
Homofobní střelba v Berlíně: Neznámý pachatel útočil na Gay Muzeum
Neznámý útočník střílel na Gay Muzeum (Schwules Museum) v berlínské čtvrti Tiergarten. O útoku informovala v úterý sama instituce. Stopy útoku objevili její zaměstnanci. Zjistili celkem šest míst po střelbě, kterou někdo mířili přímo na budovu a vstup muzea. Kulky poškodily dvě okna, světelný nápis nad vchodem a také umělecké dílo, které bylo v rámci právě probíhající výstavy umístěno před budovou.
Homofobní útok
Kdo za útokem stojí, není jasné. Zatím se ani nepodařilo zjistit, jakou útočník použil zbraň, na místě činu se totiž nenašly žádné projektily. Představenstvo muzea předpokládá, že byl útok na instituci cílený. Muzeum už podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. Dle vyjádření instituce berlínská policie místo ohledala a zajistila důkazy. Přesná výše škod zatím není známá.
Není to první násilný útok, který instituce zaznamenala. V dubnu roku 2020 neznámý vandal rozbil okna muzea kamením. Pachatele se tehdy nepodařilo odhalit. O čtyři roky dříve muzeum dokonce už jednou čelilo střelbě. Útočník tehdy 6 kulkami zničil jedno z oken budovy.
Solidarita od křesťanských demokratů
Na informace o útoku už reagovala řada německých politiků a političek. Vyjádřili nejen znechucení nad činem, ale volají také po lepší ochraně před nenávistným násilím. Slova solidarity zaznívají mimo jiné od členů CDU, německé Křesťanskodemokratické unie.
Berlínský generální tajemník CDU Stefan Everst napsal na Twitteru: „Gay Muzeum je více než kulturní instituce. Je to statement a maják rozmanitosti našeho města. Berlín je hlavní město tolerance – nenávistné násilí ale netolerujeme! Plně soucítím s týmem muzea.“
Jiný člen strany CDU a člen Spolkového sněmu Jan-Marco Luczak požaduje přímo změnu ústavy, která by podobným útokům zabránila. Na Twitteru napsal, že „je potřeba jasného signálu v #Art3GG (článek 3 základního zákona – německá obdoba ústavy, pozn. red.), že tady můžou všichni svobodně žít&milovat“.
Zmíněný článek obsahuje základní vymezení vůči diskriminaci. Sexuální orientace nebo genderová identita v něm ale jsou zmíněny. „Nikdo nesmí být na základě svého pohlaví, původu, své rasy, svého jazyka, své domoviny a svého místa narození, své víry, svého náboženského nebo politického vyznání zvýhodňován nebo znevýhodňován. Nikdo nesmí být znevýhodňován na základě svého postižení.“