Učebnicový homofob Láďa Vízek: hnusí se mu tanec i polibky mužů, gayové podle něj nepatří do přírody a Jankto je buzerant!
Komentář
Zdroj: JAKUB JANKTO / SE SVOLENÍM
<Path>

Učebnicový homofob Láďa Vízek: hnusí se mu tanec i polibky mužů, gayové podle něj nepatří do přírody a Jankto je buzerant!

Nedávný coming out fotbalisty Jakuba Jankta vyvolal hodně překvapivou reakci jeho staršího kolegy. Fotbalová legenda Ladislav Vízek prohlásila, že homosexualita nepatří do přírody. Liberální Twitter měl náběh na infarkt, to nejhorší ale přišlo až teď. Jankta dokonce označil za buzeranta.
Albert Prokop Albert Prokop Autor
23. 2. 2023

JAKUB JANKTO SE VYOUTOVAL

„Jako všichni mám své silné stránky a mám slabé stránky. Mám rodinu, mám přátele. Mám práci, kterou roky dělám, jak nejlíp umím. Se vší vážností, profesionálně a s vášní. Jako všichni ostatní chci taky žít svůj život svobodně. Beze strachu. Bez předsudků, bez násilí. S láskou. Jsem gay. A už se nechci schovávat,“ řekl Jakub Jankto na svém Instagramu anglicky ve videu (psali jsme zde).

Pak se na to konto objevil článek ve Sportu, v němž slavný fotbalový internacionál Ladislav Vízek překvapivě pěl na Jakubovu odvahu ódy Překvapivě s ohledem na jeho věk (68 let), u něhož tak nějak automaticky víc předpokládáme nepochopení  i když o 16 let starší Jiří Krampol je se svými pokrokovými názory důkazem, že to jde i jinak).

„Jakub Jankto promluvil o své sexuální orientaci. Je homosexuál. Ale taky velkej frajer. Vůbec si nedovedu představit, jak těžký musí být podělit se s vysoce intimní záležitostí s širokou veřejností. Je za tím jistě obrovský kus odvahy. Kubo, udělal jsi velké prohlášení, držím ti pěsti. Ať se v tvém životě dějí jen samé dobré věci,“ stálo v něm mimo jiné.

LADISLAV VÍZEK: HOMOSEXUALITA NEPATŘÍ DO PŘÍRODY

O to větší překvapení bylo, když ten samý člověk 17. února 2023 ve večerních Událostech, komentářích České televize pronesl dnes už „památnou“ větu: „Je to takový nesportovní téma. Když se řekne homosexuál, tak opravdu si někdo představí zženštilýho a tohleto... do přírody to prostě nějak nepasuje,“ prohlásil po telefonu.

Dozvěděli jsme se také, že to je celé smutný příběh a že Jankto měl všechno dál tajit.

Do kritiky Vízka se hned ve studiu pustil editor Deníku N Filip Titlbach, který se otevřeně hlásí ke queer komunitě.

„Není to tak, že by Jankto nepatřil do fotbalu se svým celým příběhem. Z mého pohledu je to tak, že pan Vízek vůbec nepatří do civilizované debaty. Pokud se máme v České televizi bavit naprosto explicitně homofobními věcmi typu, že něco takového nepatří do přírody, pak se divím, že se pan Vízek okamžitě hluboce neomluvil všem queer lidem v Česku. Že si nesundal mikrofon a neodtáhl pryč. Tohle do české společnosti nepatří,“ rozohnil se spravedlivě. A za mě naprosto oprávněně.

DALŠÍ ŤAFKA

Myslíte si, že se poté Ladislav Vízek hluboce zastyděl a lidově řečeno zalezl? Ani omylem. O pár dní později řekl v pořadu 168 hodin další nechutnou větu: „Radši bych o tom nevěděl, v naší době taky byli a taky o nich nevím.“

Zkrátka a dobře: „Schovávejte se a neotravujte mě svou existencí.“

Korunu všemu ale exfotbalista nasadil až ve dvou článcích eXtra.cz. V tom prvním jsme se konečně dočkali odhalení toho, jak to bylo s původně vstřícným názorem na Jankta.

„Jen se mě jednou zeptali v novinách, napsal jsem to poprvé přes jednoho novináře, on to napsal dobře, chtěli jsme Janktovi pomoct,“ řekl webu. Prostě: žurnalista mu poradil, co by bylo vhodné říct a v podstatě si to i sám napsal. Takže žádná změna názoru.

Vzápětí ukázal absolutní nevědomost, když mu redaktor naznačil, že do přírody to patří (viz univerzitní WikiSkripta), je to její součástí a homosexualita je vrozená.

Tipy redakce

„Myslíte? To je zajímavý. A myslíte, že se s tím roděj? To mi říkal Háša (Ivan Hašek). A to mi v jedné redakci řekli, že moc ne,“ ukázal své znalosti Vízek.

„Já jsem byl strašně neznalej. Myslel jsem si, že to je kvůli dětství. Háša mi říkal, že za to nemůžou. To je o to ještě bolestivější, že za to nemůžou a že tady budou. Já je nijak oslavovat nebudu, protože jsem z jiné generace,“ rozsekl to. Prostě říká: „Spletl jsem se, ale budu si stát za svým a litovat, že tu homosexuálové budou dál. Já je tu tak nechci…“

Jeho povídání je vůbec plné neuvěřitelných „hlodů“: sousedům musel vysvětlovat, že za gayi nestojí, rodina je jen muž, žena a dítě a k homosexuálům se mlčí a všichni se tváří solidárně. Nebo že Jankto z oznámení své orientace udělal tryznu.

VÍZEK: JE MI JEDNO, JAKÝ JE JANKTO BUZERANT

Jenže nejdrsnější jeho prohlášení teprve mělo přijít v druhém článku stejného bulvárního média.

Když už si člověk řekne, že svého prohlášení lituje, ještě to zhorší. „Něco jsem řekl, vím, že to bylo blbý, vzal bych to tisíckrát zpátky. Mně je to úplně jedno, ať si je buzerant, jakej chce.,“ sdělil bývalý hráč Dukly Praha. A to přitom přiznal, že ho takové oslovení samotného uráželo, když ho po něm pořvávali sparťanští fanoušci. O to je horší, že se nestydí takhle Jankta označovat.

Ale pozor, jeho slova teprve gradují. Vůbec nedokázal pochopit, proč ke coming outu došlo. Tak mu pisálek vysvětlil, že Jankto se takhle při příští večeři pro celé mužstvo a jeho drahé polovičky nebude muset vymlouvat, že pořád nemá holku. A že tam poprvé bude moci vzít svého kluka.

<Path> „Tak malé dítě si naštěstí neuvědomuje, s jakou diagnózou se narodilo a co je to za průšvih,“ říká Nikol, která si prošla peklemZdroj: Nikol Pavelčíková, redakce

„No a to myslíte, že je dobře? Já viděl jednou v autobuse, jak se dva pusinkujou. A můžu vám říct, že na to je hrozný pohled. Tohle lidi nepřekousnou. Když jsou nějak doma, prosím, ale když si ho má vzít na večírek a budou spolu tancovat – není to ujetý?“ ptal se Vízek.

Jak se mu tam vzaly tanečky, to vůbec netuším, asi zažíval jiné klubové večeře, ale ve vodopádu slov se zase neztratila ukázková homofobie.

„Jsem jiná generace. Nemyslím to tak, že by se měli schovávat. Akorát jsme o nich dřív opravdu nevěděli, tak je to pro mě nové. Kdybych nepotkal ty dva, co jsem viděl v autobuse, tak žádného takového neznám. Jsou to inteligentní lidi, kteří si žijou svůj život, nehrotí to jako ten Jankto,“ dodal nakonec.

Osobně chápu, že v 68 letech člověk nemusí být vyloženě proaktivní v otázce LGBTQ+, ale třicet tři let po revoluci být až tak nepoučený a vyloženě homofobní (sorry, pokud si myslíte opak, ale nic jiného to opravdu není), to prosím pěkně ne. Na Vízkova slova neexistuje jediná omluva. Žádné takové, že se vyjádřil nešťastně, že to myslel určitě jinak. Myslel to ještě hůř, jak je vidět výš.

Jak řekl Titlbach, tohle do společnosti vážně nepatří a dost razantní odsouzení takového člověka je zcela na místě.

Zdroj: INSTAGRAM, ISPORT, EXTRA, LUI, ČESKÁ TELEVIZE, TWITTER, WIKISKRIPTA

Populární
články

Pravda vyšla najevo až roky po rozvodu
LIDÉ

Rozhovor s otcem a dcerou: „Že má táta přítele, vím až od sedmnácti let. Mrzí mě, že si nemyslel, že bych ho podpořila,“ říká žena

Autor: Irena Piloušková
Tuto fotogrfii má Matějosvký v e-shopu. Lépe ukazuje vzor i skutečnou barvu povlečení
STYL

Z prémiové bavlny se nebude chtít vám ani milencům. Luxusní kvalitu textilu Matějovský potřebujete vyzkoušet na vlastní (holou) kůži

Autor: Martin Lyko
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
LIDÉ

Psycholog Jeroným Klimeš šokoval výroky o promiskuitě gayů, odborníci od něj dávají ruce pryč

Autor: Michal Černý
Kdo nevyhodil, jako když najde! Ne ovšem video kazety, nýbrž fashion z přelomu tisíciletí
Trendy & Styl 2024

Křiklavá smrt tichého luxusu: Vytáhněte poklady divokého mládí, rok 2024 je ve znamení eklektické nadsázky a retra z přelomu tisíciletí

Autor: Martin Lyko
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Muž si v monogamním vztahu připadá jako v řetězech
LIDÉ

„Jeden partner do konce života? Přítele miluju, ale děsí mě to!“ přiznává muž v otevřeném rozhovoru o monogamii

Autor: Irena Piloušková
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
Lounge bar vznikl pod taktovkou společnosti Dejsiprostor
KULTURA

Vedle nové lávky vzniká nový lounge bar. Díky venkovnímu posezení to bude v létě hit!

Autor: Rozálie Růžičková
Co se děje

Líbejte se, jak je libo! 18 typů polibků, s nimiž si můžete zpříjemnit velikonoční volno. Zkuste „polibek na Spidermana“ nebo „australský polibek“

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop