LGBT+ rodina je na úrovni nacistů? Vyděračské Maďarsko přiostřuje, už dávno nepatří do Evropy
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

LGBT+ rodina je na úrovni nacistů? Vyděračské Maďarsko přiostřuje, už dávno nepatří do Evropy

Jestli si někdo myslel, že se Maďarsko zalekne žaloby EU kvůli chování k LGBT+ komunitě, ten by se mýlil. Naopak přitvrzuje. Nově tak zavedlo vládní formulář, přes nějž mají občané varovat úřady před patrně nebezpečnými a nezákonnými LGBT+ rodinami. Proč tohle v Evropě trpíme a necháme se místo toho stále vydírat státem Viktora Orbána? A proč se ČR nepřidala na správnou stranu?
Albert Prokop Albert Prokop Autor
19. 4. 2023

Maďarsko: Další útok na LGBT+

Maďarský parlament 11. 4. 2023 schválil přenos evropské legislativy ohledně ochrany whistleblowerů – tedy oznamovatelů nezákonného chování na pracovišti. Jenže nebyla by to tato LGBT+ lidem a jejich právům země nezaslíbená, kdyby si vládnoucí strana do zákona nedala přílepek, který ještě víc poníží pronásledovanou komunitu.

Je zde ustanovení ohledně nahlašování LGBT+ rodin úřadům, včetně toho, že má vzniknout formulář, kde bude mít uvědomělý občan možnost učinit tak de facto anonymně. Má jít o LGBT+ rodiny, v nichž vyrůstají děti, aby bylo jasno. Stejně tak budou moci občané nahlašovat nacisty – vedení země tak LGBT+ komunitu a podporovatele Adolfa Hitlera vlastně dává na roveň, jako by nevědělo, že tohle chování se hodí právě spíš k náckům nebo fašistům (viz odpudivá legislativa v Rusku a dopady homofobie na tamní komunitu).

Ke schválení došlo jen týden poté, co patnáct států EU oznámilo, že se připojují k žalobě na Maďarsko kvůli zákonu o LGBT+ propagandě. Česká republika mezi nimi bohužel chybí.

„Velice nás postoj vlády mrzí. Byla to příležitost ukázat, že slova o ochraně lidských práv, demokracie a ‚západních‘ hodnot myslí vážně. A že se poučila z vraždy Juraje a Matúše v Bratislavě před pár měsíci. Protože přesně takové zákony, jako je ten maďarský, vedou ke stigmatizaci a šíření nenávisti,“ kritizuje krok kabinetu Petra Fialy iniciativa Jsme fér.

„V žádném případě se nejedná o ochranu dětí před nějakou zhoubnou ideologií, jak to prezentuje Orbán. LGBT+ lidé nejsou ideologie. Jsou to lidé jako kdokoliv jiný, kteří prostě existují a nikomu neškodí. A jediné, co chtějí, jsou stejná práva a důstojnost, jako mají ostatní. Ale obchodníci se strachem, jako je Orbán, prostě potřebují někoho ovládat, před někým strašit, z někoho udělat obětního beránka,“ přidala.

Žaloba EU a 15 států

Maďarsko čelí žalobě EU kvůli homofobnímu zákonu, který zakazuje zobrazovat LGBT+ lidi v médiích. Je taky silně transfobní.

„Zákonů nebo evropských směrnic a nařízení, které maďarský zákon porušuje, je hned několik. Řada směrnic a nařízení se týká třeba šíření mediálního obsahu přes hranice.

Kromě těchto obchodních záležitostí, které se týkají jednotného evropského trhu a toho, že jeden stát zkrátka nemůže ze dne na den říct, že zakazuje vysílacím společnostem a organizacím šířit nějaký typ informací, Maďarsko podle Evropské komise porušuje přímo Listinu základních práv Evropské unie,“ řekla pro iRozhlas.cz Aneta Zachová, šéfredaktorka zpravodajského serveru Euractiv.cz.

<Path> Za dechberoucí turistikou nemusíte do zámoří. Poznejte 6 nejhezčích evropských treků, na které budete chtít okamžitě vyrazitZdroj: planetware.com, earthtrekkers.com, caminitodelrey.info, moonhoneytravel.com, muchbetteradventures.com,

Ochrana „tradiční rodiny“?

Vraťme se ale k nové legislativě. Ta souvisí s tím, že si Maďaři do ústavy přidali ochranu manželství (a rodiny) jako svazku (a instituce) určeného výhradně pro muže a ženy a jako jediného institutu pro výchovu dětí. Všechny ostatní stát považuje za protiprávní a po občanech chce, aby takové rodiny udávali.

„Kromě nahlašování duhových rodin umožní zákon také anonymně nahlásit kohokoli/cokoli, kdo popírá nebo mění skutečný význam rodin definovaných v maďarské ústavě‘,“ píše web Forbidden Colours.

Tipy redakce

Nově přijatý zákon se zaklíná ochranou maďarského způsobu života. Podle paragrafu padesát lze nahlásit „porušení ústavně uznaných úloh manželství a rodiny, ochrany nezbytné pro řádný tělesný, duševní a mravní vývoj dětí a péči o děti, jakož i jejich právo na identitu odpovídající jejich pohlaví při narození“.

Kdo podporuje Maďarsko, nechápe podstatu

Očekávám, že v diskusi zase jistí lidé budou jásat a psát: „Bravo, Maďarsko!“. Ona je to již od dob nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse oblíbená politická praktika: „Když máš doma obrovské vnitřní problémy, nezvládáš vést stát, všechno se ti ekonomicky bortí, tak si najdi nepřítele, Žida, homosexuála, prostě někoho, pusť se do něj, udělej z něj terč, odveď pozornost jinam a lidé třeba zapomenou, že jinak tvoje politika nestojí vůbec za nic“.

Je to jen ostrakizování skupiny lidí, která nikomu nic neudělala. Báchorkám o tom, jak vlastně chrání své děti před indoktrinací, mohou věřit jen ti, kteří jsou proti LGBT+ zaujatí a kteří nechápou, o co Maďarsku ve skutečnosti jde.

Opravdu nechrání děcka před změnou pohlaví. Spíš využívají odpor části veřejnosti k LGBT+ obecně a přejí si, aby se nikdo pod osmnáct nemohl dozvědět nic o existenci této skupiny. To by bylo ale zajímavé, kdyby osmnáctiletá dívka nebo mladík najednou v šoku zjistili, že existuje i jiná láska než ta heterosexuální.

Ono ale zdaleka nejde jen o tohle. I kdyby se našel někdo, kdo podporuje výše uvedené zašlapávání LGBT+ komunity, unijní instituce s Maďarskem vedou dlouholetý spor o dodržování dalších evropských hodnot. Za problémové považují omezování nezávislosti justice, médií či ataky vůči nevládním organizacím.

Jak dlouho to budeme trpět?

Maďarsko si je vědomé toho, že má fakt velké ekonomické problémy. Ví, že se na něj valí žaloby. Ale taky moc dobře tuší, že zastaralý systém fungování EU mu do rukou dává nástroj vydírání. Už ho použilo, když se řešily dodávky pomoci Ukrajině, tedy akutní věc, která nesnese odkladu. Neodsouhlasí jediné opatření Evropské unie, dokud z toho něco nevytříská. Třeba zrušení žaloby. Nebo odblokování peněz zadržovaných za nezákonnou legislativu.

V podstatě se nám všem lidé Viktora Orbána smějí do ksichtů a my místo toho, abychom tuto zemi, která už dávno nepatří do Evropy, ale mohla by se na dálku klidně stát děržavou fašistického Putinova RuSSka, rychle vyplonkovali z uskupení pro 21. století, si v rámci snahy o „racionální domluvu“ necháme zase všechno líbit.

S nedemokraty se ale nejedná.

Zdroj: LUI, Parlament.hu, Forbidden Colours, Twitter, iRozhlas.cz

Populární
články

Przní se kvůli nebinárním lidem čeština? Podle odborníků se jazyk vyvíjí neustále a změny jsou tedy přirozené
LIDÉ

Vysvětleno: Nebinární lidé a čeština. Aneb měli bychom namísto „Martin přišel“ nově psát „Martin přišelx?“

Autor: Mirka Dobešová
Bionický pensi vrátí erekci i těm, kterým jiná lečba nepomáhá
TĚLO & MYSL

Bionické penisy pomáhají mužům s poruchami erekce a nejen jim. Před „akcí“ je stačí nafouknout a zachrání i ty, kdo o úd přišli úplně

Autor: Martin Lyko
Vzájemná masturbace je důležitou součástí sexuální spokojenosti
HOT!

Vzájemná masturbace je klíčem ke šťastnému sexuálnímu životu, tvrdí vědci. Oproti sexu má navíc hromadu výhod

Autor: Martin Lyko
"Často klientkám jen naslouchám. Neplatí si mě vždy jen pro sex"
PODCAST

Profesionální společník Tom (34): Mé klientky mi platí 4 tisíce na hodinu. Jde o dobře situované ženy ve středním věku. Ne vždy dojde na sex

Autor: Jakub Starý
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?
FUN

Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop