Lékaři: „Zákaz trans atletek mezi ženami je v pořádku.“ Trans ženy: „Je to transfobní názor!“
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

Lékaři: „Zákaz trans atletek mezi ženami je v pořádku.“ Trans ženy: „Je to transfobní názor!“

Transgender ženy, které prošly mužskou pubertou, se od posledního března nesmí zúčastnit žádného ženského atletického závodu. Když jsme to v LUI kvitovali, dostali jsme sprchu kritiky, prý jsme transfobní. Oslovili jsme proto také lékaře, co oni na to.
Albert Prokop Albert Prokop Autor
3. 4. 2023

Radikalizace LGBT+ komunity: Kdo nejde s námi, jde proti nám

Nedávno jsem měl v LUI článek o rozhodnutí Mezinárodní atletické asociace (IAA) neumožnit za ženy sportovat trans osobám, které prošly mužskou pubertou. Snažil jsem se na téma podívat nezaujatě, nikoli skoro povinnou a očekávanou optikou LGBT+ komunity, a nakonec jsem konstatoval, že z hlediska zdravého rozumu mi to přijde jako správné rozhodnutí.

To jsem si dal.

V redakci si bohužel v poslední době všímáme názorové radikalizace v komunitě. Častokrát, když otevřeme nějakou kontroverznější otázku týkající se LGBT+, tak pokud projevený názor plně nekoresponduje s názorem čtenáře, staneme se pro něj úhlavními nepřáteli. „Kdo nejde stoprocentně s námi, jde proti nám“.

Zpětně jsem pochopil, že jsem v tomto případě jako by dostal ochutnat trochu své vlastní medicínky. Krátce odbočím. Jako gay to vnímám takhle: ani toho, kdo je proti manželství pro všechny (což je pro mě zásadní téma), například když pouze říká, že se mu to z historického hlediska nepozdává, že nechápe, proč nám nestačí vylepšená registrace, nepovažuji automaticky za homofoba. Prostě se jen neumí vcítit do naší situace, možná není vstřícný našim argumentům, ale to z něj homofoba přece nedělá. Ano, pokud píše, že jsme stvůry, máme být zalezlí a neotravovat, pak je to homofob.

Podobně to vnímám v tomto případě. Pokud člověk vyloženě nešíří nenávist vůči trans osobám, nepovažuji ho za transfoba. Několika trans ženami jsem nicméně byl okamžitě označený za transfobního člověka, který šíří nechutné narativy vůči trans ženám ve sportu.

(V LUI jsme vyloženě zatížení na pluralitu názorů, takže vám v brzké době přineseme podrobný kritický názor trans ženy Alex na rozhodnutí IAA i na text našeho autora.)

Vyšší mravní princip

Je asi dobré to vidět z druhé strany, co a jak se někoho může dotknout (byť mi přijde, že někdy to s tím urážením se a nálepkováním jako společnost fakt přeháníme a u každého automaticky předpokládáme ty nejhorší úmysly). A jak některými z nás cloumají emoce, když by stačilo jen věcně diskutovat.

Myslím si, že jsem ten poslední na světě, kdo by byl vůči trans lidem fobní. Nebudu nikdy říkat a psát, že proti nim něco mám, že se mi hnusí, že „jsou to hříčky přírody“ a podobné odpornosti. Jsem v zásadě naprostý liberál, některými lidmi označovaný až za radikálního progresivistu, což je ovšem nesmysl, pro mě platí všeho s mírou.

Ukazuju ale snad vůči trans ženám opravdu ztrátu respektu kvůli tomu, že s jedním okrajovým aspektem jejich fungování ve společnosti momentálně nesouhlasím?

(Momentálně píšu proto, že je to na základě toho, co vím dnes. A vše se vyvíjí, takže i názor se pod tíhou argumentů může časem změnit.)

Že ale z nějakého vyššího principu mravního rozumím tomu, proč biologické ženy mají právo na spravedlivé sportování, že práva minorit by neměla vyloženě redukovat práva majority, kvůli tomu sám sebe za transfobního nepovažuji.

<Path> „To za nás nebylo,“ pohoršují se starší generace nad mladšími. Ty přitom čelí novému typu diskriminace, tzv. „youngismu“. V čem spočívá?Zdroj: who.int, tlnt.com, personneltoday.com, op.europa.eu, circle.tufts.edu, realinstitutoelcano.org, novinky.cz, youthforum.org, chathamhouse.org

Sexuoložka Hana Fifková: Rozhodnutí atletické asociace je v pořádku

Obrátil jsem se ale na odborníky, jestli to nechápu celé špatně. První byla sexuoložka Hana Fifková.

„Myslím si, že rozhodnutí (Mezinárodní atletické asociace) je v pořádku. I když v rámci tranzice dosáhne trans žena trvale takových hladin hormonů, jaké mají biologické ženy, rozdíl u mnoha trans žen je ve stavbě postavy a proporcích. A s těmi tranzice nic neudělá. Mne na celé této věci zaráží ještě něco jiného: vždycky jsem myslela, že sportovci chtějí soupeřit fér a že nefér výhra nemůže nikoho těšit. Ale asi to tak není,“ reagovala pro LUI uznávaná lékařka, která má bohaté zkušenosti s trans osobami a z bagatelizace transgender problémů by ji asi jen tak někdo neobvinil.

Jiný pohled: „Podle dosavadních studií na trans lidech, ne přímo sportujících, není prokazatelné, že mají automaticky výhodu. Vlastně kvůli několika málo lidem dochází k preventivnímu rozhodnutí ze strany atletické federace,“ řekl v kritickém rozhovoru pro iRozhlas.cz sociolog genderu, médií a sexuality Univerzity Palackého v Olomouci Zdeněk Sloboda.

Sportovní lékař Jiří Dostal: Data jsou dnes už jasná

Na základě toho, co jsem se pokoušel poctivě nastudovat, jsem přesvědčený o tom, že trans ženy, které před tranzicí projdou mužskou pubertou, mají vlivem působení různých pohlavních hormonů skutečně i později zásadní tělesné výhody proti cis ženám a žádné potlačování testosteronu nikdy plně neodbourá.

Dočkal jsem se nicméně kritiky, že neexistují studie, které by takové výhody jednoznačně prokazovaly.

Sportovní lékař Jiří Dostal z Centra sportovní medicíny, který se problematikou dlouhodobě zabývá, mi nicméně dává za pravdu.

„Ve vašem článku není vůbec nic transfobního, právě naopak. Já osobně jsem velice liberální a pro maximální možnou inkluzi, ale máme tolik jasných dat, že je výsledek, který zaujala Mezinárodní atletická asociace stejně jako Světová plavecká federace, jasný a nezpochybnitelný,“ uvádí. A LUI v dohledné době přislíbil obsáhlý rozhovor na zmiňované téma.

O problematice před dvěma lety hovořil v DVTV. Již tehdy uváděl, že dnes už jasná data máme k dispozici.

„Víme, o kolik procent je muž rychlejší a silnější, v průměru je silnější než ženy o 30 až 40 %. A o zhruba 20 % rychlejší. Umělé snížení hladiny testosteronu vede k určitým změnám, některé jsou okamžité, určitě věci ale nezměníte. Například úroveň hladiny hemoglobinu se sníží během několika týdnů. Jiné parametry, například v silové části, tam je efekt například jen čtvrtinový. Už jsou na to data, že snížení hladiny testosteronu na požadovanou úroveň má pouze 25% efekt z 30-40 % (rozdílu muže proti ženám).“ Přidal také, že to je zjednodušení pro veřejnost, že vliv mají i další pohlavní hormony, nejen testosteron.

A z pohledu na sport zaměřeného lékaře připomínal další věci.

„Ženské kategorie (kdysi) na olympiádě vznikly proto, že ženy byly slabší a nemohly ve stejných disciplínách konkurovat mužům. Celá historie sportu je postavená na biologickém pohlaví.“

Podle něj je hlavní problém v oblasti rychlostních a silových sportů.

Rozhodovací dilema

Nicméně chápal, že otázka, jak to vyřešit, je složitá.

„Na jedné straně je spravedlnost, na druhé inkluze, práva jednotlivce a většiny. Na začátku byla střelka na straně inkluze, dokud jsme neměli data. Je to otázka medicínská, ale také politická. Nikdy to nepůjde vyřešit tak, aby byly uspokojeny všechny skupiny.

Jedním z diskutovaných řešení je mít ženskou kategorii a pak Muži a ostatní. Je to jedna z možností, jak se postavit k tomu umožnit lidem, kteří jsou transgender, férově sportovat. Ano, byli by jednoznačně znevýhodněni,“ uznával v pořadu.

A já zase uznávám, že v mém prvním článku jsem asi nedomyslel konec, kde jsem navrhoval speciální transgender kategorii. To někomu může připadat ponižující, nicméně debaty se stále vedou a uvidíme, kam až nás dostanou.

Na druhou stranu za zcela zcestný (nazývejme věci pravým jménem), mi přijde „argument“ z diskuse, jestli budeme chtít podobné samostatné kategorie pro Židy či homosexuály. Pokud vím, kvůli víře či sexualitě nejsou ani rychlejší, ani pomalejší než ostatní.

Ale vraťme se k MUDr. Jiřímu Dostalovi. Jak to podle něj dopadne?

„Budoucnost by se měla ubírat způsobem, že by měla proběhnout odborná, neemociální diskuse o tom, jak definujeme jednotlivé sportovní kategorie,“ doplnil v DVTV lékař.

