Za odepřenou gay svatbu tučné odškodné: Hrdinka amerických konzervativců Kim Davis poškodila práva stejnopohlavního páru a teď za to musí platit. Doslova
News
Zdroj: Adobe Stock

Za odepřenou gay svatbu tučné odškodné: Hrdinka amerických konzervativců Kim Davis poškodila práva stejnopohlavního páru a teď za to musí platit. Doslova

Kim Davis, bývalá městská úřednice v Kentucky, odmítla gay páru vystavit oddací list, protože se to příčilo jejímu náboženskému vyznání. Provinila se tak proti zákonu, rozhodl v táhnoucí se kauze nyní soud. Davis za to musí páru vyplatit 100 000 dolarů.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
14. 9. 2023

Soud v Kentucky rozhodl, že Kim Davis, někdejší městská úřednice a matrikářka, musí gay páru vyplatit odškodnění ve výši 100 000 amerických dolarů za to, že jim v odmítla vystavit oddací list. Davis tak učinila na základě svého náboženského přesvědčení, že manželství má být pouze mezi mužem a ženou.

Jenže její jednání je v rozporu s rozhodnutím amerického Supreme Curt (nejvyšší soud) z roku 2015, podle kterého je zákonný zákaz manželství pro gaye a lesby v rozporu se zásadou rovného zacházení, která je zakotvená v americké ústavě. Toto rozhodnutí legalizovalo ve všech státech USA stejnopohlavní sňatky a všichni matrikáři se mu musí podřídit.

Davis to ale odmítla a hned v roce 2015 za to seděla 5 dní ve vězení. To, když poprvé odmítla gay páru vystavit potvrzení o svatbě. Na svobodu ji soud ale propustil poté, co na její žádost její úřad nakonec oddací listy vystavil, byť bez jejího jména.

Za své jednání proti právům stejnopohlavních párů se Davis stala v USA hrdinkou konzervativců. Někteří z konzervativních politiků za ní dokonce jeli do Kentucky, aby jí vyjádřili podporu.

Je vina a musí zaplatit pokutu

Byť za to byla už jednou trestně stíhaná, stejně se Davis zachovala také v roce 2019, kdy opět odmítla vystavit dokumenty páru dvou mužů. Ti případ dostali k soudu, který rozhodl, že Davis opět jednala protiprávně a poškodila tím ústavní práva obou manželů.

<Path> Krutá realita mužské prostituce v USA: vytahování penisu, byrokratická šikana, ale i pomoc druhýmZdroj:

Nyní ve městě Ashland v Kentucky proběhlo další řízení, které mělo rozhodnout, jaký postih bude vůči Davis vymáhán. Výsledek je odškodnění – 50 000 dolarů (cca 1 140 000 Kč) pro každého z manželů. V návaznosti na rozsudek se nechal Davisin právník z evangelické advokátní firmy Liberty Council slyšet, že „už se těší, až se proti tomuto rozhodnutí odvolá a požene případ k nejvyššímu soudu“.

Jestli se ale Davis bude moct odvolat, se uvidí, protože americky Supreme Court už jedno její odvolání v podobné věci z roku 2020 odmítl.

Zdroj: queer.de, PinkNews.com, apnews.com

Populární
články

O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Sarah Ashton-Cirillo
AKTUALITY

Transgender mluvčí ukrajinské armády se ohradila proti americkému senátorovi: „Spekulace kolem mé osoby jsou zklamáním“

Autor: Martin Lyko
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Ing. Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny a ščlenk KDU-ČSL
AKTUALITY

Poslanec Jan Bartošek z KDU-ČSL odmítá adopce dětí stejnopohlavními páry, ale situaci možná sám nerozumí. Ukázal to v rozhovoru v pořadu Rozstřel

Autor: Martin Lyko
Do postele „na Adama“? Ano, jásají odborníci
TĚLO & MYSL

Do postele jedině nazí: Spánek bez oblečení prospívá zdraví penisu, varlat i celého těla

Autor: Martin Lyko
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop