
Začínají Gay Games. „Teplá olympiáda“ se poprvé koná ve dvou zemích současně, do historie se ale zapíše spíš rekordně nízkou účastí
Mezinárodní událost plná sportu, kulturních akcí, setkávání, radosti a hrdosti. A taky tisíců účastníků a návštěvníků. To jsou Gay Games, které se pořádají od roku 1982. Tedy měly by být, ty letošní (respektive loňské) mají účast ovšem mizernou.
Akci pořádanou stejně jako olympijské hry jednou za čtyři roky od začátku provází komplikovaná logistika a obavy o bezpečnost. Původně se měl 11. ročník šampionátu konat v Hongkongu už loni, ale kvůli tamním striktním proti-covidovým opatřením byl nakonec o rok posunut a organizující Federation of Gay Games rozhodla o spolupořadatelství Guadalajary v západním Mexiku.
Chybí tisíce lidí
Devítidenní festival diversity se sportovními soutěžemi a uměleckými a kulturními akcemi očekával hojnou účast. Podle odhadů mělo přijet asi 12 000 účastníků, 75 000 diváků a kolem 3 000 dobrovolníků ze 100 zemí světa. Na hry, které začínají dnes (3. listopadu), bylo ovšem týden předem přihlášeno jen 2 458 účastníků do Guadalajary a 2 381 účastníků do Hongkongu. Nikdy se přitom nestalo, že by akce měla účastníků méně než 8 000.
Kvůli nízkému počtu soutěžících už byly v Hongkongu některé akce zrušeny, například pozemní hokej, rugby nebo některé atletické závody.
Obavy o bezpečnost i budoucnost
Důvodem nízké účasti může být jak rozdělení akce do dvou měst, tak i strach o bezpečnost účastníků. Organizátoři si uvědomují, že konání na dvou místech současně má „výrazný vliv na počet registrací“, ale dodávají, že věřili, že dvě lokace „umožní oslavovat LGBTQ+ sporty lidem z ještě více oblastí na světě“.
Podle australského atleta Wayna Morgana, který se Gay Games účastnil už šestkrát, bylo ale tohle rozdělení chyba. Obává se, že nízká letošní účast odradí pro příští ročník korporátní sponzory, kteří akci financují. To by mohlo mít pro pořádání her neblahé dopady.
Důvodem nízké účasti jsou ale také obavy z bezpečnosti soutěžících. Mexická Guadalajara je totiž známá vysokou kriminalitou. Sám Morgan s ní má neblahé zkušenosti, protože byl ve městě loni zdrogován a okraden. Když šel incident nahlásit na policii, byla tam podle jeho slov už fronta lidí s podobnými problémy. „Policista mě varoval, že se to děje často,“ uvedl Morgan. Město se navíc nachází v mexickém státě Jalisco, ve kterém jsou časté únosy a působí v něm drogové kartely. USA tento stát vede na seznamu zemí, do nichž by lidé měli svou cestu dobře zvážit.
Bez bezpečnostních rizik ovšem není ani Hongkong. Město je otřesené opatřeními proti covidu i pro-demokratickými demonstracemi z roku 2019. Problematická je ovšem také Čína jako stát – zejména co do dodržování lidských práv. Podle organizátorů Gay Games je ovšem na každém z účastníků, aby se informoval o zákonech v dané zemi.
I přsto může být konání teplých her v Mexiku a Hongkongu zásadní. Je to totiž snaha dostat toto téma a pozitivní přístup k LGBT+ lidem mimo země prvního světa. Hry tak můžou na druhou stranu působit jako jakýsi „duhový maják naděje“.