které začínají dnes (3. listopadu), bylo ovšem týden předem přihlášeno jen 2 458 účastníků do Guadalajary a 2 381 účastníků do Hongkongu. Nikdy se přitom nestalo, že by akce měla účastníků méně než 8 000.

Kvůli nízkému počtu soutěžících už byly v Hongkongu některé akce zrušeny, například pozemní hokej, rugby nebo některé atletické závody.

Obavy o bezpečnost i budoucnost

Důvodem nízké účasti může být jak rozdělení akce do dvou měst, tak i strach o bezpečnost účastníků. Organizátoři si uvědomují, že konání na dvou místech současně má „výrazný vliv na počet registrací“, ale dodávají, že věřili, že dvě lokace „umožní oslavovat LGBTQ+ sporty lidem z ještě více oblastí na světě“.

<Path> Masakr v mexickém gay klubu, při kterém bylo zastřeleno 7 lidí! Mohli jsme předejít Orlandu? Proč o tomto případu nikdo nemluvil? Fotografie místa činu uvnitřZdroj:

Podle australského atleta Wayna Morgana, který se Gay Games účastnil už šestkrát, bylo ale tohle rozdělení chyba. Obává se, že nízká letošní účast odradí pro příští ročník korporátní sponzory, kteří akci financují. To by mohlo mít pro pořádání her neblahé dopady.

Důvodem nízké účasti jsou ale také obavy z bezpečnosti soutěžících. Mexická Guadalajara je totiž známá vysokou kriminalitou. Sám Morgan s ní má neblahé zkušenosti, protože byl ve městě loni zdrogován a okraden. Když šel incident nahlásit na policii, byla tam podle jeho slov už fronta lidí s podobnými problémy. „Policista mě varoval, že se to děje často,“ uvedl Morgan. Město se navíc nachází v mexickém státě Jalisco, ve kterém jsou časté únosy a působí v něm drogové kartely. USA tento stát vede na seznamu zemí, do nichž by lidé měli svou cestu dobře zvážit.

Tipy redakce

Bez bezpečnostních rizik ovšem není ani Hongkong. Město je otřesené opatřeními proti covidu i pro-demokratickými demonstracemi z roku 2019. Problematická je ovšem také Čína jako stát – zejména co do dodržování lidských práv. Podle organizátorů Gay Games je ovšem na každém z účastníků, aby se informoval o zákonech v dané zemi.

I přsto může být konání teplých her v Mexiku a Hongkongu zásadní. Je to totiž snaha dostat toto téma a pozitivní přístup k LGBT+ lidem mimo země prvního světa. Hry tak můžou na druhou stranu působit jako jakýsi „duhový maják naděje“.  

Zdroj: gaytimes.com, travel.state.gov, openlynews.com

Populární
články

Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Nemusíte mít bujnou kštici, abyte vypadali stylově
STYL

Jak vypadat dobře bez vlasů? Sexy look vám dodají nejen vousy, radí stylista. Důraz klade na siluetu a doplňky

Autor: Martin Lyko
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?
CESTOVÁNÍ

Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?

Autor: Irena Piloušková
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
LIDÉ

Pět nejúspěšnějších modelů dnešního Česka a Slovenska: Filipa Hrivňáka určitě znáte, Oliver Průcha může být novinkou

Autor: Rozálie Růžičková
Oko je okno nejen do duše, ale také do neřestných myšlenek
TĚLO & MYSL

Je možné poznat sexuální orientaci z očí? Vědce to napadlo před půl stoletím, teorii potvrdili ale až nedávno

Autor: Martin Lyko

E-Shop