
„Nebinární lidé nejsou výjimka, ale menšina,“ zaznívá od archeologů. V prehistorické Evropě mohlo nebinárních lidí žít až 10 procent
Genderová identita a fyzické pohlaví nejdou vždy ruku v ruce a ne vždy se gender pohybuje pouze v binárních hodnotách „muž“ a „žena“. Že to není nic nového, ale nebinární a genderově nonkonformní lidé žili v Evropě už před tisíci lety, se domnívají archeologové z Cambridge. Usuzují, že jich mohlo žít v někdejší populaci až 10 %.
„Výzkum pravěkého genderu vyvolal v posledních desetiletích živou diskusi, jejímž hlavním bodem je otázka, zda pravěký gender odpovídal binárnímu modelu a do jaké míry,“ píší výzkumníci. A právě tato otázka se stala motivací pro výzkum, který analyzoval gender a fyzické pohlaví 1 252 lidí, žijících v Evropě mezi mladší dobou kamennou a pozdní dobou bronzovou, tedy mezi cca lety 5000 a 1200 př. n. l.
Jak se takový výzkum provádí? Jednoduše: vykopávkami hrobů. Archeologové provedli analýzu kosterních ostatků, na základě které určili pohlaví jedince, a to pak porovnali s tím, jaké předměty byly spolu s tělem do hrobu uloženy. Ty totiž odpovídají zpravidla tomu, jaká byla genderová identita daného člověka.
Výzkumníci porovnávali data ze 7 evropských pohřebišť. Například kostra mužského pohlaví na jednom místě v Německu byla pohřbena s čelenkou z ulit a dalšími předměty, které naznačují ženský gender. Jiné ostatky, tentokrát ženského pohlaví, byly naopak nalezeny s kamennou sekerou, kančími kly a čepelemi z křemene.
Fyzické pohlaví a gender se shodovaly u 26,5 procenta koster, ale v rozporu byl u 2,9 %. Zbylých asi 70 procent případů nebylo možné na základě hrobního nálezu určit, a tak byly ze statistiky vyloučeny.
„Z historického hlediska už nemůžeme nebinární osoby považovat za výjimku z pravidla, ale měli bychom je brát spíše jako menšinu, která mohla být formálně uznávaná, ochraňovaná a možná dokonce uctívaná,“ hodnotí zjištění v tiskové zprávě autorka studie doktorka Eleanore Pape.