
Bývalý Twitter dramaticky selhává v potírání nenávisti. Muskova sociální síť toleruje explicitní rasismus, antisemitismus a je „nejnebezpečnější platformou pro LGBTQ lidi“
Nezisková právnická organizace Center for Countering Digital Hate (Centrum pro boj proti digitální nenávisti) minulý týden zveřejnila zprávu k testu, kterým ověřovala, nakolik se bývalý Twitter, dnes sociální síť s názvem X, zlepšil v potírání nenávistných příspěvků. I přes to, že jde o problém, s nímž se platforma potýká opakovaně, neodstranili moderátoři 86 % označeného nenávistného obsahu.
Pokus, který CCDH provedla, spočíval v tom, že na X označila 300 příspěvků, které představovaly „jasnou ukázku překročení pravidel X pro nenávistné projevy“. Právě označení by přitom mělo znamenat, že se daným příspěvkům bude platforma věnovat se zvýšenou pozorností. Je proto alarmující, že ani po týdnu jich naprostá většina nebyla odstraněna.
Navíc jde o problém, na který CCDH upozorňovala už v minulosti a X ji za to dokonce zažalovala. Není tak možné tvrdit, že by sociální síť o svém problému s nenávistným obsahem neměla přehled.
Pravidla upravující nenávistné chování, která mají na X platit, říkají, že není dovoleno šířit obsah, který šíří nenávist vůči nějaké chráněné skupině. Zakázány jsou projevy antisemitismu, rasismu, dehumanizace lidí na základě jejich náboženství, společenské třídy, věku, handicapu, zdravotního stavu, původu, rasy, etnicity, genderu, genderové identity nebo sexuální orientace a další.
I přesto ale podle CCDH na X zůstaly například příspěvky, které označovaly Hitlera jako „hrdinu, který pomůže zajistit budoucnost pro bílé děti“, nebo posty říkající, že „Černí nepotřebují provokovat předtím, než zaútočí. Je to jejich přirozenost.“.
Nejhorší platforma pro LGBTQ
Kromě toho, že X nedostatečně moderuje nenávistný obsah zaměřený vůči rasovým a etnickým skupinám, nefunguje dobře ani jako prostředí pro queer lidi. Podle GLAAD, neziskovky zaměřené na obhajobu queer lidí a kulturní změny, je X „nejnebezpečnější platformou pro LGBTQ lidi“.
Organizace se tak o někdejším Twitteru vyjádřila letos v létě, když provedla své výroční hodnocení sociálních sítí. Zatímco ostatní sociální sítě se v ochraně queer lidí zlepšily, X se zhoršil. Vinu na tristním stavu bezepčnosti X může mít i přímo Elon Must, který síť koupil a přejmenoval z Twitteru právě na X.
„Od loňského podzimu, kdy Elon Musk převzal vedení společnosti, útoků na LGBTQ lidi na [X] dramaticky přibylo,“ píše NBC News. Jedním z důvodů je fakt, že Musk vyhodil obrovské množství zaměstnanců, takže společnost prostě nemá lidi na to, aby mohla nenávistný obsah adekvátně moderovat.
Musk se navíc sám označuje za „absolutistu svobodného projevu“ a myslí si, že předchozí přístup společnosti byl příliš přísný.