Preventivní injekcí proti HIV: Mezinárodní manifest apeluje na zavedení dlouhodobého injekčního PrEP v Evropě. Připojili se i Češi
News
Zdroj: Adobe Stock

Preventivní injekcí proti HIV: Mezinárodní manifest apeluje na zavedení dlouhodobého injekčního PrEP v Evropě. Připojili se i Češi

Mezinárodní komunitní manifest požaduje zavedení dlouhodobě působící injekčně aplikované preventivní léčby HIV v Evropě. Tzv. PrEP je v Evropě zatím dostupný v tabletové formě a je mimořádně efektivní. Injekčně aplikovaná léčiva, již nyní takto používaná v 6 státech, dále pomůžou zlepšit využití PrEP a tudíž eliminovat šíření HIV na komunitní, státní i mezinárodní úrovni.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
2. 11. 2023

Pre-expoziční profylaxe, tzv. PrEP, je vysoce efektivní způsob, jak bránit šíření infekce HIV. Jde o preventivní užívání léčiv, která se používají k léčbě HIV. Takto užívaná zabraňují tomu, aby se dotyčný člověk mohl nakazit HIV, a to i pokud má nechráněný pohlavní styk s HIV pozitivní osobou. Od svého zavedení v USA (2012) a v Evropě (2016) má PrEP zásadní dopad na výskyt HIV v populaci, zejména mezi muži majícími sex s muži. V Amsterdamu se například pomocí PrEP podařilo v roce 2022 snížit počet nových případů HIV na 9 (z 66 v roce 2021).

V Evropě je dnes dostupný PrEP užívaná orálně v tabletové formě. Pro mnohé, kdo by z prevence mohli benefitovat, ovšem orální forma není akceptovatelnou nebo použitelnou metodou. Vývoj nových metod používání PrEP zlepšuje adherenci (dodržování pravidelného užívání, které je naprosto zásadní), stejně jako možnost volby pro potenciální uživatele, což vede k většímu uplatnění PrEP regionálně i globálně.

Ženy a dívky od 15 do 24 let, nejohroženější skupina v zemích, kterou jsou HIV nejvíce zasaženy (např. oblast subsaharské Afriky), jsou mnohdy stigmatizovány a trestány, když u nich někdo najde preventivní tablety proti HIV. Možnost jednou za čas dostat injekci v soukromí lékařské ordinace by výrazně pomohla.

Dlouhodobě působící injekce

Efektivními alternativami k orální léčbě jsou léky vyvinuté k aplikaci formou vaginálního kroužku a také dlouhodobě působící injekční PrEP. Ve druhém případě jde o léčivo cabotegravir (long-acting cabotegravir, LA-CAB) od mezinárodní farmaceutické společnosti ViiV Healthcare, která se specializuje na vývoj léků na HIV.

Použití LA-CAB bylo schváleno už v Austrálii, Botswaně, Malawi, Jihoafrické republice, Spojených státech a Zimbabwe. Jako dlouhodobě působící PrEP se cabotegravir aplikuje nejprve dvakrát jednou měsíčně a potom jednou za dva měsíce.

Manifest za použití v Evropě

Cabotegravir už se v Evropě používá, dokonce i v Česku, a to také jako dlouhodobě působící injekčně aplikovaný lék. Není ovšem schválen pro použití jako PrEP, nýbrž jako léčivo pro pacienty, kteří jsou již HIV pozitivní. Jeho zavedení jako preventivního léku nyní požaduje mezinárodní manifest. Požadavek na schválení cabotegraviru jako PrEP má na stole Evropská léková agentura.

Manifest je výsledkem květnového setkání mezinárodních a regionálních organizací, které se zasazují v boji s HIV. Podílelo se na něm a podepsalo se pod ním více než 40 organizací z 18 zemí, mezi nimi i Česká společnost AIDS pomoc.

Manifest má 4 pilíře:

  1. Prosazovat zavedení LA-CAB při nejbližší možné příležitosti
  2. Prosazovat národní projekty pro implementaci LA-CAB a současný sběr dat, která budou sloužit jako podklady pro pokyny pro úplné rozšíření
  3. Zasazovat se za dostupnost LA-CAB na regionální a globální úrovni
  4. Bojovat se sociálními a strukturálními překážkami, které brání zavedení PrEP
<Path> „Š*kejte beze strachu!“, vyzývá kontroverzní reklamaZdroj:

Dobrovolné sdílení patentu pro nižší cenu

Aby mohl být injekčně aplikovaný PrEP s dlouhodobou účinností dostupný v co nejvíce zemích, vydala ViiV Healthcare několika výrobcům léků dobrovolné patentové licence, které umožní vyrábět i tzv. generika, která jsou mnohem levnější. „Jsme rádi, že dnes významně přispíváme k dosažení [větší dostupnosti injekčně aplikovaných léků jako je tento] tím, že zajišťujeme, aby patenty společnosti ViiV Healthcare nestály v cestě umožnění přístupu lidem v zemích s nízkými a středními příjmy, kteří by mohli cabotegravir LA pro PrEP využívat,“ uvedla Deborah Waterhouse, výkonná ředitelka ViiV.

Zdroj: lui.cz, respekt.cz, clinicalinfo.hiv.gov, gskkompendium.cz, eatg.org, viivhealthcare.com,

Populární
články

Jan Graubner se sice za přílišného konzervativce nepovažuje, ovšem na tranzici má dosti vyhraněný názor
AKTUALITY

Člověk je muž, nebo žena, své pohlaví nelze měnit, říká pražský arcibiskup Jan Graubner a současný přístup k tranzicím přirovnává k pandemii

Autor: Michal Černý
Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Suchý toaletní papír se hlavně v USA začíná stávat nežádoucím zbožím
LIDÉ

Nápad za miliardu?! Čtyři kamarádi chtějí nahradit suchý toaletní papír svým vlastním inovativním produktem

Autor: Michal Černý
Významné postavy české LGBT+ aktivistické scény
LIDÉ

Kdo patří mezi nejvýznamnější postavy české LGBTQ+ aktivistické scény?

Autor: Irena Piloušková
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Bezobalových prodejen je v Česku stále minimum
TRENDY

„Prodavačky mi nedůvěřivě prohlíží pečivo v mém látkovém sáčku. Jako bych byl exot,“ říká Erik o úskalích života „bez odpadu“

Autor: Mirka Dobešová
Výška přímo souvisí s celou řadou zdravotních problémů
TĚLO & MYSL

Všeho moc škodí a platí to i pro výšku. Mužům vyšším než 175 centimetrů hrozí celá řada zdravotních rizik

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop