Jedy ve vzduchu z vás udělají gaye. Tedy pokud jste octomilka. Homo-mouchy jsou ale předzvěstí katastrofy, varují Němci
News
Zdroj: Adobe Stock

Jedy ve vzduchu z vás udělají gaye. Tedy pokud jste octomilka. Homo-mouchy jsou ale předzvěstí katastrofy, varují Němci

Znečištěný vzduch ve městech dělá z octomilek gaye. Zjistila to nová německá studie. Ačkoliv by se mohlo zdát, že na malých muškách nesejde, vědci jsou zjištěním extrémně znepokojení. Značí totiž problém i pro lidi.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
27. 3. 2023

Zdá se, že letošní březen je zvířecím gay měsícem roku. Nejdřív to byly myši, u nichž se podařilo vyrobit mládě, které mělo dva biologické otce, a teď jsou to mouchy, u kterých si vědci zahrávají se sexualitou. Teda vlastně ne vědci, ale my všichni. Nová studie totiž zjistila, že octomilky, které jsou vystavené jedům v ovzduší, mají více homosexuálních pohlavních styků, než zdravé mouchy.

Vybavte si situaci, kdy necháte doma v misce ovoce a za dva dny máte kuchyň zamořenou malinkými muškami. Tak přesně to jsou octomilky. Pokud jsou v pořádku, používají ke komunikaci feromony – chemické látky, podle nichž navzájem poznají, kdo z nich je jakého pohlaví. A můžou se tak efektivně pářit. Vědci z německého výzkumného centra teď ale zjistili, že znečištěné ovzduší jim v tom brání a dělá z jejich samců gaye.

Na jedovatý ozon si nezvyknou

Na vině je konkrétně ozon. Ve vysokých vrstvách atmosféry sice naši planetu chrání před UV zářením, pokud je ale u země, je nebezpečný – a to i pro octomilky. Lehce totiž ničí uhlíkové vazby, které jsou v jejich feromonech. Což vede k tomu, že se samčí mušky mnohem víc páří s dalšími samci. Nedokážou totiž poznat jejich pohlaví. Naopak samičky měly v provedené studii, v níž vědci mušky vystavily stejné hladině ozonu, jako je přítomná u země ve městech, o samce zájem menší.

<Path> Chcete více sexu a nedaří se vám najít protějšek? Buďte na lidi kolem sebe milejší! Milí lidé si totiž užívají mnohem víc!Zdroj:

„Hmyz a jeho feromony se vyvíjely miliony let. Koncentrace znečištění ve vzduchu se naopak dramaticky zvyšuje teprve od industrializace,“ uvedl Bill Hanson, spoluzakladatel Max Planckova centra pro chemickou ekologii hmyzu nové generace. „Je nepravděpodobné, že by se hmyzí komunikační systém, který se vyvíjel celou evoluci, dokázal tak rychle přizpůsobit novým podmínkám, kdy jsou feromony najednou nepřítomné.“

Musíme snížit znečištění

Vliv jedů ve vzduchu na rozmnožovací schpnosti hmyzu, který se touto studií podařilo prokázat, je pro vědce alarmujícící. „Vysoká hladina ozonu škodí nejen lidskému zdraví, ale současný životní styl industriálních zemí má obrovský vliv na klima a životní prostředí. O mnohých nepřímých dopadech ještě ani nevíme.“

„Nová studie poskytuje další vysvětlení toho, proč celosvětová populace hmyzu tak dramaticky klesá – přidává ho k už známým důvodům, kterými jsou používání pesticidů a úbytek přirozených prostředí, v nichž hmyz žije.“

Pokud trávíme planetu tak, že se hmyz nedokáže rozmnožovat, znamená to problém i pro nás. Na hmyzu jsme totiž existenčně závislí – nedokážeme bez něj skoro nic vypěstovat. „Pokud znečištěné ovzduší narušuje chemickou komunikaci hmyzu, tak se nemůže dostatečně rozmnožovat. Vzhledem k tomu, že 80 procent našich zemědělských plodin je opylováno hmyzem, je jasné, jaké míry může tento problém v budoucnu dosáhnout, pokud se nám nepodaří drasticky snížit znečištění ve vzduchu.“

Zdroj: Them.us, PinkNews, Max Planck Institute for Chemical Ecology

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop