Bývalý Twitter dramaticky selhává v potírání nenávisti. Muskova sociální síť toleruje explicitní rasismus, antisemitismus a je „nejnebezpečnější platformou pro LGBTQ lidi“
News
Zdroj: Adobe Stock

Bývalý Twitter dramaticky selhává v potírání nenávisti. Muskova sociální síť toleruje explicitní rasismus, antisemitismus a je „nejnebezpečnější platformou pro LGBTQ lidi“

X, sociální síť dříve známá jako Twitter, opakovaně selhává v potírání nenávistného obsahu, upozorňuje nezisková organizace. I přes výzvy neodstranila 86 % příspěvků, které obsahovaly „extrémní nenávistné projevy“. Kromě rasismu a antisemitismu na ní vzkvétá také anti-LGBT+ rétorika.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
18. 9. 2023

Nezisková právnická organizace Center for Countering Digital Hate (Centrum pro boj proti digitální nenávisti) minulý týden zveřejnila zprávu k testu, kterým ověřovala, nakolik se bývalý Twitter, dnes sociální síť s názvem X, zlepšil v potírání nenávistných příspěvků. I přes to, že jde o problém, s nímž se platforma potýká opakovaně, neodstranili moderátoři 86 % označeného nenávistného obsahu.

Pokus, který CCDH provedla, spočíval v tom, že na X označila 300 příspěvků, které představovaly „jasnou ukázku překročení pravidel X pro nenávistné projevy“. Právě označení by přitom mělo znamenat, že se daným příspěvkům bude platforma věnovat se zvýšenou pozorností. Je proto alarmující, že ani po týdnu jich naprostá většina nebyla odstraněna.

Navíc jde o problém, na který CCDH upozorňovala už v minulosti a X ji za to dokonce zažalovala. Není tak možné tvrdit, že by sociální síť o svém problému s nenávistným obsahem neměla přehled.

Pravidla upravující nenávistné chování, která mají na X platit, říkají, že není dovoleno šířit obsah, který šíří nenávist vůči nějaké chráněné skupině. Zakázány jsou projevy antisemitismu, rasismu, dehumanizace lidí na základě jejich náboženství, společenské třídy, věku, handicapu, zdravotního stavu, původu, rasy, etnicity, genderu, genderové identity nebo sexuální orientace a další.

I přesto ale podle CCDH na X zůstaly například příspěvky, které označovaly Hitlera jako „hrdinu, který pomůže zajistit budoucnost pro bílé děti“, nebo posty říkající, že „Černí nepotřebují provokovat předtím, než zaútočí. Je to jejich přirozenost.“.

Nejhorší platforma pro LGBTQ

Kromě toho, že X nedostatečně moderuje nenávistný obsah zaměřený vůči rasovým a etnickým skupinám, nefunguje dobře ani jako prostředí pro queer lidi. Podle GLAAD, neziskovky zaměřené na obhajobu queer lidí a kulturní změny, je X „nejnebezpečnější platformou pro LGBTQ lidi“.

Organizace se tak o někdejším Twitteru vyjádřila letos v létě, když provedla své výroční hodnocení sociálních sítí. Zatímco ostatní sociální sítě se v ochraně queer lidí zlepšily, X se zhoršil. Vinu na tristním stavu bezepčnosti X může mít i přímo Elon Must, který síť koupil a přejmenoval z Twitteru právě na X.

<Path> Bratislava Pride 2017 – pochodu se zúčastnila i veřejná ochránkyně práv, na jejíž hlavu se sneslo tolik nenávisti, že i duha zbledlaZdroj:

„Od loňského podzimu, kdy Elon Musk převzal vedení společnosti, útoků na LGBTQ lidi na [X] dramaticky přibylo,“ píše NBC News. Jedním z důvodů je fakt, že Musk vyhodil obrovské množství zaměstnanců, takže společnost prostě nemá lidi na to, aby mohla nenávistný obsah adekvátně moderovat.

Musk se navíc sám označuje za „absolutistu svobodného projevu“ a myslí si, že předchozí přístup společnosti byl příliš přísný.

Zdroj: Advocate.com, NBCnews.com, help.twitter.com, counterhate.com

Populární
články

O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Sarah Ashton-Cirillo
AKTUALITY

Transgender mluvčí ukrajinské armády se ohradila proti americkému senátorovi: „Spekulace kolem mé osoby jsou zklamáním“

Autor: Martin Lyko
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Ing. Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny a ščlenk KDU-ČSL
AKTUALITY

Poslanec Jan Bartošek z KDU-ČSL odmítá adopce dětí stejnopohlavními páry, ale situaci možná sám nerozumí. Ukázal to v rozhovoru v pořadu Rozstřel

Autor: Martin Lyko
Do postele „na Adama“? Ano, jásají odborníci
TĚLO & MYSL

Do postele jedině nazí: Spánek bez oblečení prospívá zdraví penisu, varlat i celého těla

Autor: Martin Lyko
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop