O manželství pro gay a lesbické páry dnes bude jednat ústavně-právní výbor Poslanecké sněmovny. Po 6 letech od předložení
News
Zdroj: Adobe Stock

O manželství pro gay a lesbické páry dnes bude jednat ústavně-právní výbor Poslanecké sněmovny. Po 6 letech od předložení

Poslanecká sněmovna, konkrétně její ústavně-právní výbor, bude dnes jednat o novele zákona, která by v Česku umožnila vstupovat do manželství stejnopohlavním párům. Návrh zákona je zařazen jako bod programu 28. schůze výboru, podle pozvánky je naplánován na 14:30 hodin.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
1. 11. 2023

Jednání v rámci ústavně-právního výboru Sněmovny je další fází možného schválení nebo zamítnutí nové podoby zákona č. 89/2012 Sb., která by umožnila, aby do manželského svazku mohly v ČR vstupovat také páry tvořené osobami stejného pohlaví.

Výbor bude ale současně jednat také o protinávrhu na ústavní zákaz manželství pro všechny páry, který předložila skupina poslanců Marka Výborného (KDU-ČSL), Marka Bendy (ODS), Vlastimila Válka (TOP 09), Aleše Juchelky (nestraník za ANO) a Aleše Dufka (KDU-ČSL). Ti chtějí provést změnu v Listině základních práv a svobod tak, aby už v ní bylo zakotveno, že manželství je výhradně svazkem muže a ženy.

Výbor jedná o návrhu bez čtení

V červnu oba návrhy prošly ve sněmovně prvním čtením a jejich projednání ve výborech bylo v plánu. Ústavně právní výbor bude ovšem projednávat také třetí návrh, a to na novelu, která by měla místo zavedení rovného manželství pouze částečně rozšířit práva obsažená v registrovaném partnerství. Tato úprava by znamenala sice mírné zlepšení pravního postavení gay a lesbických párů v ČR, zároveň jde ale o upevnění dělení občanů na dvě kategorie. – Ty, co můžou mít manželství, a ty druhé. Předkladatelem tohoto návrhu je skupina poslanců a poslankyň kolem Jiřího Navrátila (KDU-ČSL) a Mariana Jurečky (KDU-ČSL).

<Path> Pánové, snažte se více! Vdané ženy prý mají výrazně méně orgasmů než jejich manželéZdroj: Men's Health, Brigham Young University

Jak upozornila právnička hnutí Jsme fér Adéla Horáková, je nezvyklé, že by sněmovna na jednání výboru „vytáhla“ návrh, který ještě neprošel ani 1. čtením, jak je tomu v tomto případě. Z toho důvodu také poslanec Jakub Michálek (Piráti) navrhl, aby bylo jednání o úpravě registrovaného partnerství z dnešní schůze ústavně-právního výboru vyřazeno. Jeho návrh ale neprošel.

„[Jakub Michálek] navrhl vyřazení Navrátilovy novely z programu schůze výboru. Protože ještě ani neprošel 1. čtením a nikdy se na ÚPV toto volební období nestalo, aby nějaký takový návrh byl ‚vytažen‘ na jednání výboru. [Michálkův] návrh neprošel,“ napsala Horáková na svém X.

 

Zdroj: twitter.com, psp.cz, tn.nova.cz

Populární
články

Jan Graubner se sice za přílišného konzervativce nepovažuje, ovšem na tranzici má dosti vyhraněný názor
AKTUALITY

Člověk je muž, nebo žena, své pohlaví nelze měnit, říká pražský arcibiskup Jan Graubner a současný přístup k tranzicím přirovnává k pandemii

Autor: Michal Černý
Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Suchý toaletní papír se hlavně v USA začíná stávat nežádoucím zbožím
LIDÉ

Nápad za miliardu?! Čtyři kamarádi chtějí nahradit suchý toaletní papír svým vlastním inovativním produktem

Autor: Michal Černý
Významné postavy české LGBT+ aktivistické scény
LIDÉ

Kdo patří mezi nejvýznamnější postavy české LGBTQ+ aktivistické scény?

Autor: Irena Piloušková
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Bezobalových prodejen je v Česku stále minimum
TRENDY

„Prodavačky mi nedůvěřivě prohlíží pečivo v mém látkovém sáčku. Jako bych byl exot,“ říká Erik o úskalích života „bez odpadu“

Autor: Mirka Dobešová
Výška přímo souvisí s celou řadou zdravotních problémů
TĚLO & MYSL

Všeho moc škodí a platí to i pro výšku. Mužům vyšším než 175 centimetrů hrozí celá řada zdravotních rizik

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop