Dvě matky, dva otcové, nebo dva rodiče? Rodné listy dětí českých gay/les párů by se měly již letos změnit a ulehčit všem život
News
Zdroj: AdobeStock

Dvě matky, dva otcové, nebo dva rodiče? Rodné listy dětí českých gay/les párů by se měly již letos změnit a ulehčit všem život

Ačkoliv definovat, kdo je matka a kdo otec, je na první pohled poměrně snadné, neplatí to v rovině úřední a v kontextu situací, kdy se rodiči stávají páry stejného pohlaví. Právě jim chce nyní vyjít vstříc ministerstvo vnitra a upravit pravidla zápisu do matrik. Co, jak a proč by se mělo změnit?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
24. 2. 2023

Společné partnerské soužití (tradičně v manželství), plození a výchova dětí, to je přirozený běh života, chtělo by se říci. Stávající systém je připraven na to, stanovit rodičovské povinnosti a práva směrem k matce a otci, tedy dvojici, která dítě zplodila. Stejně tak si poradí se situací, kdy je dítě adoptované, osvojené, takže dokáže adekvátně nahlížet i na (heterosexuální) osoby, které o něj pečují. Jenže to, co bylo uznávaným standardem v minulosti, již neplatí pro dnešní dobu, společnost se totiž proměnila a děti nezřídka vychovávají i páry gayů a leseb. Ačkoliv jejich situaci vzhledem k dětem by samozřejmě nejelegantněji vyřešilo schválení manželství pro všechny, k tomu se zatím česká vysoce konzervativní vláda stále nemá. A tak alespoň v případě, že dítě přijde na svět v rámci soužití dvou žen či mužů, by se situace mohla trošku zpřehlednit díky nové vyhlášce vztahující se k zákonu o matrikách. Ta má umožnit do rodných listů dětí uvádět do příslušných kolonek namísto dvou matek/otců jednoduše termín „rodič“.

Matka, otec a rodič…

Pověstný pes je zakopaný v terminologii.  A byrokracii. V prvé řadě by jistě někteří mohli argumentovat tím, že v rodném listě dítěte by měli být uváděni biologičtí rodiče, kterými jsou za každých okolností žena a muž, potažmo tedy matka a otec. Na druhou stranu pokud se dítě rodí do vztahu gay/les páru, pečujícími osobami – ať už jim budeme říkat jakkoliv – budou buď dva muži, nebo dvě ženy. Zatímco v případě leseb je obvykle (byť pravidlem to také být nemusí) alespoň jedna z žen také biologickou matkou, v případě gayů ani to platit nemusí (ačkoliv surogátní mateřství s využitím spermatu jednoho z páru se stává také častějším). Ať už ale biologie říká cokoliv, je třeba dívat se na to, kdo se o dítě stará a kdo jej zaopatřuje. A je naprosto absurdní, že co do povinností, je i ze zákona neuznávaný rodič sociální (ten, který k dítěti nemá biologicky žádnou vazbu) tím, kdo má řadu povinností. Práva však nemá žádná. V případě rozpadu partnerství tak na dítě, o nějž se staral, nemá právo (a druhá strana zase nemůže požadovat výživné ad.).

Vše výše popsané vede k situacím prozatím neřešitelným. Ovšem nyní se ministerstvo vnitra chystá učinit komfortnějším alespoň zápis do matriky a de facto tak zlepšit postavení gay/les rodičů. Ačkoliv doposud totiž byla do rodných listů dětí informace o dvou matkách/otcích uváděna, obvykle tomu tak bylo pod čarou, v tzv. poznámce. Bylo také de facto v rukou té které konkrétní matriky, jak se k situaci rozhodla přistoupit. Dle ministerstva vnitra tak byl zaznamenán např. případ z Brna, kdy matrika do kolonky pro otce odmítla dva muže uvést. „Jejich žádosti nebylo vyhověno, jelikož v předtisku matriční knihy i v předtisku matričního dokladu jsou údaje o rodičích označeny ´otec dítěte´ a ´matka dítěte´,“  stojí v důvodové zprávě k návrhu novely příslušné vyhlášky. Od letošního července by tedy stejnopohlavní rodiče již měli figurovat zcela plnohodnotně v základní podobě tiskopisu rodného listu. Ten by měl pro tyto případy mít speciální podobu, kde by kolonky „matka“ a „otec“ nahradily kolonky jednoduše označené jako „rodič“.

Ode zdi ke zdi

Novela je přitom další z řady snah ministerstva vnitra alespoň nějak reagovat na řadu problémů, které postupem času v souvislosti s rodičovstvím leseb a gayů vyvstávají. Již v roce 2021 byl přitom vydán metodický pokyn pro matriční úřady, kdy právě do kolonek „otec“ a „matka“ měly matriky začít vepisovat oba tyto rodiče. Bohužel samotný tiskopis tomu nijak uzpůsoben nebyl, takže reálně se do nich dvě jména jednoduše nevešla (tedy, minimálně tak, aby byla čitelná). To, mimochodem, uvádí i důvodová zpráva resortu. V ní také stojí, že se vlastně „jedná o provizorní řešení, které přináší technické problémy, neboť rubriky rodného listu i Listu knihy narození nejsou na takový zápis uzpůsobené.“

<Path> Kolumbijská policie málem zatkla dvojici líbajících se gayů – ti vyvázli jen proto, že točili v ulicích města reklamuZdroj:

Ačkoliv prakticky záhy po předešlé úpravě, tedy na podzim roku 2021, se ministerstvo pokusilo vyhlášku změnit, návrh nakonec kvůli námitkám Kanceláře prezidenta republiky nedošel ke schválení. Stávající pokus o novelizaci je tedy de facto snahou napravit předcházející přešlap. Jak pro denik.cz uvedla mluvčí ministerstva vnitra, Hana Malá, „hlavním cílem navrhované novely je zavedení zcela nového rodného listu výlučně pro děti rodičů téhož pohlaví. Stávající rodné listy pro rodiče různého pohlaví zůstanou samozřejmě nadále v platnosti.“ Kromě toho, že vyhláška navrhuje zavést pro případy gay/les rodičů nový vzor matričního tiskopisu rodného listu tak, aby obsahoval dvě rovnocenné kolonky „rodič“, plánuje také upravit vzor matričního tiskopisu List matriční knihy narození. Úpravami by měly projít také další stávající vzory matričních tiskopisů (List matriční knihy manželství, List matriční knihy partnerství, Protokol o uzavření manželství a Protokol o vstupu do registrovaného partnerství) zohledňující mj. i možnost, že dítě gay/les rodičů samo v budoucnu může chtít vstoupit do registrovaného partnerství.

Zdroj: odok.cz, jsmefer.cz, denik.cz, ceska-justice.cz

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop