#IDAHOBIT aneb Mezinárodní den proti homofobii, transfobii a bifobii: Tuhle 1 věc byste proti ní měli dělat i vy
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

#IDAHOBIT aneb Mezinárodní den proti homofobii, transfobii a bifobii: Tuhle 1 věc byste proti ní měli dělat i vy

17. květen je Mezinárodním dnem proti homofobii, transfobii a bifobii. Jeho cílem je připomínat postavení LGBT+ lidí ve společnosti a nutnost boje proti násilí a diskriminaci, kterým čelí. I když se to nezdá, queer lidé se s těmito věcmi potýkají stále. A to i v Česku. Tady je 1 úplně snadná věc, kterou byste proto měli dělat i vy, bez ohledu na to, jak moc teplí, nebo studení, jste.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
17. 5. 2023

Před 33 lety Světová zdravotnická organizace rozhodla o vyřazení homosexuality ze seznamu duševních poruch. Bylo to 17. května a toto datum se od té doby stalo připomínkou tohoto mj. nanejvýš symbolického kroku. Od roku 2004 se pak slaví Mezinárodní den proti homofobii, transfobii a bifobii. Jeho cílem je upozorňovat a připomínat.

Myslíte si, že diskriminace LGBT+ lidí není přítomná? Tak to ji nejspíš jenom nevidíte, nechcete vidět, nebo už vám přijde tak normální, že ji ani nevnímáte. Což není výčitka, spíš podnět k zamyšlení. Výsledky průzkumu Být LGBTQ+ v Česku 2022 – nejaktuálnější a nejkomplexnější studie životní zkušenosti queer lidí u nás – jsou totiž nekompromisní. Za posledních 12 měsíců (k datu provedení studie) mělo zkušenosti s diskriminací 35 % respondentů. Pokud by pro vás nebylo alarmující už toto číslo, přidáme ještě jedno: 5 %. Takový je totiž nárust diskriminace queer lidí v ČR za posledních 5 let. Že je i všichni ostatní čelí diskriminaci? Ano, to nepopiratelně. Jenže množstí takových případů je třikrát menší.

To znamená, že situace se zhorčuje. Pokud máte pocit, že to není váš problém, dovolím si upozornit, že je. Protože to, co začíná jako diskriminace jedné skupiny, se může nenápadně rozrůst v nedemokratickou společnost, kterou řídí uzurpátorské ideologické skupiny. Ať už náboženské, nebo politické. Homofobie, a i další diskriminace LGBT+ lidí, má navíc negativní dopad na ekonomiku a také veřejné zdraví.

<Path> #IDAHOBIT aneb Mezinárodní den proti homofobii, transfobii a bifobii: Tuhle 1 věc byste proti ní měli dělat i vyZdroj: lgbt-zdravi.cz, idnes.cz, zdravotnickydenik.cz, praguepride.com

Nahlašujte útoky

Nemusíte být sami queer, abyste mohli bojovat proti útokům a diskriminaci. Jednak totiž můžete pomoct s nahlášením útoků lidem kolem sebe, jednak se s nimi nepochybně sami setkáváte a jednak to, že vy teplí nejste, neznamená, že vám nikdo nemůže nadávat do buzerantů nebo že si to o vás nemůže myslet.

Zdroj: Giphy

Jak takový útok vypadá? Třeba jako nenávistný komentář na sociálních sítí. Proč byste ho neměli jenom přejít? Protože mu to dává legitimitu. Když se mu nikdo nepostaví, nic mu nebrání v existenci. Nahlášení je přitom otázkou pár kliknutí. Nemělo by být ovšem jen na dané webové stránce, ale také české policii. Nebo, což je mnohem jednodušší, v projektu #ozvise. Stačí vyplnit webový formulář.

Tipy redakce

Čeho se nahlašováním dosáhne? Úplně jednoduše toho, že policie, a tedy i stát, budou vědět, jak neuvěřitelně rozšířená homofobie, bifobie a transfobie v Česku je. A budou tím motivovaní s ní něco začít dělat. Drtivá většina napadených o útocích totiž mlčí, protože mají (mimo jiné) pocit, že tím ničemu nepomůžou. Ničemu ale nepomůžou naopak mlčením. Takže bude fajn, když i vy pomůžete zatnout diskriminaci tipec tím, že ji budete blokovat a také o ní informovat patřičné instituce.

Zdroj: lgbt-zdravi.cz, idnes.cz, zdravotnickydenik.cz, praguepride.com

Populární
články

E-Shop