
Trápí vás nízké libido? Vědcům se ho podařilo zvýšit pomocí přirozeného hormonu. V domácím prostředí by mohly být výsledky ještě lepší
Ne všechny malá chuť na sex trápí, ale když už je to problém, může mít devastující psychologické následky. I proto se vědci z Imperial College London rozhodli udělat studii, v níž se pokusili nízké libido zvýšit umělým podáváním hormonu kisspeptinu.
Kisspeptin je v lidském těle přirozeně se vyskytující hormon. Hraje zásadní roli během dospívání a stimuluje uvolňování dalších reprodukčních hormonů. Zatímco u žen podporuje produkci vajíček ve vaječnících, u zdravých mužů zlepšuje náladu. A pro obě pohlaví má potenciál zvyšovat chuť na sex, respektive snižovat strach z nedostatečného výkonu při sexu.
„Ženy a muži s nízkou sexuální touhou uvádějí, že příliš mnoho přemýšlejí o výkonu. Jsou introspektivní, [příliš] se zaobírají sami sebou, což potlačuje jejich živočišné pudy, takže nejsou vzrušení,“ uvedl spoluautor studie doktor Alexander Comninos. „Kisspeptin navrací přirozenou rovnováhu, takže ubývá sebekontroly.“
Experimenty, které se svým týmem provedl, jsou vůbec prvními testy, které zkoumají potenciál kisspeptinu jako léčby pro lidi s život omezující nízkou sexuální touhou.
Studie se zúčastnilo 32 heterosexuálních mužů (21–52 let) a 32 heterosexuálních žen (19–48 let). Účastníci dostali kapačku s kisspeptinem a sledovali erotické filmy. Jejich náladu, chování a mozkovou aktivitu vědci sledovali prostřednictvím magnetické rezonance. U mužů sledovali také změny v tuhosti penisu – tedy jak pevné dosahovali erekce. Aby ověřili účinnost kisspeptinu, provedli vědci se všemi stejné testy také s použitím placeba.
„Počal jsem syna“
„Jsem teď otec,“ říká Peter, jeden z účastníků studie. „Svého syna jsem počal během toho týdne, kdy jsem dostával kisspeptin.“ Podle vědců sice není možné spolehlivě říct, zda za to může skutečně podávaný hormon, podle svých slov měl ale Peter „větší zájem iniciovat sex“.
Což vlastně odpovídá výsledkům studie. Kisspeptin totiž dokázal zlepšit aktivitu v těch oblastech mozku, které jsou u mužů i žen spojeny se sexuální touhou. Největší zlepšení pak popisovali právě ti, kdo byli nízkým libidem sužování nejvíce. A zlepšila se také kvalita mužských erekcí, a to až o 56 %.
Navíc nemocniční prostředí a ležení v magnetické rezonanci není příliš sexy, takže v domácích podmínkách by léčba mohla být ještě účinnější, doplnil Comninos.