Učebnicový homofob Láďa Vízek: hnusí se mu tanec i polibky mužů, gayové podle něj nepatří do přírody a Jankto je buzerant!
Komentář
Zdroj: JAKUB JANKTO / SE SVOLENÍM
<Path>

Učebnicový homofob Láďa Vízek: hnusí se mu tanec i polibky mužů, gayové podle něj nepatří do přírody a Jankto je buzerant!

Nedávný coming out fotbalisty Jakuba Jankta vyvolal hodně překvapivou reakci jeho staršího kolegy. Fotbalová legenda Ladislav Vízek prohlásila, že homosexualita nepatří do přírody. Liberální Twitter měl náběh na infarkt, to nejhorší ale přišlo až teď. Jankta dokonce označil za buzeranta.
Albert Prokop Albert Prokop Autor
23. 2. 2023

JAKUB JANKTO SE VYOUTOVAL

„Jako všichni mám své silné stránky a mám slabé stránky. Mám rodinu, mám přátele. Mám práci, kterou roky dělám, jak nejlíp umím. Se vší vážností, profesionálně a s vášní. Jako všichni ostatní chci taky žít svůj život svobodně. Beze strachu. Bez předsudků, bez násilí. S láskou. Jsem gay. A už se nechci schovávat,“ řekl Jakub Jankto na svém Instagramu anglicky ve videu (psali jsme zde).

Pak se na to konto objevil článek ve Sportu, v němž slavný fotbalový internacionál Ladislav Vízek překvapivě pěl na Jakubovu odvahu ódy Překvapivě s ohledem na jeho věk (68 let), u něhož tak nějak automaticky víc předpokládáme nepochopení  i když o 16 let starší Jiří Krampol je se svými pokrokovými názory důkazem, že to jde i jinak).

„Jakub Jankto promluvil o své sexuální orientaci. Je homosexuál. Ale taky velkej frajer. Vůbec si nedovedu představit, jak těžký musí být podělit se s vysoce intimní záležitostí s širokou veřejností. Je za tím jistě obrovský kus odvahy. Kubo, udělal jsi velké prohlášení, držím ti pěsti. Ať se v tvém životě dějí jen samé dobré věci,“ stálo v něm mimo jiné.

LADISLAV VÍZEK: HOMOSEXUALITA NEPATŘÍ DO PŘÍRODY

O to větší překvapení bylo, když ten samý člověk 17. února 2023 ve večerních Událostech, komentářích České televize pronesl dnes už „památnou“ větu: „Je to takový nesportovní téma. Když se řekne homosexuál, tak opravdu si někdo představí zženštilýho a tohleto... do přírody to prostě nějak nepasuje,“ prohlásil po telefonu.

Dozvěděli jsme se také, že to je celé smutný příběh a že Jankto měl všechno dál tajit.

Do kritiky Vízka se hned ve studiu pustil editor Deníku N Filip Titlbach, který se otevřeně hlásí ke queer komunitě.

„Není to tak, že by Jankto nepatřil do fotbalu se svým celým příběhem. Z mého pohledu je to tak, že pan Vízek vůbec nepatří do civilizované debaty. Pokud se máme v České televizi bavit naprosto explicitně homofobními věcmi typu, že něco takového nepatří do přírody, pak se divím, že se pan Vízek okamžitě hluboce neomluvil všem queer lidem v Česku. Že si nesundal mikrofon a neodtáhl pryč. Tohle do české společnosti nepatří,“ rozohnil se spravedlivě. A za mě naprosto oprávněně.

DALŠÍ ŤAFKA

Myslíte si, že se poté Ladislav Vízek hluboce zastyděl a lidově řečeno zalezl? Ani omylem. O pár dní později řekl v pořadu 168 hodin další nechutnou větu: „Radši bych o tom nevěděl, v naší době taky byli a taky o nich nevím.“

Zkrátka a dobře: „Schovávejte se a neotravujte mě svou existencí.“

Korunu všemu ale exfotbalista nasadil až ve dvou článcích eXtra.cz. V tom prvním jsme se konečně dočkali odhalení toho, jak to bylo s původně vstřícným názorem na Jankta.

„Jen se mě jednou zeptali v novinách, napsal jsem to poprvé přes jednoho novináře, on to napsal dobře, chtěli jsme Janktovi pomoct,“ řekl webu. Prostě: žurnalista mu poradil, co by bylo vhodné říct a v podstatě si to i sám napsal. Takže žádná změna názoru.

Vzápětí ukázal absolutní nevědomost, když mu redaktor naznačil, že do přírody to patří (viz univerzitní WikiSkripta), je to její součástí a homosexualita je vrozená.

Tipy redakce

„Myslíte? To je zajímavý. A myslíte, že se s tím roděj? To mi říkal Háša (Ivan Hašek). A to mi v jedné redakci řekli, že moc ne,“ ukázal své znalosti Vízek.

„Já jsem byl strašně neznalej. Myslel jsem si, že to je kvůli dětství. Háša mi říkal, že za to nemůžou. To je o to ještě bolestivější, že za to nemůžou a že tady budou. Já je nijak oslavovat nebudu, protože jsem z jiné generace,“ rozsekl to. Prostě říká: „Spletl jsem se, ale budu si stát za svým a litovat, že tu homosexuálové budou dál. Já je tu tak nechci…“

Jeho povídání je vůbec plné neuvěřitelných „hlodů“: sousedům musel vysvětlovat, že za gayi nestojí, rodina je jen muž, žena a dítě a k homosexuálům se mlčí a všichni se tváří solidárně. Nebo že Jankto z oznámení své orientace udělal tryznu.

VÍZEK: JE MI JEDNO, JAKÝ JE JANKTO BUZERANT

Jenže nejdrsnější jeho prohlášení teprve mělo přijít v druhém článku stejného bulvárního média.

Když už si člověk řekne, že svého prohlášení lituje, ještě to zhorší. „Něco jsem řekl, vím, že to bylo blbý, vzal bych to tisíckrát zpátky. Mně je to úplně jedno, ať si je buzerant, jakej chce.,“ sdělil bývalý hráč Dukly Praha. A to přitom přiznal, že ho takové oslovení samotného uráželo, když ho po něm pořvávali sparťanští fanoušci. O to je horší, že se nestydí takhle Jankta označovat.

Ale pozor, jeho slova teprve gradují. Vůbec nedokázal pochopit, proč ke coming outu došlo. Tak mu pisálek vysvětlil, že Jankto se takhle při příští večeři pro celé mužstvo a jeho drahé polovičky nebude muset vymlouvat, že pořád nemá holku. A že tam poprvé bude moci vzít svého kluka.

<Path> „Otec byl přesvědčen, že když jsem gay, automaticky umřu na AIDS,“ popisuje svůj těžký coming out muž, jehož rodina zprvu zavrhlaZdroj: Redakce

„No a to myslíte, že je dobře? Já viděl jednou v autobuse, jak se dva pusinkujou. A můžu vám říct, že na to je hrozný pohled. Tohle lidi nepřekousnou. Když jsou nějak doma, prosím, ale když si ho má vzít na večírek a budou spolu tancovat – není to ujetý?“ ptal se Vízek.

Jak se mu tam vzaly tanečky, to vůbec netuším, asi zažíval jiné klubové večeře, ale ve vodopádu slov se zase neztratila ukázková homofobie.

„Jsem jiná generace. Nemyslím to tak, že by se měli schovávat. Akorát jsme o nich dřív opravdu nevěděli, tak je to pro mě nové. Kdybych nepotkal ty dva, co jsem viděl v autobuse, tak žádného takového neznám. Jsou to inteligentní lidi, kteří si žijou svůj život, nehrotí to jako ten Jankto,“ dodal nakonec.

Osobně chápu, že v 68 letech člověk nemusí být vyloženě proaktivní v otázce LGBTQ+, ale třicet tři let po revoluci být až tak nepoučený a vyloženě homofobní (sorry, pokud si myslíte opak, ale nic jiného to opravdu není), to prosím pěkně ne. Na Vízkova slova neexistuje jediná omluva. Žádné takové, že se vyjádřil nešťastně, že to myslel určitě jinak. Myslel to ještě hůř, jak je vidět výš.

Jak řekl Titlbach, tohle do společnosti vážně nepatří a dost razantní odsouzení takového člověka je zcela na místě.

Zdroj: INSTAGRAM, ISPORT, EXTRA, LUI, ČESKÁ TELEVIZE, TWITTER, WIKISKRIPTA

Populární
články

Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen
AKTUALITY

Zdravý rozum zvítězil: Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen

Autor: Albert Prokop
Někteří gayové skutečně touží po tom, aby byli hetero
LIDÉ

„Rozhodl jsem se, že budu hetero,“ tvrdí gay, podle nějž je jeho orientace prokletí, které mu znemožňuje žít tak, jak chce

Autor: Mirka Dobešová
The Ugly Duchess
AKTUALITY

Renesanční dílo „Ošklivá vévodkyně“ vůbec nezachycuje ženu. Odborníci míní, že na obraze visícím v Národní galerii je muž-transvestita

Autor: Mirka Dobešová
Dodnes trpí tím, že v krásných šatech prý stále vypadá jen jako chlap v sukni
LIDÉ

„Závidím všem ženám. Své kamarádky nenávidím,“ přiznává žena, která cítí, že ji na cestě za vysněným vzhledem limitují lékaři

Autor: Irena Piloušková
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce
Living 2023

Zámek v Osečanech Matěje Stropnického a Daniela Krejčíka se postupně proměňuje v netradiční bydlení. S LUI můžete nahlédnout dovnitř

Autor: Jan Witek Witek
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková

E-Shop