Česko chrání LGBT+ lidi hůř než Maďarsko a Slovensko, ukázala analýza. Chybí nám zákony. Nenávist zabila loni v Evropě nejvíc LGBT+ lidí za 10 let
News
Zdroj: Adobe Stock

Česko chrání LGBT+ lidi hůř než Maďarsko a Slovensko, ukázala analýza. Chybí nám zákony. Nenávist zabila loni v Evropě nejvíc LGBT+ lidí za 10 let

Až za Maďarskem a Slovenskem se Česká republika umístila ve výročním reportu ILGA Europe, který sleduje vývoj LGBT+ práv v Evropě. Analýza také ukázala, že rok 2022 byl pro LGBT+ osoby nejnásilnějším rokem za posledních 10 let. Může za to veřejná hate speech. Situace v Česku by se mohla zlepšit díky novému apelu lidskoprávních organizací.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
22. 2. 2023

Násilí proti LGBT+ lidem v Evropě se stupňuje. Loni jich kvůli nenávisti zemřelo nejvíce za deset let. Zjistila to analýza, kterou každý rok zpracovává ILGA Europe, nezávislá, nevládní a nezisková mezinárodní organizace, která spojuje více než 700 jiných LGBT+ neziskovek z 54 zemí Evropy a Střední Asie. Ve svém Annual Review informuje o právním, politickém a společenském vývoji v uvedeném regionu. Report sleduje pozitivní a negativní trendy ve vztahu k rovnoprávnosti LGBT+ lidí a lidským právům.

Stupňované násilí je výsledek systémové nenávisti. Týká se i „progresivních“ zemí

Skutečnost, že rok 2022 přinesl nejvíce násilí vůči LGBT+ lidem, není náhoda, ale výsledek dlouhodobého trendu. Brutální plánované vraždy stejně jako sebevraždy queer lidí má na svědomí rostoucí a rozšiřující se nenávistná rétorika od politiků, reprezentantů náboženských skupin, pravicových organizací a také od médií.

LGBT+ postavení analyzuje ILGA Europe už 12 let a za tu dobu zjistila, že je fenomén rostoucí queerfobní rétoriky a antipatie vůči LGBT+ lidem poháněn a následně zneužíván politickou mocí. Důsledkem je bezprecedentní nárust útoků na LGBT+ lidi s cílem je zabít nebo jinak ublížit. Teroristické útoky před LGBT+ bary v Norsku a na Slovensku jsou pomyslnou špičkou ledovce. Počet vražd a sebevražd totiž roste v celé Evropě, a to i v zemích, o nichž panuje přesvědčení, že LGBT+ lidi progresivně přijímají.

Nestačí reagovat, nenávisti je třeba bránit aktivně

„V ILGA Europe už roky říkáme, že nenávistná rétorika ve všech svých formách ústí ve skutečné fyzické násilí. Letos jsme viděli, že násilí je čím dál tím víc plánované a čím dál tím častěji má smrtelné následky. LGBT+ lidi v Evropě to zanechává s pocitem strachu. Viděli jsme důkaz, že nenávistná rétorika nejsou jen slova menšinových vůdců a rádoby-autokratů, ale skutečný problém s katastrofálními následky pro lidi a komunity,“ říká Evelyne Paradis, výkonná ředitelka ILGA Europe.

<Path> Celoevropský průzkum mapoval, ve které zemi EU žije nejvíce příslušníků/ic LGBT komunity. Kde tedy najdete „LGBT mekku“?Zdroj:

Ačkoliv soudy na rostoucí útoky reagují a v několika zemích stoupl počet trestů vůči jejich pachatelům, pouhé reakce na proběhlé útoky nestačí, apeluje Paradis: „V reagování na následky [nenávisti] se sice zlepšujeme, musíme se ale zaměřit na to, abychom nenávistnou rétoriku ve všech jejích formách zastavili. Spoustu evropských politiků reagovalo na vraždy LGBT+ zděšením, a přesto, že jasné vyjádření solidarity je potřeba vždy, nedotýká se to nijak základu problému, kterým je nárust v používání nenávisti vůči LGBT+ lidem pro získání politické moci. Naši lídři musí najít způsob jak proaktivně bojovat s nárustem nenávistné rétoriky, místo aby jen reagovali na její dopady.“

Česko je hluboko za půlkou

Právě díky absenci ochrany před nenávistnými projevy, ale nejen kvůli tomu, se Česká republika v Annual Review od ILGA Europe umístila až na 32. pozici (skóre 26 %) z 49 zemí. „Předběhlo“ ji dokonce i homofobní Maďarsko (30. pozice) nebo Slovensko (26. pozice). Ačkoliv se totiž Česko možná může považovat za přijímající, nebo minimálně tolerantní zemi, nemáme podle reportu žádné zákony, které by explicitně postihovaly násilí a nenávistnou rétoriku předsudečně motivovanou sexuální orientací, genderovou identitou nebo intersex tělesnou konstitucí.

