
Předseda slovenského KDH Majerský nazval LGBT+ lidi „pohromou“. Čelí za to trestnímu oznámení. Lidskoprávní organizace Sapling vyzvala politiky, aby „přestali z LGBTI+ lidí dělat terč nenávisti a manipulovat společnost“
„Obojí je neštěstím ve kterékoliv zemi, nejen na Slovensku – i korupce, i LGBTI+. Jsou to pohromy, které ničí zemi. Jakoukoliv. Korupce i LGBTI můžou zlikvidovat národ jako takový.“ To na otázku, zda je větší hrozbou pro Slovensko korupce nebo LGBTI, odpověděl minulou neděli v televizním pořadu Na tělo slovenské televize Markíza předseda slovenského KDH Milan Majerský.
Jeho slova vyvolala obratem vlnu pohoršení a také kritiky. Majerský na situaci reagoval ještě v neděli večer omluvou, v niž se pokusil své původní vyjádření vysvětlit. „V rychlosti jsem použil nevhodná slova a je mi to líto,“ uvedl v omluvě. „Představil jsem si téma registrovaného partnerství, respektive manželství, a pochopil to tak, že k němu otázka směřovala.“
„Neustále opakuji: Akceptujme se, hledejme řešení konkrétních problémů, ale v KDH nemůžeme souhlasit s registrovanými partnerstvími a jejich ustanovením na úroveň manželství,“ stojí dále v písemné omluvě, kterou publikoval na svém Facebooku.
„Když jsem dnes použil slovo ‚neštěstí‘ nebo ‚pohroma‘, měl jsem na mysli ideologii, rozhodně ne konkrétní lidi. Toto nedorozumění mě mrzí a omlouvám se, pokud bylo špatně pochopené, resp. pokud jsem se tím někoho dotkl.“
Výzva k odstupu a trestní oznámení
Omluva ale zastáncům lidských práv nestačí. Například organizace Duhové Slovensko n. o. požaduje, aby Majerský odstoupil z kandidatury v nadcházejících slovenských volbách. „Vyzýváme Milana Majerského, aby stáhl svou kandidaturu v nadcházejících parlamentních volbách. Zároveň vyzýváme ostatní křesťanské organizace, aby se od takových výroků veřejně distancovaly,“ uvedla koordinátorka Duhového Slovenska Zuzana Slamená. Dále vyzvala LGBT lidi a zastánce lidských práv, aby nepodléhali takovým útokům na emoce a identity, ale raději rozhořčení použili k tomu, aby přesvědčili jiné lidi, aby šli k volbám a volili uváženě.
Nevládní organizace Institut lidských práv reagovala podobně. „Šíření nenávisti je pohroma. Politici a političky, kteří rozdělují společnost, aby získali moc, jsou pohroma. Není to ani rok od teroristického útoku, při kterém zahynuli dva LGBT lidé, a zdánlivě slušní politici říkají věci, které by mohl podepsat i vrah ze Zámocké. 30. září si je to třeba pamatovat a volit strany, které jsou demokratické a respektují lidská práva,“ vyjádřil se šéf Institutu lidských práv Peter Weisenbacher. ILS podal na Majerského trestní oznámení. Jako soukromá osoba na něj trestní oznámení podala také slovenská producentka Wanda Hrycová.
Výzva pro politiky a média
Na dvojnásobnou vraždu před barem Tepláreň vzpomněla také slovenská lidskoprávní organizace Saplinq. „S blížícím se prvním výročím tohoto brutálního útoku poháněného nenávistí se stejnými argumenty, které dnes v předvolební kampani používají falešné ‚konzervativní‘ strany, vzbuzují tyto ozvěny v LGBTI+ lidech a jejich rodinách oprávněný strach.“ Saplinq se dále ptá, co se stane s queer lidmi po volbách, když je kandidující strany označují za hrozbu pro zemi.
Vyzývá proto politiky, „aby v předvolební kampani a i potom v Národní radě Slovenské republiky přestali dělat z LGBTI+ lidí terč nenávisti a manipulovat společnost dezinformacemi, hoaxy a strachem z neexistující ideologie a agendy.“
Saplinq ovšem zároveň vyzývá také média, aby si uvědomila, jakou hrají v šíření nenávistných projevů roli. „Poskytnout prostor pro vyjádření politických stran nestačí. Věříme, že s touto úlohou médií se pojí také zodpovědnost čelit nenávistným projevům, vyvracet dezinformace a argumentovat tak, aby divák a volič pochopil, že samotným vyjádřením politici útočí na demokratičnost a právní stát v naší zemi, protože vyzývají k útlaku menšin a jejich základních lidských práv.“