LGBT+ mění slovníky. Ten nejpoužívanější teď přidal celou hrst slov spojených s queer komunitou
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

LGBT+ mění slovníky. Ten nejpoužívanější teď přidal celou hrst slov spojených s queer komunitou

Pinkwashing, queerbaiting nebo abrosexual, to jsou některá z více než 300 slov, která ve své poslední aktualizaci přidal internetový slovník Dictionary.com. Co to vypovídá o světě, ve kterém žijeme? A jak jsme na tom v České republice?
Martin Lyko Martin Lyko Autor
6. 3. 2023

Homofobní konzervativci by asi nejnovější rozšíření Dictionary.com označili za „agresivní homo lobby“ nebo „sluníčkářské prosazování genderové ideologie“. Skutečnost je přitom mnohem jednodušší – prosté popsaní jazyka a jazykové praxe. „Nezapomeňte, že slova, která jsou nová ve slovníku, nejsou vždy nová v jazyce (nebo se vůbec novosti blížící). Zařazení slova do slovníku navíc není jeho prosazování, ale spíš zaznamenání jeho používání ve skutečném světě,“ uvedl k updatu platformy Nick Norlen, seniorní editor slovníku. „Naší misí je být deskriptivní – pracujeme, abychom popisovali a dokumentovali jazyk takový, jaký se skutečně používá (ne, jak si přejeme my nebo někdo jiný, aby se používal).“

A to je právě to krásné. Vůbec nevadí, že jde o anglický slovník. Angličtina vládne světu, je to lingua franca vědy, zábavy a sociálních sítí. Je to společný jazyk internetu. Navíc i čeština si adaptuje mnoho anglicismů, queer terminologii nevyjímaje. Skutečnost, že se přední světový slovník rozhodl zařadit termíny související s queer lidmi (ať už přímo nebo nepřímo), znamená, že LGBT+ téma existuje. Počítá se s ním, mluví se o něm a vyvíjí se. A je natolik důležité, že se mu přizpůsobuje i jazyk tím, jak přijímá nová slova.

Zdroj: Giphy

Zařaďte si do slovníčku

Mezi přidanými slovy samozřejmě nejsou jen ta „teplá“, ale ta nás zajímají nejvíce. Jednou ze slovníkových novinek je pinkwashing „případ nebo praxe, kdy se uznávají a podporují občanské svobody komunity LGBTQ+, ale povrchně, jako trik k odvedení pozornosti od oddanosti a aktivit, které jsou ve skutečnosti těmto svobodám nepřátelské“. Je to takové „růžové vymývání“, vlastně varianta na starý známý brainwashing čili vymývání mozků.

Další zajímavé slovo je queerbaiting „marketingová technika zahrnující záměrnou homoerotiku nebo náznaky LGBTQ+ témat, která má přilákat LGBTQ+ publikum, aniž by explicitně zahrnovala otevřené LGBTQ+ vztahy, postavy nebo osoby.“ Třeba když seriál na plakátech postaví dva kluky vedle sebe, aby to vypadalo, že mezi nimi možná „něco“ bude.

<Path> „Jířo X. Doležalo“ blábolilo o demenci genderové propagandy. A (ne)stálo to za toZdroj:

Abrosexual, nebo počeštěně abrosexuální, je přídavné jméno, které popisuje osobu, jejíž sexuální orientace je fluidní nebo se proměňuje v čase. A ještě musíme zmínit kouzelné mixed-gender, adjektivum popisující, že něco zahrnuje lidi různých genderů. Termínů přidaných do slovníku je ale mnohem víc, konkrétně 313 a týkají se všemožných oblastí života.

Jak jsme na tom v Česku

Zatímco mezinárodní anglický slovník terminologii rozšiřuje, v Česku jsme pořád trochu zaseknutí. Nejde o to, že bychom snad termíny nepoužívali, ale jazyková a žitá praxe se u nás mnohem pomaleji propisuje do slovníků. Místy jde doba dokonce tak napřed, že ji trochu nestíhá ani aktivně používaný jazyk (a nejen ten kodifikovaný), třeba v otázkách nebinární češtiny, která je pro popis reality potřeba, ale do nedávna ještě moc neexistovala.

I třeba již zmíněný pinkwashing není v češtině zase taková novinka. Po krátkém pogooglení zjistíte, že se tématu věnovala média už před několika lety, ale Český národní korpus, nástroj pro zaznamenávání používaného jazyka, má ve své databázi jen 3 výskyty.

Na druhou stranu tu ale máme i nově budovaný (a stále drasticky nedobudovaný) Akademický slovník současné češtiny. Jsou v něm zatím jen slova od A po E, ale nějaký obrázek si udělat můžeme. Co třeba bisexuál? Aha, takže „člověk se sexuální a citovou náklonností k oběma pohlavím,“ to by šlo. Uvedené příklady jsoou ovšem komická klišé: „Celý život tajil, že je bisexuál“ nebo „Uvědomil si, že není bisexuál, ale gay“.

Zdroj: Dictionary.com, Praguepride.com

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop