Proč nám Jankto cpal, že je gay: Reakce na vyznání Jakuba dokázaly, že v Česku je stále ještě primitivní středověk
Komentář
Zdroj: Jakub Jankto / se svolením
<Path>

Proč nám Jankto cpal, že je gay: Reakce na vyznání Jakuba dokázaly, že v Česku je stále ještě primitivní středověk

Jednou určitě nastane doba, kdy podobný coming out, jaký nedávno ukázal prvoligový fotbalista Jakub Jankto, čtenáři vezmou jen jako všední informaci a půjdou k další zprávě. Neuvěřitelně nenávistné reakce ale dokazují, že jsme v této malé české kotlině ještě názorově sto let za opicemi.
Albert Prokop Albert Prokop Autor
28. 2. 2023

JAKUB JANKTO: JSEM GAY A CHCI ŽÍT BEZ PŘEDSUDKŮ

„Jako všichni ostatní mám své silné stránky, mám své slabiny. Mám rodinu, mám přátele. Mám práci, kterou dělám nejlépe, jak to jen umím. Už mnoho let, se vší vážností, profesionálně a s vášní. Jako všichni ostatní chci i já svobodně žít svůj život. Bez strachu, bez předsudků, bez násilí. Ale s láskou. Jsem homosexuál a už se nechci déle skrývat,“ uvedl fotbalista Jakub Jankto ve videu, které sdílel na sociálních sítích, například na Twitteru nebo na Instagramu. Náš web LUI informoval zde.

I když se samozřejmě objevila celá řada podporujících reakcí, přišlo i obrovské množství těch nechápajících, někdy až nenávistných.

PROČ NÁM TO CPE?

„Proč nám to proboha cpe? Co je nám potom? Koho to zajímá? A pak se homosexuálové diví, že je lidé tak nenávidí,“ zní jedna z až příliš opakujících se reakcí na Kubovo vyoutování. Je v různých obměnách, ale základ je podobný.

Jankto nikomu samozřejmě nic necpal, na svých sociálních sítích informoval své sledující. Nemůže za to, že to přebrala veškerá média v zemi. A proč měl potřebu vylézt se svou sexualitou na veřejnost? Těžko říci, ale dokážu si přestavit, že v pro gaye tak toxickém prostředí, jako je to fotbalové (to české obzvlášť, což dokládá i fakt, jak drtivá většina klubů ke kroku Jankta mlčí), to má svůj důvod.

Je u nás pionýrem, samozřejmě ne zdaleka jediným skutečným homosexuálem mezi fotbalovými hráči. Je jich docela dost. A možná svým vyjádřením dodá ostatním odvahu. Možná během procesu sebepřijímání, který i v dnešní době musel být pro fotbalistu naprosto pekelný, dělal spoustu chyb a děsí ho, že by je museli opakovat ostatní. Vyšlapává jim cestičku.

Pokud mě nezajímá, že je Jankto gay, kliknu na jiný odkaz, nekomentuju dál. Pokud ovšem nejsem učebnicový homofob, který na to reaguje jako na první signální. Prostě jako někdo, kdo má potřebu se co nejvíc pohoršit vůči skupině, kterou z duše nenávidí.

A nenávist ke gayům nepramení z jejich chování. Že se někde objevují průvody nebo projevy ohledně práv, která jsou stále nedostatečná, v nikom homofobii nevyvolá. Tu buď člověk v sobě má, nebo nemá. Gayové za ni nikomu nemohou.

<Path> Maďarské trans komunitě svítá naděje: tamější soud rozhodl, že zákaz úřední změny pohlaví je protiústavníZdroj:

VE SPRŠE UŽ JEN SÁM?

K těm nejapným reakcím patří i řečičky o tom, že od nynějška se bude Jakub sprchovat sám, jako by snad jeho kolegové z kabiny byli primitivové nebo jako by snad on po nich někdy slintal. Představa, že každý gay je udělaný z jakéhokoli chlapa, kterého potká, je fakt úplně mimo. Jako sportovec se s dalšími sprchuje celý život a nic sexuálního v tom určitě není. Polovina návštěvníků sprch v posilovnách mohou být gayové nebo bi a nikdy se nikomu nic nestalo.

Další nelogický druh reakce byl tento: „Tak já se tedy přiznávám, že jsem hetero.“ Jako by snad bylo něco nepřirozeného, jako by se snad někdo za to musel stydět, jako by heterosexuálovi hrozilo ponížení, zesměšnění, napadení jen kvůli jeho orientaci. Řeči o tom, že už to tak pomalu je, že je příliš módní být gay, jsou zcestné a vypovídají spíš víc o člověku, který tohle tvrdí, než o společnosti samotné.

HOMOFOBŮM CHYBÍ STUD, NE JAKUBOVI

O té vypovídá spíš to, kolik desítek tisíc lidí zaneřádilo veřejný prostor naprosto odsouzeníhodnými reakcemi. Jak se vůbec nestydíme veřejně, ne pod falešnými profily, pod těmi reálnými, tvrdit něco nechutného.

Napsal by si snad někdo z nás na zeď, že místo toaletního papíru používá vlastní prsty, které pak rádi oblízne? Určitě ne, ale podobně nechutné útoky vůči homosexualitě nám přijdou stále přirozené, že se nad nimi ani nepozastavíme. A to píšu nejen o těch, které je píšou, ale i o nás, gayích, které je čteme, ale protože jsou tak běžné, už nás nešokují a neřešíme je.

Neříkám, že by měl někdo někoho zavírat za hejty, pokud už nejsou společensky nebezpečné (vyzývání k násilí či likvidaci), ale fascinuje mě, jak málo se stydí viníci přiznat, jak černé mají duše. Kolik nenávisti v sobě pěstují.

Mohou za to politici, že jsme zhrubli? Určitě. Větší rozmach sociálních sítí? Stoprocentně. Každý jsme ale zodpovědný především sám za sebe. Snad za pár let bude i těm lidem s podobně nechutnými myšlenkami samotným hanba přiznávat se k nim veřejně. To by pak znamenalo, že jsme se jako společnost posunuli a že už nejsme na myšlenkové úrovni raného středověku, nebo dokonce prvobytně pospolné společnosti.

Je fascinující, že dosud musíme vést neuvěřitelné debaty týkající se homosexuality, toho, že to opravdu není zvěrstvo, nemoc, proti přírodě, nic nechutného. Člověk by čekal, že od toho jsme už dál.

Ale chyba lávky, homofobové se v tomto kruhu motají dále a jako by byli čím dál radikálnější. Stejně jako třeba v šílených tvrzeních o „biologicko-evoluční poruše“, což jsou schopni rozebírat v dlouhých statích, které nemálo připomínají rétoriku nacistických lékařů. Vůbec nejsou schopni vidět za dvěma muži lásku, city, souznění, nic emočního. Jen klády, sperma, anál a s tím spojené pro ně nepříjemné pocity.

Tipy redakce

JEDNOU BUDE LÍP

Když se vrátím k Janktovi: je moc dobře, že tohle téma svým coming outem otevřel. Společenská debata je potřebná, i když strašně bolí, hlavně vlivem sociálních sítí a jejích nelítostných homofobních uživatelů, kteří by své hnusy gay přátelům do očí většinou určitě neřekli.

Po bouři se navíc opět trochu pročistil vzduch, i když lehká pachuť a trpkost zůstávají.

Musím ale říci, že mě vlastně potěšily i následné reakce na dost tvrdé homofobní výpady Ladislava Vízka (psal web eXtra.cz, informovali jsme zde), který se nebojí nazvat Jankta buzerantem, je znechucený polibkem dvou kluků a dělá se mu zle z představy, že by je spolu viděl tančit.

Samozřejmě se objevily i komentáře, které ho bránily. Ale k mému potěšení mnohem víc než kdy dřív jsem hlavně viděl ty, které to odmítaly s tím, že homofobie není názor. A přesně o tom to je. Není a nemůže být. A nesmí se akceptovat jako možný prvek diskuse.

Jednou se posuneme. Jak upozorňuje iniciativa Jsme fér, i podpora stejnopohlavních svazků ve společnosti postupně stoupá.

Jednou tedy i podobná prohlášení jako to Janktovo budou jen čistě informativní a už prakticky zbytečná. Bude to na úrovni hlášení počasí. Suchá informace bez emociálního dopadu na posluchače. Ta doba tu ale ještě bohužel zdaleka není…

Zdroj: INSTAGRAM, EXTRA.CZ, LUI, JSME FÉR

Populární
články

Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen
AKTUALITY

Zdravý rozum zvítězil: Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen

Autor: Albert Prokop
Někteří gayové skutečně touží po tom, aby byli hetero
LIDÉ

„Rozhodl jsem se, že budu hetero,“ tvrdí gay, podle nějž je jeho orientace prokletí, které mu znemožňuje žít tak, jak chce

Autor: Mirka Dobešová
The Ugly Duchess
AKTUALITY

Renesanční dílo „Ošklivá vévodkyně“ vůbec nezachycuje ženu. Odborníci míní, že na obraze visícím v Národní galerii je muž-transvestita

Autor: Mirka Dobešová
Dodnes trpí tím, že v krásných šatech prý stále vypadá jen jako chlap v sukni
LIDÉ

„Závidím všem ženám. Své kamarádky nenávidím,“ přiznává žena, která cítí, že ji na cestě za vysněným vzhledem limitují lékaři

Autor: Irena Piloušková
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce
Living 2023

Zámek v Osečanech Matěje Stropnického a Daniela Krejčíka se postupně proměňuje v netradiční bydlení. S LUI můžete nahlédnout dovnitř

Autor: Jan Witek Witek
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková

E-Shop