„Homouši, zalezte a už se neprojevujte!“ Reakce na coming out Jankta ukazují propast mezi názory
Komentář
Zdroj: JAKUB JANKTO / SE SVOLENÍM
<Path>

„Homouši, zalezte a už se neprojevujte!“ Reakce na coming out Jankta ukazují propast mezi názory

Coming out Jakuba Jankta byl jako živá voda na mlýn odsudků části české společnosti vůči LGBT menšině, především vůči gayům. V diskusích pod našimi předchozími články k tématu se objevila řada tvrzení, kterými názoroví protivníci respektu a tolerance vysvětlují, proč jsou proti. Často jde přitom ale o nepochopení.
Albert Prokop Albert Prokop Autor
3. 3. 2023

Kdyby těch pár desítek tisíc nenávistných reakcí lidí, kteří se realizují v urážkách Jankta nebo homosexuálů obecně, mělo znamenat většinový názor, bylo by to s touto zemí špatně. Naštěstí jde jen o menšinu, což dokazují výzkumy o tom, jak česká společnost přijímá manželství pro všechny.

Přesto jsem si dovolil část komentářů pod našimi články přečíst a na některé reagovat.

Mnoho lidí stále neví, co je to homofobie

Tak předně někteří nepochopili jednu základní věc: prý je svoboda slova a může se říkat, co chce. To ale neplatí automaticky o všem. Řadu věcí je trestné říkat (nemůžete například vychvalovat genocidu Židů), protože je to pro společnost nebezpečné.

Některé věci můžete zase tvrdit téměř beztrestně, ale v moderní společnosti, je to hanba. A zdaleka to není jen názor těch, které někteří nazývají posměšně progresivisty či „libtardy“.

Hanebná je podle mě, a zdaleka nejen podle mě, třeba ona homofobie, které se všichni dotyční, jež bychom mohli shrnout do množiny „nic proti nim nemám, ale…“, dopouštějí v obrovském množství.

„Homofobie představuje obavu z homosexuality a homosexuálně orientovaných osob, která může vést k pocitům odporu, nepřátelství až nenávisti a může být základem pro odmítající, zesměšňující či ubližující chování vůči neheterosexuálním lidem,“ tvrdí se ve vládním materiálu. Podle této definice pod ni spadá opravdu velká řada komentářů z posledních týdnů ohledně Jankta, Vízka a podobně.

Nemusí se vám líbit pohled na líbající se chlapy

„Mně se stejně jako Vízkovi hnusí dva hošani, co si dávají hudlana,“ zaznělo v diskusi pod jedním z našich článků o tématu.

Určitě je v jistém slova smyslu v pořádku si stejně jako Vízek s podle mě dinosauřími názory myslet, že pohled na dva líbající se pány se někomu nelíbí, až hnusí. Tohle právo nikdo nikomu neupírá.

Zároveň ale není úplně běžné pronášet taková dehonestující slova do médií, zvlášť když jste veřejně známá osobnost. Už proto, že to je, a jsme zpátky u toho, homofobie. Ať se to někomu líbí, nebo ne, je to tak. Stejně jako jeho výroky, že gayové nepasují do přírody. Nebo nepatří, jak řekl při jiné příležitosti.

Těžko se to asi bude vysvětlovat někomu, kdo na Vízkových vyjádřeních nespatřuje nic špatného. Pokud jste příslušník heterosexuální většiny, nemáte prožitek jako my, nevnímáte, jak je to nepříjemné se tohle o sobě dočítat. A to přesto, že nejsme gauneři, nikomu jsme nic neudělali, jen jsme se dopustili tak hrozného „zločinu“, že jsme se narodili a že chceme žít stejně (téměř) jako všichni ostatní. Bez masek a přetvářky.

Výroky jako ty Vízkovy se ponižuje určitá sorta lidí. To bylo vždy nebezpečné. Dřív to byli právě Židé, kdo byl na talíři, dnes jsou to homosexuálové, příště to mohou být bezvlasí, obézní a podobně.

Vztahy většiny a menšin jsou vždycky složité, ale ať se na mě nikdo nezlobí: mluvit o nás takhle a pak se divit, že to někoho pohorší, poníží, urazí, to mi přijde zvláštní.

<Path> Nedotýkat se! Objetí, držení za ruku či kolem ramen bylo dříve pro muže běžné, dnes je tabu. Proč se muži bojí vyjádřit si náklonnost?Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov, babycenter.com, huffpost.com, gq.com, goodmenproject.com, uplift.love

Nenarodili jsme se, abychom nenáviděli

Předpokládám, že osudem nikoho z nás nebylo narodit se jen proto, abychom těm druhým škodili a podráželi jim nohy. Jen proto, že můžeme. A nevěřím, že jsme všichni bezcitní. Že si nedokážeme představit, že i když se nás něco zrovna konkrétně netýká, že se neumíme vžít do situace těch druhých a představit si, jak jim asi je, když je část společnosti ostrakizuje, mluví o nich s despektem jako o obtížném hmyzu.

Výmluvy typu, že jsme ukřičená menšina a že chceme pomalu větší práva než většina (to jsme nikdy nechtěli), neobstojí.

Nevěřím tomu, že kdybych si s diskutujícími pod svými články sedl na kafe nebo na pivo, že by mi do očí opakovali, že jsem nechutný, proti přírodě atakdále. Za tohle hrubnutí a dehumanizaci skupin lidí z velké části mohou sociální sítě a domnělá anonymita na nich. A z toho vycházející „odvaha“.

Sám vím o mnoha případech, kdy osobní příklad gayů a lesbiček změnil chování i myšlení řady lidí, kteří o nás předtím hlásali dost nepěkné věci.

Taky nevěřím, že kdyby ti proti nám měli synka nebo dcerku jiné orientace, že by to z nich opravdu vymlátili, jak ti největší hrdinové píší v komentářích. I tihle lidé jsou z větší části milující rodiče a na sto procent by se řada z nich snažila pochopit svět, do kterého vstupují jejich děcka. Ano, v devadesátkách jsme měli spousty smutných případů o tom, jak otec vyhodil patnáctiletého kluka z domova, protože „buzeranta v baráku nechce“, ale od toho jsme se přece jenom už posunuli.

<Path> „Nejsem nejlepší přítel žen, módní guru ani umělec. Se soucitem posílám lidi k šípku,“ kritizuje i pozitivní stereotypy mladý gayZdroj: Anonymní respondent, redakce

„Nepředvádějte se venku“. Díky, ale ne

Častým argumentem je, že kdybychom byli zalezlí a dělali si něco doma, prostě kdybychom se nijak neprojevovali ve společnosti, že by to bylo ideální. Opět by přitom stačilo vžít se do nás.

Nikdo tu nechce obcovat na náměstí. A momentálně nejde ani o průvody a mávání duhovou vlajkou. Ale stačí se zamyslet, jak by heterosexuálnímu klukovi asi tak bylo, kdyby nemohl vzít na fesťáku svou holku kolem pasu, políbit ji, chytit ji za ruku nebo udělat jiné gesto, které dává najevo, že dvojice patří k sobě, že se má ráda. Nebo kdyby se takový chlapec musel stále ohlížet, jestli kolem není někdo, kdo by mu za to mohl rozbít hubu.

Taková žádost, abychom se projevovali jen v soukromí, mi připadá jako pozůstatek socialistického myšlení „co se mi nelíbí, to schovám“. Komunisté takto prakticky před zraky veřejnosti skrývali tělesně a duševně handicapované.

Navíc už se má za prokázané, že podobné tlaky části společnosti, u menšiny vyvolávají psychické problémy. Jsme tlačeni k tomu se pomalu stydět za to, jak jsme se narodili. A to je prostě špatně.

Tipy redakce

Jankto se nepředváděl

Velká kritika stále zaznívá vůči Jakubu Janktovi, objevuje se třeba, že se „předvádí“, a výtky jsou i vůči tomu, že pro někoho je dnes pomalu hrdina.

Jenže on jím opravdu je.

Nechtěl už dál nic předstírat, chtěl být svobodný a ne dál zahrávat do autu dotazy na holky. Kdo není na kluky, nedokáže si představit ty tlaky okolí, to skrývání, lži a stud za ně, to vnitřní trápení.

V homofobním fotbalovém prostředí to chtělo obrovskou odvahu. A hlavně to ukáže mladším klukům stejné orientace, že postupem času bude možné přestat se skrývat a neposlouchat dál od rána do večera protihomosexuální narážky, které je zraňují.

Závěr

Naprosto chápu, že některým lidem, ať už s ohledem na jejich věk, výchovu, rozhled, vzdělání, náboženské předsudky a podobně, nejsou homosexuálové sympatičtí. Nikdo vás nikdy nedonutí mít nás rádi. Ani my vás nemusíme mít rádi. Tak to prostě je.

Ale nikdo od nás nemůže čekat, že když se do nás pustí na ultimátní homofobní úrovni, která do 21. století prostě nepatří, že budeme mlčet a nebudeme se bránit. Nebo že si někdo z nás nechá líbit výroky Ladislava Vízka. Právo na názor je jedna věc, právo na bytí bez ponižování a dehuminazce je věc druhá. A to druhé právo má v takovém případě jednoznačně přednost.

Zdroj: JSME FÉR, LUI, HATEFREE, VLÁDA, QUEERGEOGRAPHY

Populární
články

„Tak malé dítě si naštěstí neuvědomuje, s jakou diagnózou se narodilo a co je to za průšvih,“ říká Nikol, která si prošla peklem
TĚLO & MYSL

„Tak malé dítě si naštěstí neuvědomuje, s jakou diagnózou se narodilo a co je to za průšvih,“ říká Nikol, která si prošla peklem

Autor: Irena Piloušková
Kevin Appl Drábek s šerpami za umístění v mezinárodní soutěži
AKTUALITY

Nejkrásnějším mužem planety je Čech. „Život je potřeba si pořádně užít,“ říká Kevin Appl Drábek, vítěz Mister Master Planet Universe

Autor: Martin Lyko
Claude Lhotecký se se svou partnerkou Rachel dostal až do finále
LIDÉ

Finalista televizní show Love Island Claude Lhotecký prozradil svou motivaci k podání přihlášky do soutěže. Mají s Rachel Karnížovou otevřený vztah?

Autor: Rozálie Růžičková
Rusko omezuje práva LGBT+ lidí dlouhodobě
AKTUALITY

Šikana bez přetvářky. Rusko zakázalo „mezinárodní LGBT hnutí“, je to podle něj extremistická organizace

Autor: Martin Lyko
I muži mají rádi květiny. Kytku ale darujte jen tehdy, pokud ji má dotyčný kam dát a nebude ji muset nosit s sebou
LIDÉ

10 věcí, o kterých nemluvit na prvním rande. Mít psa je to druhé nejhorší

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Filip s Karlem spolu bydlí v nejvyšším patře bytového domu Luka Living
LIDÉ

Podívejte se do luxusního pražského bytu Filipa a Karla. V reálném životě by se prý nepotkali, k lásce jim pomohla aplikace

Autor: Bohdana Rambousková
Fetiš na chodidla je častý a možná taky úplně normální
HOT!

Fenomén foot fetiš: O nožkách prý snil 1 člověk ze 7. Co přesně tahle sexuální úchylka znamená a proč ji má tolik lidí?

Autor: Martin Lyko
Filip a Karel
LIDÉ

Filip Jankovič a Karel Šlajchrt: „Přestaňte si vybírat partnery povrchním způsobem a teprve poté najdete lásku“

Autor: Jan Witek Witek
A nebojí se být také sexy. Ukázat toho umí i víc, než odhalují díry v roztrhaném tílku
AKTUALITY

Troye Sivan přijede poprvé do Česka. Popová hudební hvězda a gay ikona vystoupí v červnu v Praze

Autor: Martin Lyko

E-Shop