![Chlapi s make-upem jsou mužnější a atraktivnější, tvrdí nedávná studie. Její výsledky dávají perfektní smysl](https://www.lui.cz/thumbs/uploads/gallery/19094-chlapi-s-make-upem-jsou-muznejsi-a-atraktivnejsi-tvrdi-nedavna-studie-jeji-vysledky-davaji-perfektni-smysl/4_568x1/AdobeStock-462434760-edited.webp)
Chlapi s make-upem jsou mužnější a atraktivnější, tvrdí nedávná studie. Její výsledky dávají perfektní smysl
Jestli si myslíte, že je make-up jenom pro „holky“, myslíte si to špatně. Už jen proto, že fakticky nic nebrání tomu, aby se líčili také pánové. Navíc i jim může dekorativní kosmetika hodně pomoct. Podle nedávné studie publikované v PLOS ONE zvyšuje i u mužů make-up jejich atraktivitu. A, pro někoho možná překvapivě, také jejich mužnost.
Autorkami výzkumu jsou vědkyně Carlota Batres a Hannah Robinson z americké St John’s University. Jejich cílem bylo zjistit, jestli dlouho známý „pozitivní efekt“, který má make-up na ženský obličej, funguje také u mužů. A zjistily, že funguje.
Výzkumnice pracovaly se vzorkem 20 mužů. Nejprve je nechaly vyfotografovat bez make-upu a potom oslovily profesionální vizážistku, aby muže nalíčila. Měla zadáno použít jemný make-up, u kterého nepůjde příliš poznat, že jsou muži nalíčení. Jejím úkolem bylo doslova „zvýšit sjednocení kůže, snížit kontrast v obličeji a zvýraznit strukturu kostí, aniž by bylo příliš patrné, že cíle mají make-up“.
Nalíčené muže vědkyně opět vyfotografovaly a dvojice fotografií nechaly potom posuzovat dvěma stovkami lidí. Ti měli říct, jak atraktivní jim muži na snímcích připadají.
Jednoznačně hezčí
Výsledky zkoumání byly jasné. Muži s jemným nalíčením byli většinou participantů hodnoceni jako atraktivnější a mužnější. „Zjistili jsme, že mužské obličeje s lehkým make-upem hodnotili lidé jako atraktivnější než obličeje, které make-up neměly,“ komentuje ve zprávě doktorka Batres.
„Tento názor vyslovovali při hodnocení muži i ženy,“ uvádí Batres. Ke stejným výsledkům tým zároveň došel, ať už sledoval odpovědi kategorizované podle hodnotitele, nebo podle hodnoceného obličeje.
Studie navazovala na zjištění, která byla známá už dříve. „Předchozí studie ukázaly, že menší kontrast v obličeji působí mužněji.“ Kontrastem v obličeji se v tomto případě myslí barevné rozdíly mezi jednotlivými prvky tváře a okolní kůže. Tj. například výraznost rtů nebo očí. Čím je kontrast naopak vyšší, tím působí obličej ženštěji. Což je mj. důvod, proč je součástí dámské kosmetiky rtěnka.
„Vnímání atraktivity u mužů ovlivňuje mimo jiné i struktura kostí,“ dodává Batres. Což vlastně vysvětluje, proč byly výsledky výzkumu, jaké byly.
Jestli totiž zadání vlastně znělo „nalíčit muže tak, aby byli mužnější“ (tj. snížit kontrast a zdůraznit strukturu kostí), není moc překvapivé, že muži nakonec opravdu vypadali mužnější. Zejména tehdy, když také nemělo být moc poznat, že jsou nalíčení.