Tipy redakce

Další rozdíly mezi muži a ženami

Těch rozdílů mezi muži a ženy může být víc. Například ohledně VO2max, což je maximální množství kyslíku, které je možné dodat pracujícím svalům při fyzické zátěži. A u mužů je obecně podstatně vyšší než u žen.

„S tvrzením, že vyšší hodnota VO2max znamená automaticky lepšího vytrvalce, bych byl zprvu opatrný, ale buď si jist(á), že maratonec s VO2max = 80 ml/kg/min ‚přejede‘ běžce s VO2max = 50 ml/kg/min bez většího úsilí. Mysli ale na to, že do výsledného výkonu promlouvá více faktorů než jen samotné VO2max,“ píše se na webu Aktin.

V diskusi pod prvním článkem se objevily i tvrzení o vyšším objemu plic mužů, na druhou stranu i to, že i v mužském sportu někteří jedinci mají nesporné fyzické přednosti a nikdo je „nediskvalifikuje“.

Celá ta situace je prostě nesmírně složitá a citlivá. Nejde zdaleka jen o nějaké vědecké důkazy, které, aspoň podle toho, co jsem měl dosud možnost nastudovat, hovoří spíš v neprospěch trans atletek v ženském sportu, nejde tedy jen o lékařskou stránku věci, ale i společensko-sociální aspekty, o etiku, ba i o politiku. A je otázka, který z těchto pohledů nakonec převáží.

<Path> Parahokejista Zdeněk Krupička: „Snažím se žít naplno. Na fňukání není čas“Zdroj: Jan Witek

Trans lidi musíme chránit

Trans komunita by měla být všemožně chráněná. Tak je to správně. Je totiž ze všech stran ostřelovaná skutečnými fobíky, urážena, ponižována. Zvlášť v USA se o ni otírají různé extrémistické skupiny a média, často takzvaná MAGA (zkrátka trumpovská), trans sportovkyně záměrně označují v mužském rodu. Tyto ženy jsou vůbec terčem všemožné nenávisti, více například v tomto velice zajímavém článku. I na druhé straně vítězí emoce, v tomto případě negativní a nenávistné, nad možností v klidu diskutovat o tématu. A to je škoda.

Neodkážu si ani představit, čím trans lidé procházejí, co vše musejí snášet. Pomůže jim ale nějak to, když budou sice ve vrcholových atletických disciplínách závodit za ženy, ale prohloubí to ještě víc propast mezi nimi a většinovou, už takhle, často velmi nespravedlivě, krajně nedůvěřivou společností?

Jsem absolutně proti tomu, aby se vůči nim choval někdo diskriminačně. Ale jako diskriminaci nyní necítím to, že kvůli výhodám proti cis ženám momentálně nesmí závodit v ženských atletických disciplínách.

Jak jsem již uvedl, ta otázka je prostě nesmírně komplexní. A je minimálně dobře, jak podrobně a do hloubky se probírá. Rozhodně si nemyslím, že by někdo chtěl ublížit trans atletkám. Spíš se učíme jako společnost posouvat a sžívat s tím, co nového nám život přináší. A debatu ponižovat zjednodušujícím výkřikem, že současný zákaz je obyčejným útokem na trans atletky nebo trans ženy obecně, je podle mě bez předložení důkazů taky zbytečné hrocení. Měli bychom to probírat skutečně nanejvýš věcně.

Zdroj: LUI, AKTIN.CZ, AKTUALNE.CZ, YOUTUBE.COM, ISPORT.CZ, IROZHLAS.CZ

Populární
články

Jan Graubner se sice za přílišného konzervativce nepovažuje, ovšem na tranzici má dosti vyhraněný názor
AKTUALITY

Člověk je muž, nebo žena, své pohlaví nelze měnit, říká pražský arcibiskup Jan Graubner a současný přístup k tranzicím přirovnává k pandemii

Autor: Michal Černý
Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Suchý toaletní papír se hlavně v USA začíná stávat nežádoucím zbožím
LIDÉ

Nápad za miliardu?! Čtyři kamarádi chtějí nahradit suchý toaletní papír svým vlastním inovativním produktem

Autor: Michal Černý
Významné postavy české LGBT+ aktivistické scény
LIDÉ

Kdo patří mezi nejvýznamnější postavy české LGBTQ+ aktivistické scény?

Autor: Irena Piloušková
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Bezobalových prodejen je v Česku stále minimum
TRENDY

„Prodavačky mi nedůvěřivě prohlíží pečivo v mém látkovém sáčku. Jako bych byl exot,“ říká Erik o úskalích života „bez odpadu“

Autor: Mirka Dobešová
Výška přímo souvisí s celou řadou zdravotních problémů
TĚLO & MYSL

Všeho moc škodí a platí to i pro výšku. Mužům vyšším než 175 centimetrů hrozí celá řada zdravotních rizik

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop