Očkování proti „opičím neštovicím“: Ministerstvo zdravotnictví povolilo neregistrovanou vakcínu. Určená je také pro muže mající sex s muži
News
Zdroj: Adobe Stock

Očkování proti „opičím neštovicím“: Ministerstvo zdravotnictví povolilo neregistrovanou vakcínu. Určená je také pro muže mající sex s muži

Ministerstvo zdravotnictví umožnilo očkovat proti mpox vakcínou JYNNEOS, která není registrovaná v České republice. Důvodem je také to, že přípravek „nemá na trhu ČR žádnou alternativu a jedná se o zajištění léčivého přípravku pro prevenci závažného zdravotního stavu.“ Očkování je pro zájemce bezplatné.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
16. 1. 2023

Bojíte se nákazy onemocněním mpox, dříve označovaným jako „opičí neštovice“? Pak byste měli zvážit možnost očkování. To je v ČR dostupné pro lidi starší 18 let, a sice přípravkem JYNNEOS. Vhodnost očkování se vyhodnocuje na základě míry rizika nákazy. Do relevantní skupiny patří zdravotnický a laboratorní personál, ale také muži mající sex s muži, informuje Česká společnost AIDS pomoc.

<Path> Jsou HIV+ lidé s nulovou virovou náloží skutečně neinfekční? A jak žít s HIV? Sledujte již dnes online webinář!Zdroj:

Vakcínu je možné použít jako preexpoziční i postexpoziční profylaxi. V prvním případě je určena lidem ve zvýšeném riziku nákazy, kam spadají právě i muži mající sex s muži. Ti by měli dle ČSAP zvážit přínos očkování, zejména pokud jim byla diagnostikována jiná sexuálně přenosná nemoc (HIV i další nemoci) nebo pokud plánují mít sex s více partnery, skupinový sex apod.

Postexpoziční použití vakcíny je pro lidi, kteří již byli v „epidemiologicky významném kontaktu“ s osobou nakaženou mpox, či osobou, u níž se nákaza mpox předpokládá. Riziko opět vyhodnocuje příslušný zdravotnický orgán a vakcína se podává do 4, případně až 14 dní od potenciální nákazy.

V USA ji schválili, takže můžeme taky

Povolit očkování neregistrovanou vakcínou se Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, protože onemocnění mpox považuje za vážnou zdravotní hrozbu a „je nezbytné využít všechny dostupné [cesty] k zamezení vzniku a šíření dané nákazy včetně té nejefektivnější, a tou je očkování.“

Pro své rozhodnutí si MZČR vyžádalo také názor Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Ten očkování touto látkou doporučil a poukázal na skutečnost, že „dotčený léčivý přípravek je registrován v USA, tedy ve státě, se kterým je uzavřena dohoda o vzájemném uznávání.“ A protože USA je země „se stejnými požadavky na strukturu a rozsah registrační dokumentace k léčivému přípravku, považuje Ústav kvalitu, bezpečnost a účinnost přípravku za doloženou.“ Stejná látka je zároveň už registrovaná i v EU k očkování proti neštovicím (ne však mpox), a to pod názvem Imvanex. V USA se ale používá i právě k prevenci mpox.

Dvě dávky a podepsaný souhlas

Jelikož je očkovací látka zatím neregistrovaná v ČR a může mít vedlejší účinky (bolest, zarudnutí, otok, svědění a tvrdnutí v místě vpichu, bolest svalů, bolest hlavy a únava a další), musejí zájemci o očkování před jeho aplikací podepsat informovaný souhlas. Z tohoto důvodu je výdej léčivé látky možný také jen na lékařský předpis. Samotné očkování pak probíhá ve dvou dávkách injekční aplikací do podkoží horní části paže. Rozestup mezi dávkami musí být minimálně 28 dní.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Česká společnost AIDS pomoc, Státní ústav pro kontrolu léčiv, WHO

Populární
články

Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Červené víno je pro naši pleť jako elixír stáří
TĚLO & MYSL

Červené víno jako nepřítel krásné pleti. Proč víno škodí pokožce víc než pivo a co vše s ní alkohol dělá?

Autor: Redakce

E-Shop