Gay seznamka Grindr začala v USA nabízet HIV testy zdarma, uživatelům stačí pár kliknutí v aplikaci. Bezplatný domácí test na HIV ale můžete získat i v Česku
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Gay seznamka Grindr začala v USA nabízet HIV testy zdarma, uživatelům stačí pár kliknutí v aplikaci. Bezplatný domácí test na HIV ale můžete získat i v Česku

Největší světová seznamovací aplikace pro gaye Grindr začala ve Spojených státech nabízet HIV testování zdarma. Kdo má zájem, může prostřednictvím aplikace požádat o domácí samotest, a to až šestkrát za rok. Bezplatné domácí testování je dostupné i v Česku, má ale jinou podobu. Test vám na požádání zašle nezisková organizace.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
22. 3. 2023

Grindr, notoricky známá seznamovací aplikace, kterou používají především muži mající sex s muži, udělala obrovský krok ke zlepšení dostupnosti testů na HIV. Spojila se s platformou Building Healthy Online Communities (BHOC) a všem svým uživatelům v USA nabízí možnost snadno a rychle získat domácí sebetest na zdarma.

„Mnoho uživatelů Grindru naráží při testování na překážky. Patří mezi ně otevírací doby klinik, doprava, peníze, obavy o soukromí nebo strach, že je bude někdo soudit,“ píše v tiskové zprávě Jack Harrison-Quintana, ředitel platformy Grindr for Euality.

Test za pár kliknutí

S objednáním testu uživatelům Grindru pomůže tlačítko přímo v aplikaci. „Ode dneška se v postranním menu Grindru (pod záložkou nastavení profilu) objeví speciální tlačítko, které můžou všichni uživatelé Grindru pobývající v USA použít k tomu, aby si objednali bezplatnou domácí testovací sadu na HIV,“ uvedl Harrison-Quintana.

Možnost objednat si HIV test přímo z Grindru je zcela mimořádný krok. Grindr je totiž nejpoužívanější gay seznamka na světě. Podle vědecké studie je navíc názor, že její uživatelé se vystavují většímu riziku nákazy HIV, oprávněný. Stejná studie ale Grindr zároveň vyhodnotila jako vhodnou platformu pro šíření osvěty o HIV a podporu testování na pohlavně přenosné infekce.

Milion testů a příslib dalších zemí

Rozdávání HIV testů přes Grindr je součástí projektů s názvem TakeMeHome (vezmi si mě domů). Ten během posledních tří let rozdistribuoval už 125 000 testů. Uživatelé Grindru jich využili více, než uživatelé jiných seznamovacích aplikací. Třetinu testů si navíc vyžádali lidé, kteří se na HIV testovali poprvé, což znamená, že online platforma efektivně pomohla zvýšit počet lidí, kteří se aktivně preventivně zajímají o své zdraví. A taková prevence je účinnou cestou jak zastavovat pandemii HIV.

Nyní chce TakeMeHome ve spolupráci s Grindrem rozdat další milion testů. O test může zažádat kdokoliv z USA a Portorika, a to až dvakrát za každých 90 dní. Grindr ale plánuje zpřístupnit domácí testování i mimo Spojené státy. „S výhledem do budoucnosti bude Grindr rozšiřovat náš závazek k domácímu testování i do dalších zemí,“ sdělil Harrison-Quintana. „Jsme na toto partnerství [s BHOC] neuvěřitelně hrdí, takže prosím […] znejte svůj status, řekněte o testování svým kamarádům a pokračujme v boji s touto epidemií společně.“

Domácí HIV testy v Česku

Bezplatné a anonymní testování na HIV je dostupné i v České republice. Poskytuje ho mj. Česká společnost AIDS pomoc (ČSAP) na ve svých pevných checkpointech i formou mobilního testování v sanitkách, které objíždějí česká města. ČSAP ovšem nabízí i domácí sebetesty. Abyste mohli domácí HIV test v hodnotě 660 Kč dostat, je třeba vyplnit online předtestový dotazník. Na jeho základě pak odborný pracovník rozhodne, jestli vám test zašlou či nikoliv. Dotazník je potřeba, aby organizace vyhodnotila, zda pro vás má domácí HIV test smyl – například zda nejste v tzv. diagnostickém okně, tedy období 2–3 měsíce od potenciální nákazy, kdy ale není možné nákazu zjistit.

<Path> Michal Matějka (21): Češi jsou oproti Američanům plní předsudků a příliš lpí na minulostiZdroj: Jan Witek

Rychlotesty na HIV jsou v Česku už asi 10 let dostupné i ve volném prodeji v kamenných a internetových lékárnách. Většinou se ale NEjedná o výrobky k domácímu samotestování, ale o testy určené k použití pouze profesionálními zdravotnickými pracovníky. Takový test si můžete koupit, s jeho použitím je ale třeba zajít k lékaři – praktikovi, gynekologovi apod. Test, který vám zašle ČSAP, naopak pro domácí použití laiky určený je.

Kdy se nechat otestovat

Zajít si na HIV test je součástí normální péče o vlastní zdraví. Pokud víte, že jste se vystavili rizikovému chování, ať už opakovanému nebo nahodilému, měli byste se na HIV otestovat. Takovým rizikovým chováním je nechráněný sex, tedy styk bez použití kondomu. Je přitom jedno, zda byl vaginální nebo anální. Určité riziko nákazy existuje také při orálním sexu. HIV lze testem odhalit nejdříve za 2 měsíce, nejlépe ale kdykoliv po 3 měsících od rizikového chování. Pokud neznáte HIV status svého sexuálního partnera nebo partnerky, neznamená to, že jsou HIV negativní a že jste se nemohli nakazit.

HIV se samozřejmě netýká jen gayů, ohrožení jsou také heteroxuální lidé. Heterosexuálové jsou navíc ve větším riziku. Zásadní roli zde hraje fakt, že mnoho heterosexuálů si myslí, že se jich HIV netýká a nemají o něm povědomí, nikdy si proto na test nezajdou. Podle odhadů je v Česku asi 600 HIV pozitivních lidí, kteří o své diagnóze nevědí. Většina z nich jsou heterosexuální muži.

Zdroj: Giphy

Včasná léčba je výhra

Nechat se v případě rizika otestovat je důležité proto, že včas odhalená infekce HIV znamená, že dostanete brzo léky, které množství viru v těle sníží natolik, že budete dál normálně žít a neohrozíte ani své okolí. Ačkoliv nelze HIV vyléčit úplně, správně léčený člověk s HIV má tzv. nulovou virovou nálož a nemůže nikoho nakazit ani při nechráněném sexu. „Pacienti se dnes dožívají stejného věku jako HIV negativní lidé. Správně léčený pacient je pak z hlediska možnosti přenosu infekce na jiného člověka prakticky nerizikový,“ řekla vedoucí lékařka HIV centra v Brně Svatava Snopková.

Naopak neléčené HIV, o kterém nemusíte roky vůbec vědět, se v těle postupně rozvíjí a vede až k AIDS, syndromu získaného selhání imunity. „Nejrozvinutější stádium AIDS ještě nikdo nikdy nepřežil. Díky léčbě, kterou máme nyní k dispozici, můžeme ale průběh onemocnění zásadně zvrátit,“ vysvětluje účinnost moderních léků Snopková.

ČSAP provozuje v Česku 11 pevných checkpointů, v nichž se můžete nechat zdarma a anonymně otestovat na HIV a další pohlavně přenosné nemoci. Dále nabízí mobilní testování v sanitkách, které navštěvují různá česká města. Na žádost je možné také sebetestování doma, o kterém mluvíme výše. Všechny informace najdete na hiv-testovani.cz.

Zdroj: Grindr, ncbi.nlm.nih.gov, TekeMeHome, hiv-pomoc.cz, ordinace.cz, hiv-testovani.cz, lui.cz, novinky.cz, aktualne.cz

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop