Začínají Gay Games. „Teplá olympiáda“ se poprvé koná ve dvou zemích současně, do historie se ale zapíše spíš rekordně nízkou účastí
News
Zdroj: Adobe Stock

Začínají Gay Games. „Teplá olympiáda“ se poprvé koná ve dvou zemích současně, do historie se ale zapíše spíš rekordně nízkou účastí

Mezinárodní teplé hry Gay Games se letos konají už po jedenácté. V jejich čtyřicetileté historii je to ale poprvé, co se bude soutěžit ve dvou městech, ba dokonce ve dvou státech. Čínský Hongkong a mexická Guadalajara ovšem hlásí rekordně nízkou účast.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
3. 11. 2023

Mezinárodní událost plná sportu, kulturních akcí, setkávání, radosti a hrdosti. A taky tisíců účastníků a návštěvníků. To jsou Gay Games, které se pořádají od roku 1982. Tedy měly by být, ty letošní (respektive loňské) mají účast ovšem mizernou.

Akci pořádanou stejně jako olympijské hry jednou za čtyři roky od začátku provází komplikovaná logistika a obavy o bezpečnost. Původně se měl 11. ročník šampionátu konat v Hongkongu už loni, ale kvůli tamním striktním proti-covidovým opatřením byl nakonec o rok posunut a organizující Federation of Gay Games rozhodla o spolupořadatelství Guadalajary v západním Mexiku.

Chybí tisíce lidí

Devítidenní festival diversity se sportovními soutěžemi a uměleckými a kulturními akcemi očekával hojnou účast. Podle odhadů mělo přijet asi 12 000 účastníků, 75 000 diváků a kolem 3 000 dobrovolníků ze 100 zemí světa. Na hry, které začínají dnes (3. listopadu), bylo ovšem týden předem přihlášeno jen 2 458 účastníků do Guadalajary a 2 381 účastníků do Hongkongu. Nikdy se přitom nestalo, že by akce měla účastníků méně než 8 000.

Kvůli nízkému počtu soutěžících už byly v Hongkongu některé akce zrušeny, například pozemní hokej, rugby nebo některé atletické závody.

Obavy o bezpečnost i budoucnost

Důvodem nízké účasti může být jak rozdělení akce do dvou měst, tak i strach o bezpečnost účastníků. Organizátoři si uvědomují, že konání na dvou místech současně má „výrazný vliv na počet registrací“, ale dodávají, že věřili, že dvě lokace „umožní oslavovat LGBTQ+ sporty lidem z ještě více oblastí na světě“.

<Path> FOTO: Nejlepší český tenista Tomáš Berdych vystavil své sexy tělo na pláži v Mexiku!Zdroj:

Podle australského atleta Wayna Morgana, který se Gay Games účastnil už šestkrát, bylo ale tohle rozdělení chyba. Obává se, že nízká letošní účast odradí pro příští ročník korporátní sponzory, kteří akci financují. To by mohlo mít pro pořádání her neblahé dopady.

Důvodem nízké účasti jsou ale také obavy z bezpečnosti soutěžících. Mexická Guadalajara je totiž známá vysokou kriminalitou. Sám Morgan s ní má neblahé zkušenosti, protože byl ve městě loni zdrogován a okraden. Když šel incident nahlásit na policii, byla tam podle jeho slov už fronta lidí s podobnými problémy. „Policista mě varoval, že se to děje často,“ uvedl Morgan. Město se navíc nachází v mexickém státě Jalisco, ve kterém jsou časté únosy a působí v něm drogové kartely. USA tento stát vede na seznamu zemí, do nichž by lidé měli svou cestu dobře zvážit.

Tipy redakce

Bez bezpečnostních rizik ovšem není ani Hongkong. Město je otřesené opatřeními proti covidu i pro-demokratickými demonstracemi z roku 2019. Problematická je ovšem také Čína jako stát – zejména co do dodržování lidských práv. Podle organizátorů Gay Games je ovšem na každém z účastníků, aby se informoval o zákonech v dané zemi.

I přsto může být konání teplých her v Mexiku a Hongkongu zásadní. Je to totiž snaha dostat toto téma a pozitivní přístup k LGBT+ lidem mimo země prvního světa. Hry tak můžou na druhou stranu působit jako jakýsi „duhový maják naděje“.  

Zdroj: gaytimes.com, travel.state.gov, openlynews.com

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop