Nadměrné velikosti jsou málo nadměrné a černoši jsou málo černí: Andrew Christian čelí kritice za svou inkluzivní kolekci spodního prádla
News
Zdroj: Adobe Stock

Nadměrné velikosti jsou málo nadměrné a černoši jsou málo černí: Andrew Christian čelí kritice za svou inkluzivní kolekci spodního prádla

Značka pánského spodního prádla Andrew Christian představila kolekci THICK, která nabízí velké velikosti a v kampani ukazuje muže různých tělesných typů. Veřejnosti je ovšem taková snaha o inkluzivitu málo a vytýkají značce, že pro kampaň nepoužila nikoho s tmavou kůží, ba dokonce že jsou nabízené velikosti málo nadměrné.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
5. 5. 2023

Andrew Christian je jednou z nejznámějších značek spodního prádla a plavek, která cílí primárně na gaye. Jméno si udělala sex pozitivním přístupem, odvážnými modely a kampaněmi, v nichž je toho pod látkou prádla vidět opravdu hodně. Známá je ovšem i tím, že pro své kampaně používá vypracované a štíhlé muže a mnozí ji tak vytýkají, že podporuje body shaming.

Bylo tak poměrně překvapující, když Andrew Christian představil kolekci, která má těžiště u mužů s velkými těly. Kolekce jménem THICK (silný, tlustý) nabízí prádlo až do velikosti 2XL a v reklamní kampani používá muže adekvátních proporcí. Na hlavní fotce, kterou značka pro kolekci použila, je šestice chlapů, z nichž ani jeden není vyrýsovaný „fitness bůh“, ba naopak. Veřejnosti je to ale málo.

Kde jsou černoši?!

Andrew Christian kampaň oznámil 2. května na Twitteru. „Je tady THICK! Naše zbrusu nová kolekce THICK je navržená a střižená speciálně pro silnější tělesné typy.“ Tweet dále obsahoval hashtagy #bodypositivitymovement a #inclusivity. A právě s nimi mají odpůrci kampaně problém. Podle nich si totiž takové označení nezaslouží.

„Bylo by pěkné, kdyby tam byla přítomná i nějaká hnědá barva kůže, haha, zejména když titulek pochází z hovorové angličtiny Afroameričanů,“ postěžovala si jedna z uživatelek Twitteru. Naráží tím na fakt, že „thick“ je slangové označení amerických černochů, kterým popisují macaté nebo tělnaté muže černochy.

Zástupci nebílých etnik, kteří jsou na fotce, jsou totiž asi málo černí. Poněkud ironicky na to ve vyjádření pro Queerty reagovala prostřednictvím svého mluvčího Jeffa Whita i přímo značka Andrew Christian. „Ben Reznik, jeden z modelů, kteří jsou na té THICK fotce, je Afroameričan. Jsem si jistý, že  hrozně rád slyší, že ‚není dost černý‘. AndrewChristian.com měl vždy obrovskou škálu všech typů modelů.“

<Path> Nadměrné velikosti jsou málo nadměrné a černoši jsou málo černí: Andrew Christian čelí kritice za svou inkluzivní kolekci spodního prádlaZdroj: Andrew Christian, Twitter, Queery

Velká je málo velká

Jiní značce naopak vytýkají, že velikosti v kampani pro tlouštíky končí číslem 2XL. Prý je to málo, navíc velikost 2XL je jen „do vyprodání zásob“. „To je skutečně nepřijatelné. Mít zboží pro thick kluky a jít jen na 2X není moc velká rozmanitost, když jste ho prodávali jen před touto akcí! Pokud chcete opravdu propagovat ty větší velikosti, jděte až na 4X nebo 5X. Teprve pak byste byli ‚rozmanití‘,“ dal se slyšet pro změnu jiný kritik.

Tipy redakce

Společnost k tomu měla podle mluvčího své důvody. „Zhruba před deseti lety jsme se snažili zavést 2XL, ale uvedení na trh nebylo úspěšné. V roce 2021 jsme se rozhodli znovu zavést kolekci 2XL a její uvedení bylo tak ohromně úspěšné, že jsme se rozhodli uvést na trh kolekci THICK, která je navržena a proporčně přizpůsobena speciálně pro silnější typy postav.“ White říká, že velikost THICK 2XL je určena pro pasy 101–106 cm, což je o pár centimetrů více než velikost 2XL u jiného spodního prádla této značky.

Zdroj: Andrew Christian, Twitter, Queery

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop