
Elon Musk zvažuje stažení své sociální sítě X z Evropy. Nelíbí se mu nařízení EU, které mu přikazuje mazat nenávistný obsah
Sdílíte rádi své dojmy s ostatními lidmi, sledujete vyjádření politiků k aktuálním tématům, rozklikávate si hashtagy, abyste zjistili, jak vypadá veřejná diskuze, nebo rádi sledujte práci influencerů pro dospělé, která není cenzurovaná? Tak s tím možná bude už brzo konce. Sociální síť X, bývalý Twitter, který je spojením výše zmíněného a mnohého dalšího, totiž možná v Evropě skončí.
Jeho majitel, Elon Musk, o tom podle webu Business Insider začal opět uvažovat. Nelíbí se mu totiž, že v Evropské unii musí dodržovat tzv. Digital Service Act. Tento balíček pravidel, který EU zavedla, má za cíl vytvořit bezpečnější digitální prostor, v němž budou chráněna základní práva všech uživatelů digitálních služeb, a férové prostředí pro inovaci, rozvoj a soutěže, a to jak na evropském, tak i na světovém trhu.
Pro provozovatele internetových služeb to v praxi znamená, že jsou mimo jiné zodpovědní za nenávistný obsah, který by se jejich kanály mohl šířit. Sociální sítě tak mají například povinnost mazat takové příspěvky.
Svoboda nenávisti
Přesně to se ale Muskovi nelíbí. Uplatňuje princip „svobody slova“, ovšem v absolutním provedení. Chce, aby si na jeho sociální síti mohl říkat kdokoliv cokoliv bez ohledu na to, jestli to je nebezpečné. Bývalý Twitter se tak stává místem, kde mohou extremisté, jednotlivě či organizovaně, šířit své myšlenky do světa.
„Bylo by asi bláhové se domnívat, že na tohohle člověka budou fungovat nějaké mezinárodní směrnice. Tento člověk je ledoborec, který si razí cestu tak, jak uzná za vhodné,“ popsal podnikatelovo chování pro Newsroom ČT24 komentátor Martin Bartovský. A přesně tak přistupuje Musk k X, který loni koupil za 44 miliard dolarů. Obratem vyházel spoustu zaměstnanců, změnil pravidla jeho používání a přestal dbát na to, jestli obsah na síti odpovídá etickým zásadám.
Podle zjištění neziskové právnické organizace Center for Countering Digital Hate (Centrum pro boj proti digitální nenávisti) X nezvládá mazat 86 % obsahu, který uživatelé nahlásili jako nenávistný a který jednoznačně porušuje vlastní pravidla X pro nenávistné projevy. Vzhledem k Muskově přístupu se to ale nejspíš ani nezmění.
Co by konec X znamenal
X je důležitá sociální síť. Není totiž jen místem, kde lidé sdílí své každodenní zážitky nebo převratné životní myšlenky, ale je to také platforma, kterou pro komunikaci s veřejností používají celebrity, novináři, firmy, vědci, politické instituce nebo neziskové organizace. Kanál s odběry na X je pro spoustu lidí nástrojem, jak zůstávají informovaní o aktuálním dění v oblastech, které je zajímají.
Pro mnohé je ovšem X také zásadní nástroj pro podnikání. Nabízí se třeba influenceři nebo producenti obsahu pro dospělé fungující na platformě OnlyFans. Pro ty je X zásadním kanálem, kde propagují svou práci a dělají jí reklamu. „Kdokoliv má OnlyFans, musí mít i [X]. [X] je to prodejní místo,“ říká tvůrce erotického obsahu Martin Schmidt.
Konec X v Evropě by mohl být pro takové lidi likvidační, nehledě na to, že by na trhu přestal existovat dobře zavedený nástroj, kterým lze efektivně a rychle komunikovat o aktuálním dění s veřejností. Vzpomeňte si třeba na vlákna s reporty z politických jednání nebo sportovních událostí. Na druhou by ale také zmizela platforma, jejímž prostřednictvím jiní evropskou společnost rozvrací.
Konkurce do Evropy nechce
Ze stejného důvodu, jako Musk zvažuje stažení X z Evropy, se do Evropy odmítá zatím vypravit nově vzniklá síť Threads. Tu vytvořila Meta (majitel Facebooku, Instagramu a WhatsAppu) a je pro X přímou konkurencí.