LGBT+ mění slovníky. Ten nejpoužívanější teď přidal celou hrst slov spojených s queer komunitou
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

LGBT+ mění slovníky. Ten nejpoužívanější teď přidal celou hrst slov spojených s queer komunitou

Pinkwashing, queerbaiting nebo abrosexual, to jsou některá z více než 300 slov, která ve své poslední aktualizaci přidal internetový slovník Dictionary.com. Co to vypovídá o světě, ve kterém žijeme? A jak jsme na tom v České republice?
Martin Lyko Martin Lyko Autor
6. 3. 2023

Homofobní konzervativci by asi nejnovější rozšíření Dictionary.com označili za „agresivní homo lobby“ nebo „sluníčkářské prosazování genderové ideologie“. Skutečnost je přitom mnohem jednodušší – prosté popsaní jazyka a jazykové praxe. „Nezapomeňte, že slova, která jsou nová ve slovníku, nejsou vždy nová v jazyce (nebo se vůbec novosti blížící). Zařazení slova do slovníku navíc není jeho prosazování, ale spíš zaznamenání jeho používání ve skutečném světě,“ uvedl k updatu platformy Nick Norlen, seniorní editor slovníku. „Naší misí je být deskriptivní – pracujeme, abychom popisovali a dokumentovali jazyk takový, jaký se skutečně používá (ne, jak si přejeme my nebo někdo jiný, aby se používal).“

A to je právě to krásné. Vůbec nevadí, že jde o anglický slovník. Angličtina vládne světu, je to lingua franca vědy, zábavy a sociálních sítí. Je to společný jazyk internetu. Navíc i čeština si adaptuje mnoho anglicismů, queer terminologii nevyjímaje. Skutečnost, že se přední světový slovník rozhodl zařadit termíny související s queer lidmi (ať už přímo nebo nepřímo), znamená, že LGBT+ téma existuje. Počítá se s ním, mluví se o něm a vyvíjí se. A je natolik důležité, že se mu přizpůsobuje i jazyk tím, jak přijímá nová slova.

Zdroj: Giphy

Zařaďte si do slovníčku

Mezi přidanými slovy samozřejmě nejsou jen ta „teplá“, ale ta nás zajímají nejvíce. Jednou ze slovníkových novinek je pinkwashing „případ nebo praxe, kdy se uznávají a podporují občanské svobody komunity LGBTQ+, ale povrchně, jako trik k odvedení pozornosti od oddanosti a aktivit, které jsou ve skutečnosti těmto svobodám nepřátelské“. Je to takové „růžové vymývání“, vlastně varianta na starý známý brainwashing čili vymývání mozků.

Další zajímavé slovo je queerbaiting „marketingová technika zahrnující záměrnou homoerotiku nebo náznaky LGBTQ+ témat, která má přilákat LGBTQ+ publikum, aniž by explicitně zahrnovala otevřené LGBTQ+ vztahy, postavy nebo osoby.“ Třeba když seriál na plakátech postaví dva kluky vedle sebe, aby to vypadalo, že mezi nimi možná „něco“ bude.

<Path> TERMINOLOGIE: Hunk, Hung & Twunk - Jaký je v tom rozdíl? A co vlastně tato slova znamenají? Obohaťte si slovník o nejběžnější výrazy z gay slangu!Zdroj:

Abrosexual, nebo počeštěně abrosexuální, je přídavné jméno, které popisuje osobu, jejíž sexuální orientace je fluidní nebo se proměňuje v čase. A ještě musíme zmínit kouzelné mixed-gender, adjektivum popisující, že něco zahrnuje lidi různých genderů. Termínů přidaných do slovníku je ale mnohem víc, konkrétně 313 a týkají se všemožných oblastí života.

Jak jsme na tom v Česku

Zatímco mezinárodní anglický slovník terminologii rozšiřuje, v Česku jsme pořád trochu zaseknutí. Nejde o to, že bychom snad termíny nepoužívali, ale jazyková a žitá praxe se u nás mnohem pomaleji propisuje do slovníků. Místy jde doba dokonce tak napřed, že ji trochu nestíhá ani aktivně používaný jazyk (a nejen ten kodifikovaný), třeba v otázkách nebinární češtiny, která je pro popis reality potřeba, ale do nedávna ještě moc neexistovala.

I třeba již zmíněný pinkwashing není v češtině zase taková novinka. Po krátkém pogooglení zjistíte, že se tématu věnovala média už před několika lety, ale Český národní korpus, nástroj pro zaznamenávání používaného jazyka, má ve své databázi jen 3 výskyty.

Na druhou stranu tu ale máme i nově budovaný (a stále drasticky nedobudovaný) Akademický slovník současné češtiny. Jsou v něm zatím jen slova od A po E, ale nějaký obrázek si udělat můžeme. Co třeba bisexuál? Aha, takže „člověk se sexuální a citovou náklonností k oběma pohlavím,“ to by šlo. Uvedené příklady jsoou ovšem komická klišé: „Celý život tajil, že je bisexuál“ nebo „Uvědomil si, že není bisexuál, ale gay“.

Zdroj: Dictionary.com, Praguepride.com

Populární
články

Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý
Vztahy s otcem nejsou po coming outu ideální
LIDÉ

„O tom, že jsem gay, mám podle mámy raději mlčet. Podle táty je moje orientace nepřirozená,“ popisuje mladík svůj coming out

Autor: Redakce
Trápí-li vás dlouhodobě neobvyklý zápach moči, rozhodně nic nepodceňujte a okamžitě zajděte k lékaři
TĚLO & MYSL

Neobvyklý zápach moči: Co může znamenat a proč byste jej neměli brát na lehkou váhu?

Autor: Redakce
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Mužská ruka může být netušeným zdrojem informací
TĚLO & MYSL

Velikost penisu opravdu souvisí s velikostí ruky. A nejen to, výzkumy ukazují, co vše ruka prozradí o mužské povaze a chování

Autor: Mirka Dobešová
Skořice může být v určitých případech skrytým pokladem, který má skoro každý po ruce
TĚLO & MYSL

Koření, které dokáže tlumit bolest mnohem účinněji než ibuprofen. Máme ho doma téměř všichni

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop