Zemřel Paul O’Grady alias sprostá drag queen Lily Savage. Jaká byla osobnost, která se i s „nevymáchanou pusou“ stala miláčkem Británie?
Straight friendly
Zdroj: Steve Punter / Wikimedia Commons / se svolením

Zemřel Paul O’Grady alias sprostá drag queen Lily Savage. Jaká byla osobnost, která se i s „nevymáchanou pusou“ stala miláčkem Británie?

Paul O’Grady byl britský moderátor, komik a televizní osobnost. A také legendární drag queen Lili Savage, která se i se svou „nevymáchanou pusou“ dostala z gay barů až do celostátního vysílání a řadu let bavila, šokovala a především přinášela veřejnosti pohled do queer kultury. Jeho nečekaná smrt zasáhla nejen britskou společnost. O’Grady zemřel v pondělí ve věku 67 let.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
31. 3. 2023

„S hlubokým zármutkem vám oznamuji, že Paul včera nečekaně a klidně zemřel,“ oznámil v úterý O’Gradyho úmrtí jeho partner Andre Portasio. „Žádáme vás abyste, zatímco budete oslavovat jeho život, v této pro nás složité chváli respektovali naše soukromí při smiřování se s touto ztrátou. Bude chybět všem svým milovaným, přátelům, rodině, zvířatům a také všem, kdo měli rádi jeho humor, drzost a soucit.“

Paul O’Grady byl britský komik, televizní osobnost, a moderátor. Moderoval řadu populárních soutěží i diskusních pořadů. Stal se jménem známým po celém Spojeném království a neodmyslitelnou součástí britské televizní kultury. Byl to ale také otevřeně gay muž, který se nebál mluvit, prezentovat a podporovat. Díky své umělecké personě, drag queen jménem Lily Savage, dostal výrazný queer hlas nejen do povědomí celé britské LGBT+ komunity, ale také na obrazovky celostátní televize BBC.

Sprostá drag queen

Lily Savage se zrodila v 80. letech v gay klubech jižního Londýna. Nepřehlédnutelná platinově blond paruka gigantických rozměrů, bílé jehláky a leopardní minisukně spolu s umělým kožichem ve stejném designu z ní udělaly nezapomenutelnou osobu. Bylo to právě jako Lily Savage, jak se O’Grady dostal poprvé před diváky. A gay scéna si ho zamilovala.

Miláčkem davů se Lily stala nejen díky svém looku, ale hlavně díky vtipu a neuvěřitelné drzosti, se kterou se pouštěla do svým diváků. Vysloužil si tak pověst drag queen „s nevymáchanou pusou“. Kterou ale všichni milovali.

Nakonec se Lily Savage stala fenoménem a začala vystupovat i v televizi. V 90. letech moderovala na BBC soutěž celebrit Blankety Blank, v novém miléniu pak mimo jiné vlastní show Lily Live! Ze scény nechal O’Grady Lily odejít v roce 2005, s tím, že „prozřela, přijala závoj a odjela do kláštera ve Francii“. V televizích a rádiích se pak O’Grady začal objevovat už sám za sebe.

Razie v klubu Vauxhall

O’Grady, stejně jako jeho alter ego Lily Savage, se proslavil svou pohotovostí a schopností okamžitě a vtipně reagovat. Jedním momentů, kterými se Lily Savage vepsala do historie, byla její reakce na policejní razii v londýnském gay klubu Royal Vauxhall Tavern, kde v 80. letech pravidelně vystupovala. Světem v té době cloumala pandemie HIV/AIDS a queer lidé nebyli ani zdaleka tak přijímaní jako dnes. Právě naopak.

V gay klubech byly běžné homofobní policejní razie, které měly za cíl osazenstvo zastrašit. Vždy si našly nějakou záminku, stejně jako v zimě 1987, kdy se policejní zátah uskutečnil právě v Royal Vauxhall Tavern, a to v moment, kdy vystupovala Lily Savage. Do klubu vtrhlo 35 policistů – všichni v gumových rukavicích ze strachu, že by se mohli od zatýkaných gayů nakazit HIV. To, co se událo potom, vstoupilo do historie londýnské gay scény jako jedna z nejikoničtějších situací.

V roce 2021 na událost vzpomínal O’Grady takto: „Bylo to před 34 lety, když policajti udělali ten zátah na Vauxhall. Dělal jsem zrovna večerní představení a během několika vteřin se klub hemžil policajty v gumových rukavicích. Pamatuju si, že jsem řekl něco jako ‚Vida, vida, to vypadá, že nám někdo přišel pomoct s nádobím‘.“

Když pak policisté Lily zatkli a chtěli po ní, aby uvedla své jméno, řekla jim, že se jmenuje „Lily Savage“. Po nátlaku, aby uvedla své „pravé“ jméno, odpověděla s kamennou tváří „Lily Veronica Mae Savage“.

<Path> SERIÁL: Kde skončily gay „celebrity“ z reality show? 3. díl: PityZdroj:

Všichni pozatýkaní byli nakonec bez postihu propuštěni a razie ve Vauxhall se stala začátkem konce podobných zásahů v Londýně. Mohla za to i negativní mediální pozornost, kterou zátah vyvolal. Symbolický význam klubu byl nakonec uznán v roce 2015, kdy byl zařazen na seznam budov zvláštního významu. Bylo první místo, které si získalo právní ochranu pro svůj význam pro LGBT+ historii.

Zdroj: Gay Times, PinkNews, run-riot.com, The Guardian

Populární
články

E-Shop