Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi
News
Zdroj: Adobe Stock

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Sedíte, nebo stojíte, když si jdete ulevit? Nová mezinárodní studie ukázala čísla, která mnohé muže překvapí. Těch, co si k močení sedají, je v některých státech většina. A stejné je to i v České republice.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
23. 5. 2023

Sednout si k močení je pro mnohé muže známkou ponížení a „zženštilosti“, zatímco pro jiné je to samozřejmost a znak kultivovanosti. Ačkoliv je močení vsedě prokázáno jako zdravější a efektivnější, nejčastějším důvodem je pravděpodobně praktičnost – kdo sedí, tomu to nemůže „ujet“, a navíc se vyhne i prskajícím kapičkám.

Kolik je ale skutečně těch, kdo si sedají? To zjistila studie, která zkoumala čurací návyky mužů ve 13 zemích. Jednoznačný prim má mezi zkoumanými zeměmi Německo, kde si k malé potřebě vždy sedá 40 % mužů a většinou dalších 20 %. Nikdy by si k čurání nesedlo jenom 10 % Němců.

Je ironické, že je to právě Německo, které dalo světu slovo Sitzpinkler, doslova „někdo, kdo si k čurání sedá“, které v přeneseném významu funguje i jako hanlivé označení, nadávka pro muže, který je zženštilý nebo slabošský. A to je v Německu běžné potkat na veřejných toaletách cedulky, které muže k sezení vyzývají.

Takoví Mexičani jsou na opačném konci pomyslné osy. Vždy vsedě tam močí pouhých 6 % chlapů a celých 36 % jich uvedlo, že by si nesedli nikdy. Podobně je na tom i náš soused Polsko, kde by si k močení nikdy nesedlo 33 % pánů a vždy si k němu sedá 10 % následovaných 17 % těch, co si sedají většinou.

<Path> Jak sociální sítě mění váš život: Facebook i Instagram ovlivňují vaše sny a spánek. A selfie vám mohou dokonce zničit vztahZdroj:

Vyprovokoval to novinář

Nezvyklou studii vyprovokoval britský novinář Sam Wollaston, když se ve svém fejetonu o čurání naoko pozastavil nad tím, že v Británii neexistují žádná oficiální data. Většina jeho kamarádů, mužů po padesátce, prý u močení stojí, protože „vždycky stáli. Muži stojí, ženy sedí. Proč by to měli měnit? Ne, samozřejmě nečurají na podlahu.“ Požadavku na data si všimla statistická agentura YouGov a promptně zareagovala zmíněnou studií.

Tipy redakce

Jak čurají Češi

Možná vás to překvapí, ale podle ankety Seznam Médium si i v Česku většina mužů k močení sedá. Rozdíl je to sice malý, ale pánů, kteří sedí, je stále více než 50 %. Podle zmíněné ankety je hlavní motivací Čechů pohodlí a až o kus dál hygiena. Boj proti patriarchálním normám nebo nátlak manželky jako důvod uvedlo jen minimum mužů.

Zdroj: LUI.cz, YouGov.co.uk, The Guardian, Seznam Médium

Populární
články

E-Shop