
„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení
Ada je Ruska, která přežila „konverzní terapii“, nehumánní postupy v ruském zařízení, kde se pokoušeli „vyléčit“ její transgender identitu. Poslali ji tam rodiče. Akorát že „poslali“ není vhodné slovo. Prakticky ji tam nechali unést.
Svěřit se rodičům se svou identitou Adu inspirovaly comingoutové příběhy trans lidí, kteří se otevřeli rodičům a našli u nich přijetí. V jejím případě tomu bylo ale přesně naopak. Adini rodiče jsou členy Ruské pravoslavné církve a hluboce věřící. „Řekli mi, že jsem otrávená ďáblem, že západní kultura otrávila můj mozek,“ řekla Ada portálu PinkNews, čímž potvrzuje i ruský ani-queer narativ používaný ke štvaní proti Západu.
Únos a nehumánní praktiky
V roce 2018 se Ada od rodiny odstěhovala, o rok později ale rodinu navštívila. Rodiče jí totiž řekli, že její matka potřebuje operaci srdce a přeje si, aby ji Ada doprovodila do nemocnice. Byla to ale past. „Cestou do kardiologického centra jsme najednou sjeli z hlavní cesty a pokračovali po polňačkách, prachem a štěrkem.“
„Najednou jsme zastavili. Moje matka vystoupila. Potom přišel obrovský chlap, který vypadal jako zloduch z ruských devadesátek, a říká ‚teď zaplatíš za svoje teploušství‘“. Na devět měsíců ji zavřeli do instituce, která kromě LGBT+ lidí „léčila“ také lidi se závislostí na drogách a alkoholu nebo s psychickými problémy. Elektroniku a všechny prostředky ke komunikaci s vnějším světem Adě zabavili.
Ada byla vystavená nenávistným nadávkám a nucená k modlení. „Byl to jakoby polonáboženský tábor, kde jsme se museli upínat k Bohu a modlit se, aby pomohl vyléčit naši nevyléčitelnou nemoc.“ Kromě toho ale Ada musela podstoupit také ‚trénink mužnosti‘. „Jednou mě nutili vykastrovat prase. To proto, že jsem si ‚chtěla změnit pohlaví‘,“ popisuje Ada praktiky, které na ni provozovatelé ruského centra používali.
Dopady na všechny trans lidi
Ada se z centra dostala s posttraumatickou stresovou poruchou, kterou jí brutální praktiky způsobily. Jiní ale takové štěstí nemají. Podobných klinik, které tvrdí, že dokážou změnit gender nebo sexuální orientaci lidí, se v Rusku začalo objevovat víc. Používají léky, hypnózu, pobytovou terapii, operace, „korektivní znásilnění“, mučení elektrošoky. Kolik obyvatel Ruska bylo těmto metodám vystaveno, není možné určit.
„Je jen málo těch, kdo by byli schopní o této zkušenosti promluvit,“ uvedla pro PinkNews Anna-Maria Tesfaye z neziskové organizace Queer Svit. „Když někoho v Rusku pošlou na konverzní terapii, znamená to, že už se nevrátí. Mnoho z těch lidí přijde o rozum, protože do nich roky cpou různé prášky.“
Situace je v Rusku pro queer lidi a trans lidi zejména tristní a zhoršuje se. V červnu ruské ministerstvo zdravotnictví přikázalo nemocnicím, aby naverbovaly tzv. sexuology, již mají LGBT+ lidem „pomoct překonat“ jejich identitu. V praxi to znamená, že se na ne-heterosexuální orientaci a transgender identitu v Rusku pohlíží jako na nemoc. V červenci pak Vladimir Putin podepsal zákon, který zakazuje lékařské zákroky pomáhající trans lidem, včetně operací genitálií a hormonální terapie. Trans lidé si také nesmí změnit tzv. úřední pohlaví nebo vstupovat do manželství či adoptovat děti.