
Očkování proti „opičím neštovicím“: Ministerstvo zdravotnictví povolilo neregistrovanou vakcínu. Určená je také pro muže mající sex s muži
Bojíte se nákazy onemocněním mpox, dříve označovaným jako „opičí neštovice“? Pak byste měli zvážit možnost očkování. To je v ČR dostupné pro lidi starší 18 let, a sice přípravkem JYNNEOS. Vhodnost očkování se vyhodnocuje na základě míry rizika nákazy. Do relevantní skupiny patří zdravotnický a laboratorní personál, ale také muži mající sex s muži, informuje Česká společnost AIDS pomoc.
Vakcínu je možné použít jako preexpoziční i postexpoziční profylaxi. V prvním případě je určena lidem ve zvýšeném riziku nákazy, kam spadají právě i muži mající sex s muži. Ti by měli dle ČSAP zvážit přínos očkování, zejména pokud jim byla diagnostikována jiná sexuálně přenosná nemoc (HIV i další nemoci) nebo pokud plánují mít sex s více partnery, skupinový sex apod.
Postexpoziční použití vakcíny je pro lidi, kteří již byli v „epidemiologicky významném kontaktu“ s osobou nakaženou mpox, či osobou, u níž se nákaza mpox předpokládá. Riziko opět vyhodnocuje příslušný zdravotnický orgán a vakcína se podává do 4, případně až 14 dní od potenciální nákazy.
V USA ji schválili, takže můžeme taky
Povolit očkování neregistrovanou vakcínou se Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, protože onemocnění mpox považuje za vážnou zdravotní hrozbu a „je nezbytné využít všechny dostupné [cesty] k zamezení vzniku a šíření dané nákazy včetně té nejefektivnější, a tou je očkování.“
Pro své rozhodnutí si MZČR vyžádalo také názor Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Ten očkování touto látkou doporučil a poukázal na skutečnost, že „dotčený léčivý přípravek je registrován v USA, tedy ve státě, se kterým je uzavřena dohoda o vzájemném uznávání.“ A protože USA je země „se stejnými požadavky na strukturu a rozsah registrační dokumentace k léčivému přípravku, považuje Ústav kvalitu, bezpečnost a účinnost přípravku za doloženou.“ Stejná látka je zároveň už registrovaná i v EU k očkování proti neštovicím (ne však mpox), a to pod názvem Imvanex. V USA se ale používá i právě k prevenci mpox.
Dvě dávky a podepsaný souhlas
Jelikož je očkovací látka zatím neregistrovaná v ČR a může mít vedlejší účinky (bolest, zarudnutí, otok, svědění a tvrdnutí v místě vpichu, bolest svalů, bolest hlavy a únava a další), musejí zájemci o očkování před jeho aplikací podepsat informovaný souhlas. Z tohoto důvodu je výdej léčivé látky možný také jen na lékařský předpis. Samotné očkování pak probíhá ve dvou dávkách injekční aplikací do podkoží horní části paže. Rozestup mezi dávkami musí být minimálně 28 dní.