Evropa jako kontinent, kde „můžete milovat, koho chcete“. Tak mluvila v projevu o stavu Unie předsedkyně Evropské komise von der Leyen. Zmínila také ochranu žen před násilím
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen dnes ve svém tradičním projevu o stavu Unie promluvila k poslancům Evropského parlamentu ve Štrasburku. V hodinovém projevu mluvila mimo jiné o roli mladých lidí a o tom, že Evropa s nimi musí počítat a uvědomit si, že oni jsou její budoucnost, ale ona je také jejich budoucností.
„Naše dnešní Unie je odrazem vize těch, kdo po druhé světové válce snili o lepší budoucnosti. […] Jejich odpovědí na dějinnou výzvu tehdy byla Evropa. Když mluvím s novou generací mladých lidí, vidím tutéž vizi lepší budoucnosti,“ řekla von der Leyen v úvodu svého proslovu.
A o mladé generaci mluvila také na závěr své řeči, kdy poukázalal na to, že Evropa má být otevřená a přijímat všechny, bez ohledu na jejich identitu nebo vztahovou orientaci. „Nyní nastal okamžik, kdy jim můžeme ukázat, že můžeme vybudovat kontinent, na kterém můžete být tím, kým jste, milovat, koho chcete a mít tak vysoké cíle, jaké chcete.“
Projevy nejsou bezvýznamné
Projevy předsedkyně Komise Ursuly von der Leyen nejsou jen bezvýznamná slova, ale mají skutečný dopad. V roce 2020 von der Leyen ostře zkritizovala polské „LGBT free zóny“ a oznámila konkrétní kroky na ochranu queer lidí. Dva měsíce na to pak Komise představovala svůj návrh na ochranu queer lidí v Evropské unii.
Fakt, že jsou pro von der Leyen LGBT+ práva důležitá, dokazuje také to, že v roce 2022 představil její úřad balíček na zrovnoprávnění duhových rodin.
Apel na ochranu žen před násilím
V dnešním projevu ale von der Leyen explicitně více o LGBT+ tématech nemluvila. V její řeči se ovšem dostalo na otázky genderu, respektive genderové rovnosti a práv žen. „Ráda bych vám také poděkovala za spolupráci na přelomových a průkopnických iniciativách v oblasti genderové rovnosti,“ obracela se předsedkyně Komise k europoslancům. „Pro mě jako ženu to hodně znamená.“
Kromě poděkování však apelovala také na budoucí práci svých kolegů a vyslovila přání, aby se v evropském měřítku uzákonila lepší ochrana žen. „Vím, že tento Parlament podporuje náš návrh o potírání násilí vůči ženám. I zde bych chtěla, abychom uzákonili další základní zásadu: Ne znamená ne. Skutečné rovnosti nelze dosáhnout, neexistuje-li ochrana před násilím.“
Von der Leyenin dnešní projev o stavu Unie v roce 2023 byl posledním před evropskými volbami příští rok. Po těch by se teoreticky mohla znovu ucházet o pozici předsedkyně Komise, zda se k tomu chystá, ale nezmínila.