Gay ikona Tina Turner: Nebyla jen „rockovou babičkou“, ale také miláčkem LGBT+ lidí po celém světě. Nejen proto, že byla sama queer
News
Zdroj: Philip Spittle / Wikimedia Commons / se svolením

Gay ikona Tina Turner: Nebyla jen „rockovou babičkou“, ale také miláčkem LGBT+ lidí po celém světě. Nejen proto, že byla sama queer

Tina Turner zemřela včera ve věku 83 let. Je to tragická zpráva nejen pro hudební svět, ale také pro queer komunitu. Tina Turner totiž byla LGBT+ ikonou, na kterou nemůžeme nikdy zapomenout.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
25. 5. 2023

Zpráva o tom, že zemřela Tina Turner, obletěla včera celý svět rychlostí blesku. Kdo se večer podíval na sociální sítě, nemohl necítit smutek nad neradostnou novinku o odchodu jedné z největších legend moderní hudby. „Tina Turner, ‚Královna Rock’n Rollu‘, dnes ve věku 83 let po dlouhé nemoci poklidně zemřela u sebe doma v Küsnachtu poblíž Zürichu ve Švýcarsku,“ informoval svět o smrti zpěvačky její mluvčí.

Tina Turner nebyla ale jen absolutní rockovou hvězdou, nýbrž také ikonou pro generace gayů a dalších LGBT+ lidí po celém světě.

Gay ikona Turner

Jedním z důvodů je její neuvěřitelně hvězdná cesta a také síla bojovat sama za sebe, kterou ukázala, když odešla ze vztahu se svým prvním mužem Ikem Turnerem, který byl v 60. letech jejím první hudebním partnerem – vystupovali společně a Tina Turner tím zahájila svou kariéru. Ve vztahu ale čelila brutálnímu domácímu násilí. Ike ji mlátil, týral. „Můj vztah s Ikem byl zpečetěn ten den, kdy mu došlo, že se stanu jeho strojem na peníze,“ napsala Turner ve svém životopise My Love Story. „Musel mě kontrolovat, ekonomicky a psychologicky, abych ho nemohla nikdy opustit.“

Vztah se jí ale nakonec opustit podařilo, rozvedla se v roce 1978. A nastoupila sólovou kariéru, která ji vystřelila ke hvězdám. A to i přesto, že musela čelit diskriminujícímu a misogynnímu prostředí amerického showbyznysu. Právě její síla bojovat sama za sebe a úspěch a štěstí, které jí to přineslo, se staly motivací pro LGBT+ lidi po celém světě.

<Path> Kníratý měsíc boje proti rakovině prostaty se blíží. „Pochlapte se“ i vy a získejte v dobročinné dražbě unikátní předměty slavnýchZdroj: Angry Beards, Muži proti rakovině, ÚZIS

Není to ale jen tento příběh. Tina Turner byla zastánkyní LGBT+ práv a podporovatelkou queer lidí. V rozhovoru pro The Advocate z roku 2000 explicitně podpořila manželství pro všechny. „Myslím si, že je to nádherné, když si muži berou muže a ženy berou ženy. Myslím si, že jim tak Bůh žehná, to si myslím.“

Queer lidi podporovala ale už mnohem dříve, a to i tam, kde jiní odmítali. Zásadní roli pro LGBT+ hnutí sehrála, když v roce 1982 vystoupila na zahajovacím ceremoniálu prvních Gay Games v San Francisku. Jiní se zdráhali, ona přijala. A nebála se také dávat hlas lidem žijícím s HIV v době, kdy to mohlo ohrozit její kariéru.

Tipy redakce

Sama byla queer

Byla to láska na obě strany. LGBT+ lidé ji milovali (a milují) a ona milovala nás. Na svých koncertech a vystoupeních opakovaně vyjadřovala svůj vděk LGBT+ komunitě. A ačkoliv sama na svou sexualitu nikdy nekladla důraz, také neskrývala fakt, že je bisexuální a měla vztahy se ženami. Svou sexualitu ale zároveň nikdy nepovažovala za určující faktor pro svou identitu nebo svou hudbu. Stejně jako nikdo queer nechce být vnímán jen jako jedno duhové písmenko.

R. I. P., Tina. Rest in power.

Zdroj: The Guardian, queer.de, starobserver.com, lgbtnation.com, washingtonblade.com

Populární
články

E-Shop