LGBT+ rodina je na úrovni nacistů? Vyděračské Maďarsko přiostřuje, už dávno nepatří do Evropy
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

LGBT+ rodina je na úrovni nacistů? Vyděračské Maďarsko přiostřuje, už dávno nepatří do Evropy

Jestli si někdo myslel, že se Maďarsko zalekne žaloby EU kvůli chování k LGBT+ komunitě, ten by se mýlil. Naopak přitvrzuje. Nově tak zavedlo vládní formulář, přes nějž mají občané varovat úřady před patrně nebezpečnými a nezákonnými LGBT+ rodinami. Proč tohle v Evropě trpíme a necháme se místo toho stále vydírat státem Viktora Orbána? A proč se ČR nepřidala na správnou stranu?
Albert Prokop Albert Prokop Autor
19. 4. 2023

Maďarsko: Další útok na LGBT+

Maďarský parlament 11. 4. 2023 schválil přenos evropské legislativy ohledně ochrany whistleblowerů – tedy oznamovatelů nezákonného chování na pracovišti. Jenže nebyla by to tato LGBT+ lidem a jejich právům země nezaslíbená, kdyby si vládnoucí strana do zákona nedala přílepek, který ještě víc poníží pronásledovanou komunitu.

Je zde ustanovení ohledně nahlašování LGBT+ rodin úřadům, včetně toho, že má vzniknout formulář, kde bude mít uvědomělý občan možnost učinit tak de facto anonymně. Má jít o LGBT+ rodiny, v nichž vyrůstají děti, aby bylo jasno. Stejně tak budou moci občané nahlašovat nacisty – vedení země tak LGBT+ komunitu a podporovatele Adolfa Hitlera vlastně dává na roveň, jako by nevědělo, že tohle chování se hodí právě spíš k náckům nebo fašistům (viz odpudivá legislativa v Rusku a dopady homofobie na tamní komunitu).

Ke schválení došlo jen týden poté, co patnáct států EU oznámilo, že se připojují k žalobě na Maďarsko kvůli zákonu o LGBT+ propagandě. Česká republika mezi nimi bohužel chybí.

„Velice nás postoj vlády mrzí. Byla to příležitost ukázat, že slova o ochraně lidských práv, demokracie a ‚západních‘ hodnot myslí vážně. A že se poučila z vraždy Juraje a Matúše v Bratislavě před pár měsíci. Protože přesně takové zákony, jako je ten maďarský, vedou ke stigmatizaci a šíření nenávisti,“ kritizuje krok kabinetu Petra Fialy iniciativa Jsme fér.

„V žádném případě se nejedná o ochranu dětí před nějakou zhoubnou ideologií, jak to prezentuje Orbán. LGBT+ lidé nejsou ideologie. Jsou to lidé jako kdokoliv jiný, kteří prostě existují a nikomu neškodí. A jediné, co chtějí, jsou stejná práva a důstojnost, jako mají ostatní. Ale obchodníci se strachem, jako je Orbán, prostě potřebují někoho ovládat, před někým strašit, z někoho udělat obětního beránka,“ přidala.

Žaloba EU a 15 států

Maďarsko čelí žalobě EU kvůli homofobnímu zákonu, který zakazuje zobrazovat LGBT+ lidi v médiích. Je taky silně transfobní.

„Zákonů nebo evropských směrnic a nařízení, které maďarský zákon porušuje, je hned několik. Řada směrnic a nařízení se týká třeba šíření mediálního obsahu přes hranice.

Kromě těchto obchodních záležitostí, které se týkají jednotného evropského trhu a toho, že jeden stát zkrátka nemůže ze dne na den říct, že zakazuje vysílacím společnostem a organizacím šířit nějaký typ informací, Maďarsko podle Evropské komise porušuje přímo Listinu základních práv Evropské unie,“ řekla pro iRozhlas.cz Aneta Zachová, šéfredaktorka zpravodajského serveru Euractiv.cz.

<Path> Ruská pomsta: gay novináři, který stál za odhalením stíhání a mučení gayů v Čečensku, hrozí deportace do homofobního UzbekistánuZdroj:

Ochrana „tradiční rodiny“?

Vraťme se ale k nové legislativě. Ta souvisí s tím, že si Maďaři do ústavy přidali ochranu manželství (a rodiny) jako svazku (a instituce) určeného výhradně pro muže a ženy a jako jediného institutu pro výchovu dětí. Všechny ostatní stát považuje za protiprávní a po občanech chce, aby takové rodiny udávali.

„Kromě nahlašování duhových rodin umožní zákon také anonymně nahlásit kohokoli/cokoli, kdo popírá nebo mění skutečný význam rodin definovaných v maďarské ústavě‘,“ píše web Forbidden Colours.

Tipy redakce

Nově přijatý zákon se zaklíná ochranou maďarského způsobu života. Podle paragrafu padesát lze nahlásit „porušení ústavně uznaných úloh manželství a rodiny, ochrany nezbytné pro řádný tělesný, duševní a mravní vývoj dětí a péči o děti, jakož i jejich právo na identitu odpovídající jejich pohlaví při narození“.

Kdo podporuje Maďarsko, nechápe podstatu

Očekávám, že v diskusi zase jistí lidé budou jásat a psát: „Bravo, Maďarsko!“. Ona je to již od dob nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse oblíbená politická praktika: „Když máš doma obrovské vnitřní problémy, nezvládáš vést stát, všechno se ti ekonomicky bortí, tak si najdi nepřítele, Žida, homosexuála, prostě někoho, pusť se do něj, udělej z něj terč, odveď pozornost jinam a lidé třeba zapomenou, že jinak tvoje politika nestojí vůbec za nic“.

Je to jen ostrakizování skupiny lidí, která nikomu nic neudělala. Báchorkám o tom, jak vlastně chrání své děti před indoktrinací, mohou věřit jen ti, kteří jsou proti LGBT+ zaujatí a kteří nechápou, o co Maďarsku ve skutečnosti jde.

Opravdu nechrání děcka před změnou pohlaví. Spíš využívají odpor části veřejnosti k LGBT+ obecně a přejí si, aby se nikdo pod osmnáct nemohl dozvědět nic o existenci této skupiny. To by bylo ale zajímavé, kdyby osmnáctiletá dívka nebo mladík najednou v šoku zjistili, že existuje i jiná láska než ta heterosexuální.

Ono ale zdaleka nejde jen o tohle. I kdyby se našel někdo, kdo podporuje výše uvedené zašlapávání LGBT+ komunity, unijní instituce s Maďarskem vedou dlouholetý spor o dodržování dalších evropských hodnot. Za problémové považují omezování nezávislosti justice, médií či ataky vůči nevládním organizacím.

Jak dlouho to budeme trpět?

Maďarsko si je vědomé toho, že má fakt velké ekonomické problémy. Ví, že se na něj valí žaloby. Ale taky moc dobře tuší, že zastaralý systém fungování EU mu do rukou dává nástroj vydírání. Už ho použilo, když se řešily dodávky pomoci Ukrajině, tedy akutní věc, která nesnese odkladu. Neodsouhlasí jediné opatření Evropské unie, dokud z toho něco nevytříská. Třeba zrušení žaloby. Nebo odblokování peněz zadržovaných za nezákonnou legislativu.

V podstatě se nám všem lidé Viktora Orbána smějí do ksichtů a my místo toho, abychom tuto zemi, která už dávno nepatří do Evropy, ale mohla by se na dálku klidně stát děržavou fašistického Putinova RuSSka, rychle vyplonkovali z uskupení pro 21. století, si v rámci snahy o „racionální domluvu“ necháme zase všechno líbit.

S nedemokraty se ale nejedná.

Zdroj: LUI, Parlament.hu, Forbidden Colours, Twitter, iRozhlas.cz

Populární
články

Užívá si, že nemusí nervózně čekat u telefonu, oba preferují aktivní udržování neustálého kontaktu
LIDÉ

„Potřebujeme vidět a slyšet, že nás ten druhý taky chce,“ říká v rozhovoru o lásce muž, který roky bojoval s ghostingem

Autor: Irena Piloušková
Těžko říci, zda změnit přátelství v přátelství se sexem, je zrovna výhra
LIDÉ

Je „přátelství s výhodami“ skutečně výhodné? Podle odborníků nejsou nezávazné vztahy pro každého a často končí špatně

Autor: Mirka Dobešová
Sezení při močení má pozitivní účinky na zdraví i hygienu
TĚLO & MYSL

Při močení si raději sedněte, doporučují lékaři mužům. Aneb proč není tato mužská „výhoda“ záviděníhodná

Autor: Mirka Dobešová
Zbiroh je krásné malé městečko vzniklé už ve 13. století. I díky Jamisonovi Youngovi má opět šanci vejít do většího povědomí celé republiky
LIDÉ

Australan spravuje bývalou vlakovou stanici ve Zbirohu. Chce z ní vytvořit velkolepé regionální kulturní centrum

Autor: Michal Černý
Josef Šálek je doslova ztělesněním toho, že když se pro něco skutečně rozhodnete, můžete dokázat „nemožné“
LIDÉ

„Člověk dokáže úplně cokoliv, když se pro to rozhodne a přestane pochybovat,“ říká Josef Šálek, pokořitel několika světových rekordů

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Mladí LGBTQ+ lidé mají ve spojení s klimatickou změnou z více než poloviny vážné obavy o svoji budoucnost, často i oprávněně
AKTUALITY

Mladí LGBTQ+ lidé se o klima bojí víc než hetero většina, čelí proto i depresím. Klimatická změna totiž vystaví komunitu větším rizikům

Autor: Michal Černý
Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Jaroslav Reich Lorman
LIDÉ

„Starší LGBTQ+ lidé jednoduše nejsou tolik vidět, ne že by nebyli,“ myslí si ředitel organizace ŽIVOT 90

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop