Děti v duhových rodinách se mají lépe než v těch tradičních. Nebo minimálně stejně dobře, ukázala studie, která zatím nemá obdoby
Počet dětí, které vyrůstají v tzv. duhových rodinách, roste. I přesto, že se postavení veřejnosti vůči „sexuálním menšinám“ v dnešní době zlepšuje, výchova dětí LGBT+ rodiči stále zůstává kontroverzním tématem a dopady, které na děti má, stále nejsou úplně jasné. Změnit se to rozhodli odborníci z lékařské vysoké školy Guangxi v čínském Nanningu a z Duke University v Durhamu v Severní Karolíně. Jejich nová metastudie ukázala, že dětem, které vychovávají stejnopohlavní páry, se daří stejně dobře a v některých aspektech dokonce lépe, než těm, jejichž rodiče queer nejsou.
Odborníci porovnali výsledky 34 jiných výzkumů z let 1989 až 2022, přičemž všechna zkoumaná data pocházela ze zemí, v nichž existuje nějaké právní forma stejnopohlavních svazků (například registrované partnerství nebo manželství). 18 z analyzovaných studií sledovalo kvalitativní data, 14 studií měřilo data kvantitativní.
Souvislost mezi právně uznanými stejnopohlavními vztahy a vlivem, který má na děti život v rodině s queer rodiči, byla jedním z aspektů, které chtěli vědci sledovat. „Pokud je nám známo, toto je první systematické porovnání toho, jaký dopad má život v rodině s rodiči ze sexuální menšiny a život v rodině s heterosexuálními rodiči, které proběhlo na pozadí právně uznávaných stejnopohlavních svazků.“
Vyrůstat u duhových rodičů má výhody
„Naše porovnání ukázalo, že dopady života v obou typech rodin jsou podobné, v rodinách s rodiči ze sexuálních menšin v některých oblastech dokonce lepší. Například pokud jde o psychologické přizpůsobení nebo vztah mezi rodiči a dětmi,“ píší autoři studie.
Za lepšími rodinnými podmínkami stojí fakt, že se stejnopohlavní rodiče na výchovu dětí lépe připravují. Jednak možná proto, že je pro ně těžší mít děti (ať už vlastní nebo adoptované), jednak proto, že jsou vystaveni větší kritice okolí. „Lepší psychologické přizpůsobení u dětí vychovávaných sexuálními menšinami, zejména v předškolním věku, […] může být způsobeno lepší připraveností v důsledku anti-gay stigmatu, kterému rodiny s rodiči ze sexuálních menšin čelí.“
Děti stejnopohlavních párů mají lepší životní podmínky teoreticky také díky „vyššímu socioekonomickému statusu svých rodičů“ a protože jejich rodiče vyznávají „spravedlivější rozdělení rolí“. Děti vychovávané queer rodiči jsou navíc „popisovány jako tolerantnější k různorodosti a vstřícnější k mladším dětem než děti heterosexuálních rodičů“.
Zdroj: GiphyHomosexuálové vychovávají homosexuály?
Provedená komparace výzkumů také ukázala fakt, že děti z duhových rodin „měly v porovnání s dětmi, které žily v rodinách s heterosexuálními rodiči, menší pravděpodobnost, že z nich vyrostou heterosexuálové“. To ale neznamená, že by homosexuálové vychovávali homosexuály. Vliv má totiž to, jak rodiče dětí přistupují k sexuálním menšinám a obecně diverzitě. „V rodinách, kde jsou rodiče zástupci nějaké menšiny, může být méně genderových stereotypů a to může mít pozitivní dopad,“ uvádí autoři studie v jejím zhodnocení. Výchova queer rodiči může vést k výhodám v pozdějším životě. „Přístup rodičů ze sexuálních menšin k genderu může mít na jejich děti jedinečný pozitivní vliv. Objevování genderové identity a sexuality možná dokonce zlepšuje schopnost dítěte uspět a prospívat v řadě různých situací.“
Největším rizikem je homofobie
Z předchozích řádků by se mohlo zdát, že společenská homofobie nutí rodiče lépe se připravit na výchovu a je tedy pro děti dobrá. Je to ale naopak, jak autoři studie upozorňují. „Děti mají větší šanci prosperovat, když jsou jejich rodiče v psychické pohodě.“
„Stres, kterému jsou rodiče vystaveni, a jejich duševní zdraví se podepisuje na psychickém stavu dítěte. […] Homofobní stigmatizace a vnímané stigma souvisí s psychickými problémy.“ Jinými slovy: Když jsou rodiče vystaveni homofobii a stigmatizaci, negativně se to podepisuje na jejich duševním zdraví a to se přímo podepisuje na mentálním stavu dítěte.
Nejlepším řešením, jak podpořit zdravý vývoj dětí, je odstranit společenskou stigmatizaci duhových rodin a queer lidí, a to nejlépe umožněním manželství. „Studie ukázaly,“ vysvětlují odborníci, „že děti z domácností, v nichž rodiče nejsou sezdaní, a děti rodičů-samoživitelů mají horší zdraví, než děti z domácností, v nichž jsou rodiče sezdaní. Manželství představuje pro páry a jejich děti výhodu a ochranu.“