Nejlepší politicko-právní situace je pro LGBT+ lidi na Maltě (1. pozice, skóre 93 %), v Dánsku (2., 74 %) a Belgii (3., 72 %). Naopak nejhůř je na tom ve sledovaném regionu Ázerbájdžán (49., 2 %), Turecko (48., 4 %) a Arménie (47., 8 %).  

Situaci LGBT+ lidí v Česku by dle ILGA Europe zlepšilo, kdyby se u nás zavedlo rovné manželství a legislativa také umožňovala stejnopohlavním párům adopci. Také je potřeba změnit právní nastavení úřední změny pohlaví tak, aby byla transparentní, založená na sebeurčení a neměla násilné požadavky, jako je nucená sterilizace/kastrace.

Blýská se na lepší časy?

Možná. Čeští zákonodární jsou totiž nově vystaveni dalšímu apelu, aby začali proti násilí a nenávisti ve své zemi něco dělat. Jde o iniciativu Společně proti nenávisti, která vznikla po homofobním teroristickém útoku před slovenským barem Tepláreň. Ta formou otevřeného dopisu, který podepsalo 23 organizací a už přes 23 000 lidí, požaduje 3 body, které zlepší právní situaci LGBT+ lidí u nás:

  1. Změnu trestního zákoníku tak, aby zajistil, že LGBT+ lidé jako jedna ze skupin ohrožených předsudečnou trestnou činností získají zcela totožnou ochranu jako ostatní skupiny již nyní trestním zákoníkem specificky chráněné.
  2. Urychlené schválení zákona o manželství pro všechny páry, který je předložen v Poslanecké sněmovně.
  3. Přijetí legislativy, která zastaví povinnost znemožnění reprodukční funkce (kastrace) trans lidí pro účely úřední změny pohlaví.
Nezůstalo ale jen u „prázdného“ dopisu. Pro otevření intenzivnější odborné a politické debaty proběhla také konference Společně proti nenávisti: zaostřeno na oběti předsudečného násilí, kterou uspořádaly některé z organizací zapojených do výzvy, jmenovitě Prague Pride, In IUSTITIA, Národní ústav duševního zdraví a Queer Geography. Konference se konala za podpory Ministerstva vnitra ČR a pod záštitou zmocněnkyně vlády pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové. O nutnosti okamžité legislativní úpravy pro vyrovnání ochrany LGBTQ+ lidí i lidí se zdravotním postižením před předsudečnou trestnou činností diskutovali mimo jiné ministr vnitra a 1. místopředseda vlády Vít Rakušan, Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž a policejní prezident Martin Vondrášek.
Zdroj: ILGA Europe, rainbow-europe.org, spolecneprotinenavisti.cz, Prague Pride

Populární
články

The Ugly Duchess
AKTUALITY

Renesanční dílo „Ošklivá vévodkyně“ vůbec nezachycuje ženu. Odborníci míní, že na obraze visícím v Národní galerii je muž-transvestita

Autor: Mirka Dobešová
Marek a Josef ze Středokluk
Living 2023

Marek a Josef se z Prahy neplánovaně přestěhovali na vesnici. Jak se jim bydlí v bývalém zájezdním hostinci?

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Requiem se odehrává během čarodějnických procesů. O oheň není ve filmu nouze
KULTURA

Krátkometrážní horor s Bellou Ramsey „trhá srdce na cucky“. Requiem si můžete pustit zdarma na YouTube, ale připravte si kapesníky

Autor: Martin Lyko
Dnes je přátelství mezi gayi a ženami úplně běžná věc bez postranních úmyslů
WELLBEING

Víte, kdo je fag hag? Z původní „zoufalky“ sloužící gayům jako krytí se stala žena, bez níž si řada gayů nedokáže svůj život představit

Autor: Mirka Dobešová
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Ošklivý krásnému nevěří aneb Hezký to těžký maj: Nejen gay kluci o problémech s fyzickou dokonalostí
WELLBEING

Ošklivý krásnému nevěří aneb Hezký to těžký maj: Nejen gay kluci o problémech s fyzickou dokonalostí

Autor: Albert Prokop

E-Shop