Očkování proti „opičím neštovicím“: Ministerstvo zdravotnictví povolilo neregistrovanou vakcínu. Určená je také pro muže mající sex s muži
News
Zdroj: Adobe Stock

Očkování proti „opičím neštovicím“: Ministerstvo zdravotnictví povolilo neregistrovanou vakcínu. Určená je také pro muže mající sex s muži

Ministerstvo zdravotnictví umožnilo očkovat proti mpox vakcínou JYNNEOS, která není registrovaná v České republice. Důvodem je také to, že přípravek „nemá na trhu ČR žádnou alternativu a jedná se o zajištění léčivého přípravku pro prevenci závažného zdravotního stavu.“ Očkování je pro zájemce bezplatné.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
16. 1. 2023

Bojíte se nákazy onemocněním mpox, dříve označovaným jako „opičí neštovice“? Pak byste měli zvážit možnost očkování. To je v ČR dostupné pro lidi starší 18 let, a sice přípravkem JYNNEOS. Vhodnost očkování se vyhodnocuje na základě míry rizika nákazy. Do relevantní skupiny patří zdravotnický a laboratorní personál, ale také muži mající sex s muži, informuje Česká společnost AIDS pomoc.

<Path> Je chemsex skutečně jen výsadou gayů? Dle Jiřího Pavláta, ředitele Domu světla, propadli sexu na drogách i heterosexuálovéZdroj: Redakce, ČSAP-Dům světla/Jiří Pavlát, hiv-pomoc.cz, chemsex.cz, zdravotnickydenik.cz, healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov

Vakcínu je možné použít jako preexpoziční i postexpoziční profylaxi. V prvním případě je určena lidem ve zvýšeném riziku nákazy, kam spadají právě i muži mající sex s muži. Ti by měli dle ČSAP zvážit přínos očkování, zejména pokud jim byla diagnostikována jiná sexuálně přenosná nemoc (HIV i další nemoci) nebo pokud plánují mít sex s více partnery, skupinový sex apod.

Postexpoziční použití vakcíny je pro lidi, kteří již byli v „epidemiologicky významném kontaktu“ s osobou nakaženou mpox, či osobou, u níž se nákaza mpox předpokládá. Riziko opět vyhodnocuje příslušný zdravotnický orgán a vakcína se podává do 4, případně až 14 dní od potenciální nákazy.

V USA ji schválili, takže můžeme taky

Povolit očkování neregistrovanou vakcínou se Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, protože onemocnění mpox považuje za vážnou zdravotní hrozbu a „je nezbytné využít všechny dostupné [cesty] k zamezení vzniku a šíření dané nákazy včetně té nejefektivnější, a tou je očkování.“

Pro své rozhodnutí si MZČR vyžádalo také názor Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Ten očkování touto látkou doporučil a poukázal na skutečnost, že „dotčený léčivý přípravek je registrován v USA, tedy ve státě, se kterým je uzavřena dohoda o vzájemném uznávání.“ A protože USA je země „se stejnými požadavky na strukturu a rozsah registrační dokumentace k léčivému přípravku, považuje Ústav kvalitu, bezpečnost a účinnost přípravku za doloženou.“ Stejná látka je zároveň už registrovaná i v EU k očkování proti neštovicím (ne však mpox), a to pod názvem Imvanex. V USA se ale používá i právě k prevenci mpox.

Dvě dávky a podepsaný souhlas

Jelikož je očkovací látka zatím neregistrovaná v ČR a může mít vedlejší účinky (bolest, zarudnutí, otok, svědění a tvrdnutí v místě vpichu, bolest svalů, bolest hlavy a únava a další), musejí zájemci o očkování před jeho aplikací podepsat informovaný souhlas. Z tohoto důvodu je výdej léčivé látky možný také jen na lékařský předpis. Samotné očkování pak probíhá ve dvou dávkách injekční aplikací do podkoží horní části paže. Rozestup mezi dávkami musí být minimálně 28 dní.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Česká společnost AIDS pomoc, Státní ústav pro kontrolu léčiv, WHO

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop