Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi
News
Zdroj: Adobe Stock

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Sedíte, nebo stojíte, když si jdete ulevit? Nová mezinárodní studie ukázala čísla, která mnohé muže překvapí. Těch, co si k močení sedají, je v některých státech většina. A stejné je to i v České republice.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
23. 5. 2023

Sednout si k močení je pro mnohé muže známkou ponížení a „zženštilosti“, zatímco pro jiné je to samozřejmost a znak kultivovanosti. Ačkoliv je močení vsedě prokázáno jako zdravější a efektivnější, nejčastějším důvodem je pravděpodobně praktičnost – kdo sedí, tomu to nemůže „ujet“, a navíc se vyhne i prskajícím kapičkám.

Kolik je ale skutečně těch, kdo si sedají? To zjistila studie, která zkoumala čurací návyky mužů ve 13 zemích. Jednoznačný prim má mezi zkoumanými zeměmi Německo, kde si k malé potřebě vždy sedá 40 % mužů a většinou dalších 20 %. Nikdy by si k čurání nesedlo jenom 10 % Němců.

Je ironické, že je to právě Německo, které dalo světu slovo Sitzpinkler, doslova „někdo, kdo si k čurání sedá“, které v přeneseném významu funguje i jako hanlivé označení, nadávka pro muže, který je zženštilý nebo slabošský. A to je v Německu běžné potkat na veřejných toaletách cedulky, které muže k sezení vyzývají.

Takoví Mexičani jsou na opačném konci pomyslné osy. Vždy vsedě tam močí pouhých 6 % chlapů a celých 36 % jich uvedlo, že by si nesedli nikdy. Podobně je na tom i náš soused Polsko, kde by si k močení nikdy nesedlo 33 % pánů a vždy si k němu sedá 10 % následovaných 17 % těch, co si sedají většinou.

<Path> Proč jsou gayové letušky a lesby řidiči kamionů? Nejteplejší povolání nepřekvapí, floristi a kadeřníci mezi nimi ale nejsouZdroj: independent.co.uk, blogs.lse.ac.uk, journals.sagepub.com

Vyprovokoval to novinář

Nezvyklou studii vyprovokoval britský novinář Sam Wollaston, když se ve svém fejetonu o čurání naoko pozastavil nad tím, že v Británii neexistují žádná oficiální data. Většina jeho kamarádů, mužů po padesátce, prý u močení stojí, protože „vždycky stáli. Muži stojí, ženy sedí. Proč by to měli měnit? Ne, samozřejmě nečurají na podlahu.“ Požadavku na data si všimla statistická agentura YouGov a promptně zareagovala zmíněnou studií.

Tipy redakce

Jak čurají Češi

Možná vás to překvapí, ale podle ankety Seznam Médium si i v Česku většina mužů k močení sedá. Rozdíl je to sice malý, ale pánů, kteří sedí, je stále více než 50 %. Podle zmíněné ankety je hlavní motivací Čechů pohodlí a až o kus dál hygiena. Boj proti patriarchálním normám nebo nátlak manželky jako důvod uvedlo jen minimum mužů.

Zdroj: LUI.cz, YouGov.co.uk, The Guardian, Seznam Médium

Populární
články

Jan Graubner se sice za přílišného konzervativce nepovažuje, ovšem na tranzici má dosti vyhraněný názor
AKTUALITY

Člověk je muž, nebo žena, své pohlaví nelze měnit, říká pražský arcibiskup Jan Graubner a současný přístup k tranzicím přirovnává k pandemii

Autor: Michal Černý
Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Suchý toaletní papír se hlavně v USA začíná stávat nežádoucím zbožím
LIDÉ

Nápad za miliardu?! Čtyři kamarádi chtějí nahradit suchý toaletní papír svým vlastním inovativním produktem

Autor: Michal Černý
Významné postavy české LGBT+ aktivistické scény
LIDÉ

Kdo patří mezi nejvýznamnější postavy české LGBTQ+ aktivistické scény?

Autor: Irena Piloušková
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Bezobalových prodejen je v Česku stále minimum
TRENDY

„Prodavačky mi nedůvěřivě prohlíží pečivo v mém látkovém sáčku. Jako bych byl exot,“ říká Erik o úskalích života „bez odpadu“

Autor: Mirka Dobešová
Výška přímo souvisí s celou řadou zdravotních problémů
TĚLO & MYSL

Všeho moc škodí a platí to i pro výšku. Mužům vyšším než 175 centimetrů hrozí celá řada zdravotních rizik

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop